Karty graficzne

Nadchodzą nowe karty Intel Arc. Producent zdradził plany kolejnej generacji

przeczytasz w 1 min.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera nowych kart graficznych Intel Arc z generacji Battlemage. Producent ma tutaj wprowadzić podział na samodzielne i zintegrowane układy graficzne.

Karty graficzne Intel Arc to jedna z najważniejszych premier ubiegłego roku. Na rynku pojawiły się konstrukcje z generacji Alchemist (m.in. Arc A750Arc A770), które okazały się ciekawą alternatywą dla modeli GeForce i Radeon.

Wiemy, że producent już pracuje nad kolejną generacją kart – w planach są modele z generacji Battlemage. Doczekamy się jednak trochę innego podejścia do projektowania chipów.

Intel zapowiada nową generację kart graficznych. Szykują się zmiany

Tom Petersen, w wywiadzie dla serwisu HardwareLuxx, potwierdził, że nowa architektura Battlemage zostanie podzielona na dwa warianty - LPG dla zintegrowanych układów graficznych i HPG dla samodzielnych kart graficznych.

Jest [architektura] Xe i jest [architektura] Xe 2, ale w generacji Xe 2 jest Xe-LPG i HPG. Różnice są niewielkie, ale jest to nasze doświadczenie. Pomysł polega na tym, że musieliśmy zoptymalizować [architekturę] dla każdego segmentu i zbudować osobne chipy i przeprowadzić osobne weryfikacje.

Opracowanie dwóch osobnych architektur powinno ułatwić projektowanie układów graficznych. Generacja LPG będzie zoptymalizowana typowo pod kątem zintegrowanych chipów, a HPG typowo pod kątem samodzielnych kart graficznych.

Intel Arc - plany wydawnicze kart graficznych

Według wcześniejszych zapowiedzi, w nowej generacji kart Intel Arc - Battlemage doczekamy się konstrukcji z wyższych segmentów wydajnościowych. Byłaby to duża zmiana, bo obecne chipy plasują się w niższym lub średnim segmencie. Premiera pierwszych modeli spodziewana jest jeszcze w tym roku. Czekacie? My tak!

Źródło: HardwareLuxx, Intel

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eryk333
  18
  Super każda konkurencja kart graficznych mile widziana jeśli Intel zdecyduje się na stałe być trzecim graczem AMD i Nvidia będą musieli z czasem obniżać ceny swoich produktów
  • avatar
   KMN123
   6
   Wiem, że znowu nic nie wiem poza tym, że Intel brnie w "rozwój" GPU.
   • avatar
    antytalent
    3
    Lpg? Czy to znaczy że zamiast prądu będą napędzane gazem?
    • avatar
     bobbaniak
     2
     ...czyli karty pojawią się ~1,5 roku po planowanej dacie premiery, a zaczną działać w miarę poprawnie ~9 miesięcy później. Jak poradzą sobie ze sterownikami...
     Po czym Siwy Bajerant "rozstanie się" z obecnym pracodawcą i zostanie mu już tylko szukanie pracy wyłącznie w Chinach lub Rosji...
     • avatar
      zack24
      2
      Widać parcie na kasę. Poprzednie wersje niedopracowane, sterowniki wciąż w przedszkolu, ale nowa generacja już na biurku. Z jednej strony to dobrze, bo będzie konkurencja, z drugiej widmo kolejnego bubla.
      Najbardziej mnie interesuje, czy w obecności 3 graczy na rynku nie pojawi się chęć zmowy cenowej 2:1...
      • avatar
       kazitut
       2
       Teraz się nie wycenia.
       teraz się pozycjonuje.
       Tak robi, 1 gracz
       Tak robi, 2 gracz
       tak robi, 3 gracz (mały)
       na Rynku.
       • avatar
        PITUCH3
        0
        po takim " fallll" starcie to moga sobie ......