Mobile

Karty pre-paid będziemy kupować za okazaniem dowodu osobistego?

przeczytasz w 1 min.

Rząd szykuje się do wprowadzenia nowej ustawy antyterrorystycznej. Jeden z zapisów jest bardzo ciekawy.

pre-paid

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Belgii ponownie wywołały lawinę dyskusji na temat bezpieczeństwa oraz pomysłów, które miałyby je poprawić. Takowe mają także nasi politycy.

W przygotowaniu znajduje się nowa ustawa antyterrorystyczna. MSWiA opublikowało inforgrafikę przedstawiającą jej najważniejsze założenia. W teorii nie powinno stać się to przyczyną do informowania o tym na naszych łamach. Okazuje się jednak, że jeden z zapisów dotyczy bezpośrednio naszej branży. Rząd chce, aby karty pre-paid kupowane były jedynie za okazaniem dowodu osobistego.

ustawa antyterrorystyczna

Na jednej z ostatnich konferencji kwestię tę poruszali Mariusz Błaszczak - szef MSWiA oraz Mariusz Kamiński - minister koordynator ds. służb specjalnych. Ich zdaniem omawiane rozwiązanie w znaczący sposób wpłynie na bezpieczeństwo i ograniczy anonimowość terrorystów. Do danych, jakie kupujący „starter” zostawi u sprzedawcy wgląd będą miały oczywiście odpowiednie służby.

Skoro mowa o projekcie, nad którym debatują rządzący, pytamy i Was. Czy karty pre-paid kupowane za okazaniem dowodu to pomysł mogący cokolwiek zmienić? Warto mieć na względzie, że w niektórych państwach podobne prawo już obowiązuje.

Źródło: MSWiA, toomanyadapters

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  InsanePlumber
  23
  "Hej chcesz dwa piwa.
  A co mam zrobić?
  Kupisz mi w "kiosku" kartę do telefonu.
  No dobra."

  Nastepna paranoja która tylko utrudni życie ludziom!
  Nie wnosząc nic pżytecznego.
  • avatar
   Lord_NeReVaR
   10
   Sorry ale w internecie są "dowody osobiste kolekcjonerskie" w których mogą być dowolne dane, w nowych nawet niema adresu wiec można podać cokolwiek. Jak przyjedzie Ahmed z Alim i będą mieli wpis arabskim pismem to na pewno pani w kiosku przepisze bezbłędnie... Poza tym w dobie internetu mogą się łączyć przez darmowe wifi i komunikować się przez internet, we francji gadali przez PS4... Nie wspominając o tym że kartę mogą mieć z zagranicy. Także pomysł spóźniony dobre paręnaście lat, bo ja jako osoba która się nie zna znalazłem parę sposobów aby to obejść a terroryści? Na pewno mają speców, szkolenia i wiedzą więcej ode mnie. Do tego dochodzi TOR,VPN, szyfrowane komunikatory itd. Nikt się nie będzie umawiał na zamachy przez sms.... Co innego jak już "zamach" trwa to wtedy im prywatność zwisa.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Tiaa... Europa jest coraz przyjemniejszym miejsce do życia. Brawo.
    Tylko, że odnośnie pytania postawionego w artykule jest kilka problemów:

    1. Terroryści sobie przywiozą swoje karty SIM, więc im to specjalnie nie przeszkodzi.

    2. Przyjdzie Ahmed z dokumentem z pismem arabskim. Już widzę, jak to wpisują do komputera u operatora oraz jak sprawdzają co tam faktycznie jest napisane, jeśli miałoby być fonetycznie.

    3. "Warto mieć na względzie, że w niektórych państwach podobne prawo już obowiązuje."
    To jest argument z czapki. W niektórych państwach obowiązuje prawo kamienowania nierządnic, ale nie wydaje mi się, aby należałoby je przyjmować tylko dlatego, że w niektórych krajach już obowiązuje.

