Procesory

Intel: procesory dla desktopów - plany na najbliższy rok

przeczytasz w 2 min.

Sklepowa premiera odblokowanych Haswelli Refresh przesunięta?

Intel Haswell Core i7 procesor zdjęcie

Niedawno nastąpiła premiera procesorów Haswell Refresh, które można nazwać udoskonalonymi modelami Haswell. Jak się okazuje, nie jest to jedyna nowość, jaką planuje Intel w segmencie dla komputerów stacjonarnych.

Już wkrótce mają zadebiutować odblokowane procesory Haswell Refresh, które występują pod nazwą kodową Devil's Canyon. Będą do nich należeć trzy modele - Core i5-4690K i Core i7-4790K, a także nowość Pentium G3258 (wydany specjalnie na 20-lecie marki Pentium). Producent ujawnił, że procesory te będą miały lepszy materiał termoprzewodzący i w efekcie mają charakteryzować się lepszymi możliwościami podkręcania.

Jest jednak sporo rozbieżności na temat przebiegu premiery procesorów. Najbardziej prawdopodobny wydaje się następujący wariant – zaraz na początku przyszłego tygodnia (podczas targów Computex 2014) nastąpi tak zwana papierowa premiera, gdzie producent oficjalnie przedstawi nowe modele, redakcje przygotują testy, a overclockerzy przy okazji sprawdzą potencjał na podkręcanie. Zainteresowani będą musieli poczekać do lipca lub sierpnia, bowiem właśnie wtedy ma nastąpić sklepowa premiera układów.

W trzecim kwartale (najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września) przyjdzie kolej na modele Haswell-E, a więc topowe procesory dla entuzjastów i najbardziej wymagających klientów.

Intel Pentium G3258 procesor CPUZIntel Core i5-4690K procesor CPUZIntel Core i7-4790K procesor CPUZ
Specyfikacja odblokowanych procesorów Intel Haswell Refresh (Devil's Canyon) - od lewej Pentium G3258, Core i5-4690K i Core i7-4790K

Ujawniony slajd wskazuje, że w pierwszym kwartale przyszłego roku powinniśmy się spodziewać pierwszych modeli Broadwell. Układy te zastąpią obecne Haswell/Haswell Refresh – nadal będą bazować na mikroarchitekturze Haswell, lecz już będą produkowane w niższym, 14-nanometrowym procesie technologicznym.

Intel procesory desktop 2014 plany

Co ciekawe, poprzednie informacje wskazywały, że będziemy na nie czekać co najmniej do połowy przyszłego roku. Jak będzie w rzeczywistości? Cóż, czas pokaże...

Źródło: VR-Zone

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Haswell Refried
  • avatar
   wirher
   3
   A mi się marzy grafen i 1 THz...
   • avatar
    mjwhite
    -1
    skoro za około pół roku ma wyjść broadwell, to jaki jest sens wypuszczania devila, dodatkowo jeszcze opóźniając jego premierę i prawdopodobnie blokując możliwości użycia go w chipsetach z87 ?
    • avatar
     hink1
     -4
     Fajnie, ze i7 ma 4.2GHz na starcie ale nie liczyl bym na powalajace wyniki w kreceniu biorac pod uwage standardowe napiecie.
     4.2GHz przy 1.134V, moj i54670k tyle potrzebuje na 4.4GHz

     Ciekawe jak wyglada boxowy cooler
     • avatar
      Dudi4Fr
      0
      Co ciekawe że na tym planingu niema i7 4790k ani i5 4690k, nie sądzę że Intel kazał by nam tyle czekać na odblokowane procki, z drugiej strony konkurencji nie ma więc nie mają co się spieszyć...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Pasuje ;D ceny obecnych układów spadną i będzie można coś zmienić.
       • avatar
        Marucins
        0
        To było pewne 8 jajek wyłącznie wersja Extreme :\

        Zobaczymy jeszcze jaka cena - czy dalej 999 czy pójdą drogą nVidia i absurdalej ceny jaką ma Titana Z.

        Zegary nędza w stosunku do TDP iobecnych IB-E.

        140W i 3 GHz na jajku. Mamy Xeona IB-EP 3.4GHz na jajku i 150W (wiadomo że musi to coś pracować 24/7 nawet w kiepsko klimatyzowanej budzie). Ale to co chcą opchnąc "entuzjastom" tutaj...

        Spodziewałem się czegoś więcej po wersji dla ENTUZJASTÓW, a tym bardziej po Haswell-Xtreme.