Procesory

Nowy procesor Intela uchwycony na zdjęciu – układ ma zadebiutować dopiero w 2023 roku

przeczytasz w 2 min.

Premiera procesorów Intel Alder Lake okazała się sukcesem. Producent jednak nie zamierza na tym poprzestawać i już pracuje nad kolejnymi generacjami układów – do sieci wyciekły zdjęcia modeli z generacji Meteor Lake.

Intel Meteor Lake – producent szykuje rewolucję

Jak pewnie część z Was pamięta, procesory Meteor Lake były zapowiadane już kilka miesięcy temu. Nowe układy będą produkowane w technologii Intel 4 (wcześniej określanej jako 7 nm), ale producent wykorzysta tutaj różne procesy pakowania (w tym technologię Foveros 3D).

Intel Meteor Lake - zapowiedź procesorów

Intel Meteor Lake

Podobnie jak w modelach Alder Lake, jednostki mają korzystać z hybrydowej architektury – w jednym układzie zostaną połączone wydajniejsze rdzenie Redwood Cove (P-Core) oraz słabsze Crestmont (E-Core). Możemy również spodziewać się wsparcia dla pamięci DDR5 i magistrali PCI-Express 5.0.

Intel testuje procesory Meteor Lake

Do premiery procesorów pozostało jeszcze sporo czasu - masowa produkcja modeli Meteor Lake ma ruszyć dopiero pod koniec 2022 roku (rynkowej premiery spodziewamy się jeszcze później, bo dopiero w 2023 roku). Wcześniej mają zadebiutować modele Raptor Lake. Wygląda jednak na to, że Intel już prowadzi intensywne prace nad wdrożeniem produkcji procesorów.

Stephen Shankland z serwisu CNET odwiedził zakłady produkcyjne Intela w Arizonie (Fab 42 i Fab CH-4), gdzie udało mu się zrobić zdjęcia wafli krzemowych z nowymi procesorami Meteor Lake.

Intel Meteor Lake - wafel krzemowy

Intel Meteor Lake - wafel krzemowy

Intel Meteor Lake - wafel krzemowy

Co można zauważyć na zdjęciach? Najpewniej mamy do czynienia z mobilną wersją procesora – układ składa się z kilku chipletów (osobnego dla rdzeni procesora, układu graficznego i interfejsów I/O – funkcja czwartego „kawałka” na ten moment nie jest znana).

Jeżeli jesteście zainteresowani, odsyłamy do artykułu na CNET, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z wycieczki po fabrykach Intela.

Źródło: CNET, VideoCardz

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Biurokrata
  12
  Jutro artykuł o tym, że namiesza na rynku, pojutrze, że tanio nie będzie, a za 3 dni kolejny, że jednak nie będą takie dobre ;)
  • avatar
   2
   Piękny!!! Ładniejszy niż poprzednie! Dobrze, że ktoś go uchwycił. xD
   • avatar
    Ad_Lou
    1
    w listopadzie 2021 uchwycili cpu, który trafi do produkcji pod koniec 2022, czyli prawdopodobnie próbka inżynieryjna, ale na tym etapie to jeszcze się to może pozmieniać, a jak miałoby się nie zmieniać to po co opóźniać premierę pozwalając technologii się zestarzeć? potrzebują rok na testy produkcji? tak bardzo to leży i kwiczy uzysk czy jak?
    • avatar
     Janusz1234
     1
     I gdzie to zdjęcie ?
     Ja tu widzę tylko wafel krzemu, na którym może być cokolwiek. Tytuł powinien brzmieć nie nowy procesor, a jego zapowiedź. Od kawałka krzemu do gotowego procesora jeszcze daleka droga.
     • avatar
      DarioKryptoFan
      -1
      Coś niesamowitefo! Koniec i to calkowity AMD jest nliszszy niż nam sienwydaje!
      • avatar
       xxx.514
       0
       Czwarty chiplet zawiera miejsca na dziury w zabezpieczeniach :)