• benchmark.pl
 • Foto
 • Canon szykuje się na przyszłość - kamera 8K, monitor 8K, lustrzanka 120 Mpix
Foto

Canon szykuje się na przyszłość - kamera 8K, monitor 8K, lustrzanka 120 Mpix

przeczytasz w 1 min.

Canon zapowiada wprowadzenie na rynek kamery Cinema EOS o rozdzielczości 8K, referencyjnego monitora 8K i lustrzanki 120 Mpix

Canon kamera Cinema EOS 8K

Dopiero co donosiliśmy o demonstracji technologii, która umożliwiła stworzenie 250 Mpix sensora, a już mamy kolejne wieści z obozu Canon. Tym razem dotyczą one nie tylko fotografii, ale również wideo. Canon szykuje się na przyszłość i już teraz zapowiada wprowadzenie do systemu Cinema EOS standardu 8K.

Taka rozdzielczość pojawi się w kamerach wideo, a także monitorze referencyjnym. Pozostaje tylko jedno, ale bardzo nurtujące pytanie, czy 8K znajdzie się również w lustrzance, która otrzyma 120 Mpix sensor.

Projektowana kamera systemu Cinema EOS 8K zostanie wyposażona w sensor typu Super 35 mm. Zapewni on rozdzielczość obrazu 8192 x 4320 pikseli, mówiąc inaczej około 35 Mpix. Rejestrowany obraz ma cechować się dynamiką na poziomie 13 EV, a tempo rejestracji wyniesie 60 kl/s.

Canon monitor referencyjny 8K

Do podglądu rejestrowanego obrazu, Canon szykuje monitor referencyjny 8K, który osiąga upakowanie pikseli na poziomie 300 ppi (rozdzielczość liniowa). Porównywalne z tym co mamy w smartfonie o 5” ekranie i rozdzielczości HD. Wyświetlacz będzie dysponował także bardzo szeroką gamą wyświetlanych barw i natywnym trybem pracy HDR.

Canon lustrzanka 120 Mpix

Ostatni z zapowiadanych produktów to lustrzanka systemu Canon EOS, z sensorem CMOS o rozdzielczości 120 Mpix. Canon nie zdradza żadnych innych szczegółów, ale jesteśmy prawie pewni, że będzie to sensor pełnoklatkowy. I w ten oto sposób nasze prognozy co do przystanku 120 Mpix, w drodze ku 250 Mpix, stają się faktem. Możemy teraz spekulować, czy będzie to model z flagowej serii Canon EOS-1, czy może jednak kolejnej generacji Canon EOS 5D, co sugeruje dostarczona przez Canona ilustracja.

Źródło: Canon

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  4
  Sony nie bawi się jak Intel i nie dodaje po kilka Mpix w kolejnych generacjach tylko wali z ostrej rury co na zapleczu gotowe ma. Tylko pogratulować takiego podejścia. 120 Mpix, 8K 60fps... aż się wierzyć nie chce :).
  • avatar
   kashpir
   3
   No tak, matryce Canona montowane w lustrzankach są pod względem dynamiki tonalnej kilka lat za konkurencją. I nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie jakościowo się zbliżyły, nie mówiąc o tym, że byłyby lepsze.

   No to należy wysmażyć artykuł o tym, co za dwadzieścia lat będziemy w stanie zrobić. Ludzie pomyślą, że to my jesteśmy liderem w technologii lustrzankowej, słupki sprzedaży pójdą w górę.

   Niestety, to działa...
   • avatar
    kokosnh
    2
    Canon zawstydził producentów monitorów i sam robi monitor 8K 60 kl/s o przekątnej 30.5-31Cali
    No dobra Sharp i Panasonic wypuściły pierwsze w 2012, ale wszystkie dotychczas miały ponad 85 cali, a tu idealne upakowanie 300ppi

    Za 15 lat powinniśmy mieć na tyle mocy obliczeniowej w układach GPU, aby grać na takich ekranikach :D
    • avatar
     projectdarkstar
     1
     120 Mpix... wolę nie wiedzieć jak duże będą pliki RAW.
     • avatar
      Much_
      0
      Canon... Ledwo wyrabiają za konkurencją a teraz się chwalą takimi bzdurami... c300 mk2 ledwo radzi sobie z 4k nagrywanym wewnątrz kamery z krapowatym kodekiem za 16tysięcy dolarów... Śmieszne... śmieszne bo za te same pieniądze a nawet taniej można dostać RED scarlet który nagrywa 4k w 60fps w surówce. Nie chce mi się w to wierzyć jakoś....
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Tylko 60 Hz? Pełny standard 8K przewiduje obraz 8192 x 4320/120 Hz.
       • avatar
        zaduzolatdoswiadczenia
        0
        I weź tu powieś taki T na ścianie :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Z tego na pewno jest jeden wielki plus.
         4K będzie wreszcie wyglądało jak na pełnię swoich możliwości.
         8K zrobi to samo, co 4K/UHD zrobiło dla FHD.
         Taki obrót spraw był do przewidzenia, bo i sam kalendarz zmian to przewidywał. UHD-2 czeka na swoją kolej, a Canon po prostu gotuje się na przyszłość.