    4. Faktycznie, kupno karty na słupa będzie problemem. Ojjj.

    Inwigilacja wchodzi na kolejny poziom, co by o tym nie mówić - to jest obiektywny fakt. Taki, który subiektywnie mi się nie podoba.
    • avatar
     Bostonawy
     5
     Tak samo było w Stanach po sfingowanych zamachach "terrorystycznych" na WTC, Administracja Busha chciała odebrać kilka swobód obywatelskich społeczeństwu i przy okazji wciągnąć kraj do wojny w Afganistanie na czym tylko zarobiła. W rezultacie każdy myśli że wszędzie czyhają terroryści i trzeba się bać, a jak ktoś zacznie za dużo mówić zamyka się go w więzieniu pod pretekstem podejrzenia o terroryzm. Terrorysta, doskonała przykrywka do jeszcze większej manipulacji społeczeństwem.
     • avatar
      Fiona
      5
      Ten pomysł z kartami miało już SLD !!!!
      Lata temu
      I nie chodzi o żadnych terrorystów, a o trzymanie za mordę obywateli własnego kraju...

      Podobnie ma być z manifestacjami:

      Ma być manifestacja sympatyków PIS - całe 100 osób.
      Pan minister nie widzi zagrożenia daje zgodę...

      Ma być manifestacja przeciwników PIS-u - szacunkowo 100 000 ludzi i nagle okazuje się najwyższe zagrożenie terrorystyczne i nie ma zgody...

      Proste ???

      Ciekawe jaki patent zastosują na wybory za 3 lata, bo te mają bankowo przegrane.
      Masa ludzi którzy nie chodzą pójdą żeby dać głos na nie.
      A poza tym przez 3 lata to oni jeszcze takie numery wykręcą że ho ho....
      • avatar
       Faflucy
       3
       PiS = Przeproście i Spie.....ajcie
       • avatar
        xpaxpl
        3
        Przypomnijcie mi bo już straciłem rachubę ile było ataków terrorystycznych w Polsce ?!?
        a nawet gdyby to jestem ciekawy jak wygląda to w liczbach tzn
        ile os ginie co roku w zamachach a ile jest wywalanej kasy na "walkę z terroryzmem"
        a ile os ginie np w wypadkach komunikacyjnych a ile jest kasy wydawanej na "walkę" z tym zjawiskiem...
        • avatar
         Fiona
         2
         Polityk=bez mózgowe indywiduum. Jasne jak Słońce.
         ...........................

         Mylisz się, a właściwie myślisz jak chcą politycy.
         Ci bezmózgowcy gdy chodzi o pieniądze i przywileje dla nich potrafią ocierać się wręcz o geniusz...

         A wrażenie bezmózgich robią tworząc prawo które daje im miliony, a tępi zwykłych obywateli...
         • avatar
          jkbrenna
          1
          chyba od roku 1999 mozna kupic SIM we Wloszech nie tylko dowod pokazujac ale tez tessere PIT, cos wszelkie mafie w dalszym ciagu swietnie dzialaja.. nalezy zlikwidowac podwojnie obywatelstwa, wprowadzi europejski dowod osobisty ktory trudno bedzie podrobuc...ale chyab zacz
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Cóż kolejny sposób inwigilowania szarego obywatela.
           W Niemczech to jest ale, no właśnie ma 2 strony medalu, 1 bezpieczeństwo państwa ale i obywatela (dane lokalizacyjne dostępne dla Policji i Straży Pożarnej i Pogotowia) to na plus. I co z tego jak Araby i tak maja swoje karty nie rejestrowane, albo najprościej kradną telefony i potem szary obywatel się tłumaczy?
           W Holandii jakoś rejestracja nie jest wymagana chyba że chce się bonusy do prepaida.
           W Polka coraz bardziej staje się chorym krajem, gdzie wprowadza się najgorsze ustawy z innych krajów na które ludzie narzekają na zachodzi. Szkoda ze tych dobrych nie wprowadzają tylko te co mogą zaszkodzić przeciętnemu obywatelowi. Wątpię że jak zasłabnę i zadzwonię na pogotowie i przed zemdleniem powiem tylko "pomocy" że będą mieli moje dane by mi pomóc. Te dane będą tylko do Inwigilacji ludzi o poglądach które nie pasować będą danej władzy. Dla tych co są "Za" zobaczymy jak będziecie się tłumaczył i jak się wybronisz z tego jak skolonują przypisany do ciebie prepaid użyty do terroryzmu. Małe kroczki władzy co pełnej utraty prywatności i ubezwłasnowolnia. Kolejnym już dostępnym u naszych sąsiadów krokiem będzie pełny dostęp do kont bankowych i w razie tak zwanego terroryzmu zablokowanie konta czy też zlikwidowanie konta i przejęcie pieniędzy przez państwo. Mam nadzieje że się podoba bo to działa już u naszych sąsiadów więc i u nas wprowadzą. Zgadzajcie się na wszystko, a koniec końców jak się w końcu obudzicie i pokażecie swój sprzeciw będziecie uznanymi za "terrorystów" i bezwzględnie "goli" bez możliwości obrony. Coraz bliżej Korea Północna coraz bliżej, bo Rosja tylko niewiele przed nami w te klocki. Każdy rząd który przychodzi niszczy Polskę na swój sposób tamci okradli i zniszczyli czy dobiją i odbiorą wolność. Bieda i brak poszanowania człowieka to już jest a już niedługo i koniec tego co nam ostatnie zostało "Wolności". Jeśli tego nie rozumiesz jesteś głupcem sterowanym przez system.
           • avatar
            Flynn
            1
            Ekipa jak każda poprzednia dąży do ograniczania naszych praw i zacieśniania pętli. Takie utrudnienia przy zakupie kart nic nie zmienią. Kto będzie miał nabyć "czystą" prepaid to i tak nabędzie. Wprowadzanie utrudnień w dostępie do czegokolwiek (broni, leków, kart prepaid) jest utrudnieniem wyłącznie dla uczciwych ludzi. Ci nieuczciwi (przestępcy, czy tam terroryści) i tak sobie to wszystko nabędą bez większego problemu.
            • avatar
             Hakuren
             1
             Przecież to nazistowski wynalazek - dowód osobisty. U nas stosuje się najlepsze wzorce narodowego socjalizmu. Z drugiej strony czego należy oczekiwać od narodowych socjalistów przy korycie.

