Internet

Internet w kosmosie

przeczytasz w 1 min.

Astronauci pracujący na stacji kosmicznej ISS mogą korzystać z łatwiejszego dostępu do Internetu. W piątek NASA umożliwiła im szerszy dostęp do sieci WWW.

Dotychczas osoby pracujące na stacji kosmicznej ISS mogły korzystać z Sieci WWW jednak odbywało się to w dość ograniczony i utrudniony sposób. Astronauta musiał wpierw przesłać wiadomość do centrum na Ziemi, a dopiero z centrum przesyłano komunikat do końcowego odbiorcy. NASA, czyli amerykańska agencja kosmiczna, postanowiła poprawić komfort korzystania z Internetu, nieco upraszczając cały mechanizm.

Od teraz, osoby pracujące na międzynarodowej stacji, znajdującej się na orbicie okołoziemskiej, mogą przeglądać strony WWW dzięki bezpośredniemu dostępowi do terminala, który znajduje się na Ziemi. Jak to działa? Pracownik ISS za pomocą laptopa i tzw. Crew Support LAN łączy się z terminalem na Ziemi, który ma bezpośrednią łączność z siecią WWW. Podczas pracy astronauci ISS widzą cały czas obraz z terminala znajdującego się na Ziemi. Z pewnością takie rozwiązanie ma swoje wady, jednak należy przypuszczać, że zostało ono wprowadzone m.in. ze względu na bezpieczeństwo połączenia.

NASA w oficjalnym komunikacie poinformowała, że jednym z powodów dla którego postanowiła uprościć dostęp do Sieci, jest chęć poprawienia warunków życia osób odbywających swoje misje na ISS. Prostszy dostęp do Internetu oznacza, że pracownicy stacji zyskają nieco na prywatności, a ich wiadomości nie będą już „przeglądane” przez pracowników kontroli naziemnej.

Jedną z pierwszych oznak większej swobody w dostępie do Internetu był „kosmiczny tweet” opublikowany na stronach popularnego serwisu Twitter. Wpis został dodany przez inżyniera lotu 22. ekspedycji na ISS, T.J. Creamera.

Najnowsze doniesienia ze stacji kosmicznej ISS możecie śledzić na profilu NASA_Astronauts.

Źródło: Nasa.gov 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  A w bieszczadach nie wszyscy maja :)
  • avatar
   Suncho
   0
   dobre ;-)