Karty graficzne

Intel planuje wejść na rynek kart graficznych - Nvidia i AMD mają się czego bać?

przeczytasz w 2 min.

Pierwsze szczegóły na temat karty Intela ujawniono na konferencji ISSCC 2018. Póki co są to informacje o prototypie, ale czekamy na prezentację gotowej konstrukcji.

Do tej pory głównymi graczami na rynku kart graficznych pozostawały firmy NvidiaAMD. Wygląda jednak na to, że do walki planuje dołączyć Intel – na konferencji IEEE International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) w San Francisco ujawniono pierwsze szczegóły na temat nowej karty graficznej.

Co prawda na konferencji jeszcze nie zaprezentowano gotowej karty graficznej, ale za to ujawniono sporo slajdów z informacjami na temat specyfikacji i budowy nowego GPU (w fazie prototypowej). Warto jednak podkreślić, że jest to słabsza, energooszczędna konstrukcja, więc póki co nie ma mowy o nawiązywaniu walki z GeForce GTX 1080 czy Radeonem RX Vega 64.

Intel - karta graficzna

Nowa karta graficzna korzysta z dwóch układów: głównego procesora graficznego oraz mostka do obsługi magistrali PCI-Express (taki interfejs będzie wykorzystywany do komunikacji z komputerem).

Intel - karta graficzna

Procesor graficzny został wykonany w technologii 14nm LP i składa się z przeszło 1,5 mld tranzystorów (z czego spora część obejmuje pamięć podręczną SRAM). Sam układ jest niewielki, bo ma wymiary 8 x 8 mm (czyli jest mniejszy nawet od low-endowego Nvidia Pascal GP108 wykorzystywanego m.in. w karcie GeForce GT 1030).

Intel - karta graficzna

Jeżeli chodzi o budowę, całość bazuje na układzie graficznym 9. generacji (znanym z iGPU w procesorach Skylake i Kaby Lake). Producent zastosował tutaj trzy bloki SS, z których każdy obejmuje po sześć jednostek wykonawczych EU (te w blokach SS1 i SS2 zostały przeprojektowane).

Intel - karta graficzna

Co istotne, konstrukcja została tak zaprojektowana, aby pobierać możliwie mało energii elektrycznej. Świadczą o tym również stosunkowo niskie częstotliwości, które mają wynosić 50-400 MHz (przy napięciu zasilajacym 0,51-1,2 V).

Warto dodać, że nie jest to pierwsza karta graficzna konstruowana przez Intela. W 1998 roku zaprezentowano akcelerator Intel 740, który jednak nie odniósł większego sukcesu. Miejmy nadzieję, że tym razem „niebieskim” się powiedzie i rynek stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny. Tym razem producent ma jednak asa w rękawie - mowa o Raja Kodurim, który niedawno objął stanowisko głównego architekta i wiceprezesa nowego działu Core and Visual Computing Group (wcześniej pełnił on rolę szefa w AMD Radeon Technologies Group).

Zainteresowanych szczegółami na temat nowego projektu odsyłamy do artykułu na PC Watch (w języku japońskim).

Źródło: PC Watch

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  supervisor
  21
  Im więcej konkurencji tym lepiej. Jestem jak najbardziej za.
  • avatar
   Chong-li
   14
   Intel to bardzo bogaty i poważny gracz który posiada bardzo nowoczesne laboratoria do rozwoju technologi myślę że AMD i Nvidia ma się czego bać,niedawno czytałem jak bardzo rozwinięte są badania wojskowe najnowszej technologi dla armii stanów zjednoczonych prowadzonych przez tą właśnie firmę posiadając takie zasoby i takich naukowców da się konkurować a nawet wygrać,to że wszytko na rynku kart jest opatentowane niczego nie zmienia i napewno intel ma asa w rękawie skoro wkracza w ten sektor.
   • avatar
    Smuga
    8
    Od lat czytam o takich planach intela (choćby swego czasu Larrabee). Ciekawe co z tego wyniknie, bo kto jak kto ale oni - mają szansę stać się nowym graczem (powiedzmy sobie szczerze - to już nie lata 90 gdzie ludzie byli skłonni kupować jakieś nieznane marki bo w powszechnej świadomości scena ta nie była jeszcze tak zabetonowana).
    • avatar
     stach122
     0
     Jak się przebije przez patenty to może być ciekawie
     • avatar
      KENJI512
      0
      Oby uderzyli w segment kryptowalut, intel -> kryptowaluty, amd -> ekonomiczni gracze, nvidia -> entuzjasci, i wszyscy szczesliwi
      • avatar
       Himoto
       0
       Już widzę w mojej kryształowej kuli jak GPU AMD i NV na najnowszych CPU Intela z 2025r mają gorsze wyniki niż GPU Intela, a na CPU AMD które teoretycznie jest słabsze - GPU AMD i NV gromią Intelowskie bez najmniejszych problemów :).

