Karty graficzne

Karta graficzna tylko do Photoshopa

przeczytasz w 1 min.

NVIDIA poinformowała o wprowadzeniu do oferty karty graficznej nazwanej „akceleratorem dla Adobe Creative Suite 4”. Jest to urządzenie adresowane do osób, które bardzo często korzystają z programów Adobe obsługujących GPGPU. Aplikacje tego typu to Photoshop i Premiere CS4. Nowość nie należy do tanich, oferuje 256 MB pamięci i współpracuje z najnowszymi narzędziami Adobe.


Quadro CX specjalnie dla programów Adobe (Fot. TG Daily.com)

Zarówno NVIDIA jak AMD ciągle czekają na aplikacje, które będą obsługiwały GPGPU. Zwłaszcza jeśli chodzi o programy dla typowych użytkowników, nie zaś specjalistyczne narzędzia wykorzystywane w niektórych przedsiębiorstwach. Photoshop i Premiere to programy z których korzystają zarówno profesjonaliści (np. studia DTP), jak i przeciętni użytkownicy. Niemniej jednak to drogie aplikacje, a karta Quadro CX także do tanich urządzeń nie należy. Grono użytkowników, które wykorzysta taki tandem, nie będzie więc zbyt duże.

Koncern z Santa Clara poinformował, że nowość została specjalnie zoptymalizowana pod kątem programów Adobe i użytkownik będzie bardzo zadowolony ze wzrostu wydajności oraz natychmiast go odnotuje. Posiadacze Quadro CX mogą wykorzystać kartę zarówno przy obróbce zdjęć w Photoshopie, jak i edycji wideo w Premiere Pro CS4.

NVIDIA nie wyjawiła specyfikacji technicznej Quadro CX, ale jest ona bardzo podobna do tej, jaką oferuje Quadro FX 5600 – high-endowa karta do stacji roboczych, która trafiła na rynek w lipcu 2007. Tak więc Quadro CX powinna mieć 192 procesory strumieniowe oraz 384-bitowy interfejs pamięci. Nowość dostępna jest do kupienia za 1999 dol. Ale to nie koniec nowości.

Adobe wypuściło w końcu Flash Playera w wersji 10. Firma obiecuje przy tym, że nowe oprogramowanie zaoferuje kilka istotnych nowości, a jedną z nich będzie obsługa GPGPU. Najnowsza wersja oferuje wiele możliwości w zakresie przetwarzania audio i wideo. Wprowadzono natywną transformację i animację 3D, jak również funkcję tworzenia własnych filtrów i efektów za pomocą Pixel Bender, technologii dostępnej dotychczas w Adobe After Effects CS4. Nie brakuje również sprzętowej akceleracji wideo i możliwości odczytywania binarnych plików audio. Programista może używać swoich własnych filtrów dźwiękowych.

Źródło: TG Daily.com

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  0
  1999 dolarów? To ja już wolę nowy procesor i więcej ramu. Rendering efektów specjalnych w filmie i w grafice 2D może będzie wolniejszy ale przynajmniej będę miał szybszy komputer.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ps.... w artykule jest blad.
   Karta Quadro CX oferuje 1.5 GB pamieci.. a nie 256MB :)