Procesory

Intel potwierdza: AMD jest lepsze na rynku procesorów. Kryzys może potrwać kilka lat

przeczytasz w 2 min.

Intel czy AMD? AMD czy Intel? Walka na rynku procesorów nabiera tempa, ale w segmencie centrów danych to AMD wysuwa się na prowadzenie. Teraz nawet Intel nie ukrywa, że będzie tracić udziały na rzecz konkurencji.

Intel zapowiada spadek udziałów na rynku procesorów

Szef Intela został zaproszony na konferencję Evercore ISI TMT, gdzie zdradził ciekawe prognozy dotyczące rynku procesorów dla centrów danych. Według niego sytuacja nie jest dobra, co na pewno zacznie wykorzystywać konkurencja.

Według Pata Gelsingera, firma spodziewa się, że nadal będzie tracić udziały na rynku centrów danych - kryzys ma potrwać co najmniej do 2023 roku, a następnie zacznie je odzyskiwać w okolicach 2025 i 2026 roku.

Spodziewamy się, że nasz biznes związany z centrami danych będzie się rozwijał każdego roku. Jak już wspomnieliśmy, II i III kwartał to dno. Ale uważamy, że nadal będziemy tracić udziały przynajmniej do przyszłego roku.

Intel Xeon

Co jest przyczyną słabych wyników Intela? Gelsinger twierdzi, że firma nie jest dobrze przygotowana, co wykorzystała konkurencja. Zapewne chodzi o ciągle opóźniającą się premierę układów Xeon Sapphire Rapids, podczas gdy AMD niedługo ma wprowadzić nowe generacje procesorów Epyc. Intel duże nadzieje pokłada w układach Sierra Forest, które mają odznaczać się świetną efektywnością energetyczną (podobno lepszą niż modele konkurencji).

Konkurencja ma po prostu zbyt duży rozmach, a my nie wykonaliśmy tego wystarczająco dobrze. Spodziewamy się tego dna. Biznes będzie się rozwijał, ale spodziewamy się, że nadal będziemy mieli do czynienia z utratą udziałów. Nie będziemy nadążać za ogólnym wzrostem TAM, dopóki nie wejdziemy w lata '25 i '26, kiedy zaczniemy odzyskiwać udziały.

Warto zauważyć, że producent nie ujawnia prognoz dotyczących 2024 roku - według przewidywań, Intel zacznie odzyskiwać udziały dopiero w 2025 roku. Gelsinger ma zamiar gruntownie przebudować firmę. Chodzi tutaj również o zamykanie nierentownych biznesów (tak jak niedawno zdecydowano się porzucić biznes związany z pamięciami Optane) i skupić się na działalności związanej z procesorami.

Źródło: Tom’s Hardware 

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kazitut
  8
  Informacja dla udziałowcóów, nie sprzedawać udziałów....
  Ale i tak w tym roku, popłyniemy ...
  2025r. płyniemy ...

  A płyńcie ...
  • avatar
   KMN123
   7
   "Gelsinger ma zamiar gruntownie przebudować firmę. Chodzi tutaj również o zamykanie nierentownych biznesów" - czarne chmury nadchodzą dla intelowskich GPU...
   A swoją drogą Intel nigdy tak otwarcie nie przyznawał się do porażki.
   • avatar
    BariGT
    7
    Zapomnieli wspomniec o wdepnieciu w "karty graficzne" XD XD
    • avatar
     Diuran
     5
     "Intel potwierdza: AMD jest lepsze na rynku procesorów. Kryzys może potrwać kilka lat" - Jaki kurna kryzys hmm chyba walka z AMD, Dobra konkurencja, bo ja tu nie widzę Kryzysu U intela też sprzedaje procesory
     • avatar
      Kapitan Nocz
      5
      Zanim Intel będzie miał jakąś odpowiedzieć w segmencie serwerom, to AMD zdąży pewnie wypełnić swoimi konstrukcjami całą pierwsza 10 z superkomputerowego rankingu Top500 :)
      • avatar
       _Ciekawski_
       2
       W końcu przyznali się do tego, co każdy obserwator rynku wiedział od dawna.
       To skutek zaginięcia słynnej "szuflady z pomysłami" XD
       • avatar
        zack24
        2
        A moim zdaniem jest to ciekawa zmyłka, taka na podpuszczenie czerwonych, żeby zwolnili tempo, a w tym czasie niebiescy przeciągną TSMC do swoich niedawno zakupionych fabów i przemodelują kolejne generacje cepów. Jak zasłona dymna opadnie, to może się okazać że już będą w nowej technologii, a czerwoni będą się gonić z przekombinowanym watarzem. Kto przy zdrowych zmysłach przekazuje dzisiaj pałeczkę można by powiedzieć bez konkretnego starcia czy wyroku? Coś mi tu nieładnie pachnie...
        • avatar
         Janisz
         -1
         W tytule wielkimi bawołami: "Intel potwierdza: AMD jest lepsze na rynku procesorów." W tekście półgębkiem "prognozy dotyczące rynku procesorów DLA CENTRÓW DANYCH(!!!). Tak - to dla producentów CPU najważniejszy rynek, ale ma się nijak do segmenty procesorów konsumenckich, ale stado czerwonookich zacznie zaraz piać peany... Bardziej obawiam się że porzucą GPU i nie będzie już żadnej nadziei na rozbicie tego cholernego duopolu...
         • avatar
          Dragonik
          -5
          Niech będzie po 50% i wtedy zobaczymy.