       Teraz poważnie. Intel ma szanse coś tam ugrać, ale z powodu ograniczeń patentowych raczej nie da rady wejść na poziom Vegi 64 czy GTX 1080 i wyżej. Zaś wprowadzenie całkowicie nowego środowiska opartego o własne pateny itd. w ciągu mniej niż 10 lat to nie realna sprawa. Pozostaję więc albo turlanie się po segmencie niskim oraz rynku profesjonalnym, albo to w czym Intel zawsze brylował "nieczyste zagrania".

       Pamiętajmy że postęp w GPU przez ostatnie 20 lat, był jednak większy niż w CPU. Większość nowinek technicznych trafiała własnie do GPU jako pierwszych [w formie pola testowego]. Dopiero później do innych segmentów. Dodatkowo weźmy pod uwagę jak skomplikowane są aktualne układu w stosunku do tych sprzed 10 lat i jako taki obraz tego jak trudno innym firmom będzie się wybić w tej branży. Oczywiście można postawić na środowiska całkowicie nie związane z Directem, OpenGL/CL ale ostatecznie spowoduję to że takie GPU zanim wybije się na rynku konsumenckim to albo minie 5-10 lat albo umrze z niedofinansowania.

       Jeśli ktoś myśli inaczej chętnie przeczytam coś konstruktywnego "czemu Intelowi może się udać", bo sama kasa nie wystarczy [gdyby tylko o kasę chodziło to samsung już dawno by był królem CPU do telefonów].
       • avatar
        jakub1t
        -1
        Intel już raz miał kartę o niezłej wydajności, mianowicie Intel 740, nie pociągneli projektu dalej. Na pewno to była jakaś lekcja dla nich.
        • avatar
         Warmonger
         -2
         Jakich kart graficznych? Na rynku działa już kilkudziesięciu producentów układów graficznych do różnych systemów wbudowanych, ale z "kartami graficznymi" nie ma to wiele wspólnego. Na pewno nie z punktu widzenia graczy.
         • avatar
          Gatts-25
          -3
          INTEL to pewnie niedługo podejmie decyzje ,że wszystkie wysokowydajne jednostki CPU a w przyszłości GPU będzie produkować u zewnętrznych korporacji ponieważ co raz bliżej mamy moment kiedy będzie z tyłu w litografii.Mi się podoba SAMSUNG bo wziąć CPU ARM i zaczął sam ulepszać a tego efekty zaraz będą dostępne w EXYNOS 9810.Myślę ,że rynek GPU także będzie dla niego łakomym kąskiem.
          • avatar
           rob 25
           -6
           To teraz wszyscy mogą zobaczyć gdzie idą ich pieniądze ,kiedy przepłacają za procesory .W Intelu postanowiono inwestować w rozwój GPU - ok. Ale do jasnej cholery z takim zapleczem i funduszami atakuje się szczyt ,a nie babra w piaskownicy .W Intelu brak jest ludzi z wizją ,głodnych sukcesu dlatego przewiduję klęskę projektu na całej linii .Nawet Koduriego musieli importować by ruszyć. Tylko dokąd, skoro tak słaby pułap jest na tapecie nikt tego nie kupi .No może muzeum techniki !
           • avatar
            kaylo
            -6
            Niech się wezmą za lutowanie IHS'ów lepiej.