Internet

Internet satelitarny Elona Muska na dobrej drodze

przeczytasz w 1 min.

Początkowo mówiło się o 700, ale wygląda na to, że Elon Musk chce umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej aż 4000 satelitów.

LEO satelity

Początkowo mówiło się o 700, ale wygląda na to, że Elon Musk chce umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej aż 4000 satelitów. Taka liczba znalazła się bowiem we wniosku do komisji FCC (Federal Communications Commission - Federalna Komisja Łączności). Po co? Aby zapewnić dostęp do bezprzewodowego Internetu niemal każdemu człowiekowi na Ziemi.

Internet satelitarny to nie jest zupełnie nowy pomysł. Największym problemem jest jednak obecnie duże opóźnienie (lag). Elon Musk twierdzi, że jest w stanie sobie z tym poradzić. W jaki sposób? Umieszczając satelity o silniejszym sygnale na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), a więc bliżej powierzchni naszej planety niż ma to miejsce zazwyczaj.

To jednak rodzi kolejny problem. Otóż satelitów krążących po niższej orbicie musi być więcej, aby mogły one pokryć odpowiednio duży obszar swoim zasięgiem. Stąd też decyzja o zwiększeniu ich liczby do 4000. Pozostaje jedynie pytanie, czy FCC da na to zgodę.

Obecnie Internet satelitarny wykorzystywany jest tylko w najtrudniejszych przypadkach, na przykład na oddalonych od miast wsiach. Ta forma łączności może też być zbawieniem dla mieszkańców krajów trzeciego świata. Google, Facebook i Virgin ogłaszały już swoje projekty, a Musk planuje wystartować z własnym. Czy to się uda?

Źródło: TechSpot 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  limera1n
  1
  wysłanie na orbite 4000 satelit to koszt którego nawet nie mogę sobie wyobrazić a wątpie żeby ludzie się jakoś rzucili na tą usługę. Nie wiem jak to się może opłacać ale widocznie jakoś się opłaca...
  • avatar
   czesterfield
   0
   Zbawieniem dla mieszkańców krajów trzeciego świata jest dostęp do wody, a nie internet.