Karty graficzne

Intel sam ogranicza wydajność kart graficznych. Jest sposób żeby je przyspieszyć

przeczytasz w 2 min.

Nowe karty graficzne Intela nie imponują osiągami. Jest jednak na to sposób! Okazuje się, że układy są sztucznie spowalniane przez jedną z technologii producenta.

Jesteśmy po premierze pierwszych kart graficznych Intel Arc, które zostały zaprojektowane w myślą o graczach. Początkowo producent zaprezentował słabsze układy: Arc A350M i A370M, nadające się do smukłych i lekkich laptopów.

Co prawda na naszym rynku jeszcze nie ma modeli z nowymi układami, ale w koreańskich mediach już pojawiają się testy pierwszych konstrukcji. Bardzo ciekawe obserwacje ujawnił tester BullsLab Benchmarks.

Intel sztucznie ogranicza wydajność kart graficznych

BullsLab Benchmarks przetestował laptopa Samsung Galaxy Book2 Pro, czyli jeden z pierwszych modeli z nową grafiką Intela. Konfiguracja została wyposażona w procesor Intel Core i5-1240P, 16 GB pamięci LPDDR5 oraz kartą graficzną intel Arc A350M.

Standardowa wydajność grafiki… nie jest zbyt imponująca. Poniżej możecie zobaczyć filmik z unboxingiem i pierwszymi testami sprzętu (po koreańsku).

BullsLab zauważył, że wydajność laptopa jest sztucznie ograniczana przez technologię Intel DTT (Intel Dynamic Tuning Technology). Funkcja w teorii ma odpowiadać za dostosowanie mocy procesora i karty graficznej do obciążenia laptopa (to odpowiednik technologii AMD SmartShift i Nvidia Dynamic Boost). W praktyce nie działa ona jak należy i ogranicza wydajność GPU.

Wyłączenie DTT przekłada się na ogromny wzrost wydajności (na poziomie kilkudziesięciu procent!). Koniecznie zobaczcie porównanie wydajności laptopa z aktywną technologią Intel DTT oraz po wyłączeniu technologii Intel DTT w kilku popularnych grach.

Ograniczona wydajność to nie jedyny problem kart graficznych Intel Arc. Testerzy donoszą też o zacinaniu się grafiki niektórych tytułów, co całkowicie uniemożliwia rozgrywkę na nowych laptopach.

Wygląda więc na to, że układy graficzne jeszcze nie są dopracowane tak jak trzeba i borykają się z tzw. problemami wieku dziecięcego, co zrozumiałe w przypadku nowego sprzętu (lub zbyt wcześnie wydanego). Pozostaje mieć nadzieję, że producent rozwiąże mankamenty w nowych wersjach sterowników (wraz z kolejną wersją, eliminowane są kolejne problemy).

Źródło: YouTube @ BullsLab Benchmarks, VideoCardz

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  6
  Cóż, o ile do tej pory Intel mógł olewać swoje sterowniki kart graficznych, to teraz będzie musiał się mocno przyłożyć, inaczej klienci go zjedzą.
  • avatar
   iSkuLL
   2
   Ciekawe czy to będzie miało sens, czy Intel nie stwierdzi, że te karty są jednak dla biurowych laptopów :)
   • avatar
    Teodor
    -1
    Może ktoś w końcu na bazie tych elementów zacznie produkować komputery biurowe z klawiaturą do pisania, a nie z protezą?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czekajcie Czekajcie... Przeczytajmy to raz jeszcze... Tytuł : "Intel sam ogranicza wydajność kart graficznych. Jest sposób żeby je przyspieszyć" a poniżej sami strzelacie sobie w kolano : "W praktyce nie działa ona jak należy i ogranicza wydajność GPU." To w końcu sami sztucznie ograniczają wydajność czy może po prostu oprogramowanie ma błędy ? Stawiam raczej na drugą opcję tym bardziej że sprzęt jest nowy a kwestia oprogramowania zawsze i wszędzie kulała i była poprawiana z czasem jak sprzęt trafił do szerokiego grona odbiorców. Następnie napisaliście... "Wygląda więc na to, że układy graficzne jeszcze nie są dopracowane tak jak trzeba" a następnie "Pozostaje mieć nadzieję, że producent rozwiąże mankamenty w nowych wersjach sterowników" To w końcu sprzęt jest niedopracowany i trzeba go łatać sterownikami ? Benchmark litości..
     Nawet PurePC ten sam materiał opisał w tytule "Intel ARC A350M w nowych testach wydajności wypada znacznie lepiej. Powód? Wyłączono niedopracowane oprogramowanie"
     • avatar
      musslik
      0
      widać że trzyma się w limitach poboru mocy zapewne zgodnych z specyfikacją 15w przy 30w 2x wydajniejsza ciekawe