Procesory

Intel ujawnił plany wydawnicze procesorów dla serwerów - jest na co czekać!

przeczytasz w 1 min.

Walka na rynku serwerów rozgorzała na dobre, przez co firma Intel zaczęła tracić udziały. Producent nie zamierza jednak odpuszczać i pracuje nad kolejnymi generacjami procesorów.

Przy okazji prezentacji procesorów Xeon Scalable „Cooper Lake”, producent pochwalił się planami wydawniczymi na kolejne lata. Czego możemy się spodziewać?

Intel zapowiada nowe procesory Xeon

Jeszcze w tym roku mają zadebiutować układy Xeon Scalable „Ice Lake”, które powinny uplasować się poniżej modeli „Cooper Lake” - znajdą one zastosowanie w 1- i 2-procesorowych serwerach.

Intel Xeon - plany wydawnicze procesorów

Prawdziwą rewolucję ma jednak przynieść dopiero kolejna generacja układów. Modele Xeon Scalable „Sapphire Rapids” zaoferują zmiany w architekturze, a także nowy rodzaj akceleracji głębokiego uczenia (Deep Learning Boost). Układy będą stosowane w konfiguracjach 1-, 2-, 4- i 8-procesorowych.

Intel Xeon - plany wydawnicze procesorów

Wiemy, że producent nie ujawnił wszystkich szczegółów o nowych procesorach. Według wcześniejszych przecieków z firmy Huawei, modele z generacji Sapphire Rapids wprowadzą także obsługę pamięci DDR5 i kontroler PCI-Express 5.0. Będzie się działo!

Szykuje się zacięta walka między firmami Intel i AMD

Nie należy zapominać, że nad nowymi procesorami pracuje także AMD. Konkurent nie ujawnia jednak zbyt wielu szczegółów – wiemy właściwie tylko tyle, że w najbliższych miesiącach mają zadebiutować modele Epyc „Milan” z rdzeniami Zen 3 (7 nm), a później planowana jest premiera Epyc „Genoa” z rdzeniami Zen 4 (5 nm).

Możemy być pewni, że w kolejnych miesiącach walka między producentami będzie jeszcze bardziej zacięta. Kto wygra? Tego nie wiadomo. Wiemy jednak co innego - zaostrzenie konkurencji na pewno przyczyni się do rozwoju rynku, na czym zyskają klienci.

Źródło: Intel, Huawei

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mrxenomorph
  8
  Intel chyba wreszcie naprawił proces 10nm i zacznie działać w wersji 10nm++. Jednak roadmapa może się okazać nieaktualna i premiera przesunięta na 2021 rok po ostatnich informacjach o mozliwym problemie w arch. Ice-Lake (bląd powodujący restarty OS w środowisku programistycznym IntelliJ IDE po wykonaniu sekwencji instrukcji, gdzie poprawka mikrokodu nie pomaga w 100%)
  https://www.techpowerup.com/268479/intel-ice-lake-cpus-have-a-system-crashing-bug
  • avatar
   wolak
   5
   U intela jedna rewolucja goni następną rewolucje, tylko jak już się obnaży tą rewolucje to okazuje się ze to nie rewolucja tylko zwykłe pudrowanie starucha
   • avatar
    BariGT
    1
    Nic nie piszą o litografii czyli pewnie stare dobre 14nm+++++++++++, dobrze, że chociaż nowa podstawka będzie XD
    • avatar
     Chiny_X
     1
     Czyli tak naprawdę nie ma na co czekać. "...w konfiguracjach 1-, 2-, 4- i 8-procesorowych." Więc liczba rdzeni raczej się nie zwiększy. A "nowe" instrukcje od roku dostępne u konkurencji...
     • avatar
      Marucins
      0
      Faktycznie "jest na co czekać". Chyba wezmę 2 worki - wrzuce je obok tych z kartoflami. Niech nabierają mocy.
      Oj Intel Intel i ci wasi umiłowani fani :)
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Woń mi chińczykom z rosji!!!!!!
       • avatar
        eltra
        0
        Ja to sie dziwie z takim zapleczem finansowym mozliwosci maja niamal nieograniczone zle tam sie dzieje