Technologie i Firma

Kamery i sztuczna inteligencja na pomoc sklepom

przeczytasz w 1 min.

Kamery połączone ze sztuczną inteligencją mają pomagać w ograniczaniu strat w sklepach sieci Walmart – generujących największe przychody na świecie.

Istniejący od ponad pół wieku Walmart zatrudnia około 2,2 miliona osób i generuje obroty na poziomie 500 miliardów dolarów, co stawia go na pierwszym miejscu w rankingu największych przedsiębiorstw świata. Na jego sieć składa się przeszło 11 tysięcy supermarketów, a w 1000 spośród nich wdrożona została nowa, bazująca na sztucznej inteligencji technologia – Missed Scan Detection – która stanowić ma skuteczna ochronę antykradzieżową.

W coraz większej liczbie sklepów wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. Podstawowym celem jest zwiększenie komfortu kupujących, ale w sklepach sieci Walmart pełni ona także funkcję ochroniarza. Jej przedstawiciele poinformowali, że w ponad tysiącu sklepów zainstalowane zostały kamery, które przesyłają wideo do programu, będącego w stanie wykrywać próby kradzieży i oszustw w kasach (także tych samoobsługowych). 

Oprogramowanie sprawdza, czy każdy produkt rzeczywiście został „skasowany”. Zdarza się, że tak nie jest, a często nie jest to zamierzona próba kradzieży, lecz na przykład roztrzepanie klienta albo zmęczenie (lub zniechęcenie po kilku nieudanych próbach) kasjera. 

Walmart wierzy, że technologia ta rzeczywiście może być bardzo pomocna. Najlepiej świadczy o tym fakt, że na jej opracowanie i rozwój był gotowy wydać przeszło pół miliarda dolarów. Ze wstępnych szacunków wynika jednak, że inwestycja może zwrócić się bardzo szybko – w ciągu kilkudziesięciu miesięcy. 

Źródło: Engadget, Business Insider, Fox Business

Warto zobaczyć również:

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    eltra
    0
    no sporo zainwestowali jakieś pół miesiąca dochodów :P i ciekawie brzmi zwrot w kilka miesięcy :D