RTV

Japonia uruchomi dwa kanały 4K w marcu 2015 roku

przeczytasz w 1 min.

A to tylko część znacznie większego i bardziej ambitnego planu operatora JSAT.

JSAT anteny

Japonia od samego początku była jednym z najbardziej naciskających na upowszechnienie standardu 4K państw. Od jakiegoś czasu trwają testy transmisji w takiej rozdzielczości. Teraz tamtejszy operator satelitarny – JSAT – przy współpracy z innymi firmami i japońskim rządem przymierza się do uruchomienia pierwszych kanałów telewizyjnych 4K.

Dwa kanały pojawić się mają się 1 marca 2015 roku. Będą one dostępne w ramach usługi Sky Perfect, co oznacza, że za dostęp będzie trzeba zapłacić. W zamian ich oferta będzie dość szeroka. Najwięcej Japończycy zobaczą tam transmisji sportowych, ale nie zabraknie też filmów, koncertów muzycznych oraz programów dokumentalnych.

My mamy nadzieję, że inne kraje (i przede wszystkim Polska) wezmą z Japończyków przykład. Ostatnie doniesienia ze strony Cyfrowego Polsatu pozwalają wierzyć, że tak właśnie będzie. Tymczasem JSAT nie ukrywa, że uruchomienie tych dwóch kanałów jest tylko częścią znacznie większego i bardziej ambitnego planu.

Współpracując z japońskim rządem, operator chce jak najszybciej rozpowszechnić nie tylko 4K, ale nawet 8K. Projekt jest naprawdę ambitny – celem jest bowiem zdążenie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które odbędą się już w 2020 roku. JSAT chce, aby oglądanie transmisji z Olimpiady w 16-krotnie większej niż Full HD rozdzielczości było całkowicie bezproblemowe.

Możemy zatem chyba tylko trzymać kciuki.

Źródło: 4K.com

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Clover
  12
  8K do 2020 roku? Da się zrobić. Tymczasem w naszej normalnej naziemnej ofercie kanały nadal są w 576i.
  • avatar
   tomx1989
   5
   Kupowanie tv 4k(2160p) to obecnie bezsens, skoro w takiej Japonii to dopiero testy, to co dopiero w takiej Polsce gdzie o 2k(1080p) można co najwyżej pomarzyć.
   • avatar
    Author
    5
    Taaa Wałensa obiecywał drugą Japonię kiedyś a wyszedł Bangladesz i to feudalny...
    • avatar
     yamata
     3
     Ponoć materiał 4K nadawany z właściwą jakością zatyka cały transporder na satelicie. To teraz panowie policzcie sobie, w posiadaniu ilu transponderów są polscy nadawcy tacy jak Polsat czy NC+. Z tego co wiem, NC+ ma całe dwa... ;)

     Zresztą niemiłosiernie zapchane i kompresowane coraz mocniej, kosztem oczywiście jakości. Na takie zabawy to mogą sobie pozwolić Japończycy, albo gracze typu SKY Digital. Jak się posiada kilka satelitów, i odpowiednią infrastrukturę, oraz wypłacalnych chętnych na zakup takich treści to proszę bardzo!

     Oczywiście nie w Polsce. "Polska weźmie przykład"? Znaczy kto niby? TVP??? Kpisz czy o zdrowie pytasz?

     Może i Polsat puści jakąś transmisję 4K. W jakości skompresowanej do 1080i i bitrate tak żenującym, że poumieramy ze śmiechu...
     Po prostu na razie tego nie widzę. Perły przed wieprze...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      taaaaa... Polska to najpierw niech wezmie przyklad z innych panstw ktore potrafia cos zapewnic swoim obywatelon i nie mowie o tv wysokiej jakosci ale o dobrych warunkach do zycia a moze za 20 lat beda kanaly w prawdziwym FHD