Gadżety

Japan Display: ekran LCD 2,3” o rozdzielczości 1280 x 800 punktów

przeczytasz w 2 min.

Japońska odpowiedź na koreańskie panele LCD

W listopadzie 2011 roku poinformowaliśmy was o zawiązaniu przez japońskie koncerny związane z branżą LCD spółki Japan Display. Oficjalnie wystartowała ona 2 kwietnia tego roku. Pora na pierwszy owoc tej współpracy, którym jest 2,3-calowy kolorowy ekran LCD o rozdzielczości HD.

Produkcja wysokiej rozdzielczości paneli LCD to wbrew pozorom nic trudnego. Pakować gęsto piksele potrafimy, czego dowodem są sensory w aparatach cyfrowych. Problemem jest zapewnienie jej opłacalności i odpowiedniej jakości obrazu wyświetlanego przez taki super-ekran.

W ciągu ostatniego roku w tej dziedzinie nastąpił spory postęp, a coraz to lepszymi wyświetlaczami chwalą się kolejne firmy. Rzeczywistość w branży LCD może okazać się nawet ciekawsza niż ta przedstawiona w planach Intela.

LG wyswietlacz FHD smartfon
Ekran LG Full HD (na zdjęciu) podobnie jak dzieło Japan Display pokazywany jest na konferencji SID 2012.

Niedawno LG zaprezentowało ekran Full HD przeznaczony dla smartfonów. Wiemy już, że to nie tylko demonstracja technologii, a ekrany mają trafić do realnych urządzeń. Produkt Japan Display można potraktować jako odpowiedź na koreańską hegemonię w branży LCD.

Nowy ekranik jest znacznie mniejszy, ale 2,3-calowy panel o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli z pewnością zainteresuje branże, które związane są z przetwarzaniem i wyświetlaniem obrazu.

Ekran pod względem parametrów pozostawia w pobitym polu wyświetlacze Retina. Zamiast 326 ppi jak w ekranie Apple iPhone, a nawet 498 ppi jak w ekranie Toshiba, mamy tu aż 651 ppi. Mówiąc inaczej - jeden piksel (który składa się z 3 subpikseli) ma rozmiary 39 mikrometrów. To ponad sześć razy więcej niż rozmiar piksela w matrycy aparatu Canon 5D Mark III.

LCD 2,3 cala 651 ppi rozdzielczość HD
Panel wytwarzany jest przy zastosowaniu technologii LTPS (low temperature polysilicon).

Na razie ekran ma przekątną 2,3 cala. Puśćmy jednak wodze wyobraźni i zobaczmy jaką rozdzielczość miałby 23 calowy ekran w monitorze o gęstości pikseli 651 ppi. Prosty rachunek daje nam odpowiedź 102,4 Mpix. Uff, to więcej niż zdjęcie ze średnioformatowego Leaf Credo 80.
 

Więcej o panelach LCD wysokiej rozdzielczości:

Źródło: Japan Display, endgadget (foto)

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Stork
  10
  Tymczasem w lapkach 1366x768 przy 14.1/15,6 :(
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   aha... czyli ekran 3"-3.5" będzie miał rozdzielczość FHD?
   • avatar
    kombajn
    1
    "Na razie ekran ma ROZDZIELCZOŚĆ 2,3 cala" w calach to chyba sie przekątną podaje ;)
    • avatar
     hideo
     1
     to Japończycy dopakowali :D ogrom pixeli na tak małym ekranie tylko po co aż takie upakowanie pixeli? okiem nie zobaczymy aż tak gęsto upakowanych pixeli, retinowe 320ppi zupełnie wystarcza
     • avatar
      SoundsGreat
      1
      Wszyscy zapominają o trzeciej wielkości, czyli odległości od monitora. Przykładowo w telewizorach rozdzielczość 1080p jest szczytem ludzkich potrzeb. Aby dostrzec szczegóły na 42 calowym ekranie fullHD trzeba usiąśc mniej niż półtora metra od niego. Od ekranu 50-calowego mniej niż dwa metry. Ktoś tak siedzi? Istnienie 32 calowych telewizorów FHD wgl nie ma większego sensu, ewentualnie, że ktoś chce na nim pograć, po podłaczeniu do PC.

      W tych małych ekranikach jest podobnie, 800x480 w ekranie mniej niż 4-calowym jest w sam raz.
      • avatar
       iras584
       -1
       600dpi??
       Jestem na tak, mimo iż mam wadę wzroku, bez problemu dostrzegę różnicę między 300 a 600dpi.
       Tak jak bez problemu można dostrzec różnicę w druku czasopism między 300dpi a wyższą. Tylko niech nikt tu nie wyskoczy z twierdzeniem, że "ekran to co innego niż papier".
       • avatar
        Kierownik
        -2
        Tylko ludzie, na co to komu? Ludzkie oko ma ograniczenia, których zmienić się nie da. Ok 1366x768 przy 15,6 calach w laptopach to nie jest fajna rozdzielczość - jakość obrazu jaka jest taka jest, ale patrząc z odległości powyżej metra nie da się zauważyć poszczególnych pikseli. O ile ekrany oferujące powyżej 300 ppi w telefonach rozumiem, to już 2-krotnie większa gęstość ułożenia pikseli raczej potrzebna na chwilę obecną nie jest.
        • avatar
         Konto usunięte
         -5
         Full HD?? WTF?