             Jeśli grożą nam jakieś ataki to ze strony Katotalibów i wszelkich bojówek (nie)czystej krwi narodowej.

             Polityk=bez mózgowe indywiduum. Jasne jak Słońce.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Dobra zmiana głąby
              • avatar
               NanoXen
               -1
               No i bardzo dobrze, tak powinno być. Może stanie się to mniej wygodne ale już karty nie kupi nikt dla robienia żartów czy przestępstw, a przynajmniej będzie to utrudnione. Popieram
               • avatar
                raffal81
                -2
                Nie mówiąc już o problemie stalkingu, gdzie ofiara wręcz często była zmuszona do zmiany numeru tel. Jakiś plus w tym jest, zobaczymy ile będzie minusów.
                • avatar
                 10swistak
                 -2
                 Jak śmieszne jest wasze "januszowe" myślenie. To jest niby łamanie swobód obywatelskich? Na każdym kroku jesteście nagrywani przez monitoring, w całych internetach podajecie swoje dane, łącznie z numerami kart płatniczych, wrzucacie swoje zdjęcia na facebooka, na jakieś snapy i inne głupoty... a głupia rejestracja numeru wam przeszkadza? Podpisując umowę z operatorem, trzeba podać swoje dane, łącznie z kserowaniem dokumentu. Pal licho terroryzm, ale sprawców przestępstw tzw. pospolitych z użyciem telefonów z kartami pre-paid będzie łatwiej namierzać. Nawet jak na słupa będą rejestrowane, to do takiego słupa będzie można dojść, później przez monitoring można było dojść do zleceniodawcy zakupu. Jest chociaż minimalny punkt zaczepienia do sprawcy czynu. Dziś jak numer jest zarejestrowany i loguje się do systemu, to służby taki telefon spokojnie mogą namierzyć. Abstrahując od waszej wyimaginowanej inwigilacji można znaleźć osoby zaginione, poszukiwane i tych np. z listami gończymi. Ja jestem za!
                 • avatar
                  bogch
                  -4
                  Popieram w 100 %. Jeżeli ktoś chce ze mną rozmawiać, to chcę wiedzieć kim jest. Nie powinno być anonimowych numerów. Takie jest moje zdanie.
                  • avatar
                   C24k3n
                   -5
                   Dobra zmiana! W naszym kochanym kraju jest zbyt wiele możliwości ukrywania się oszustów. Dzięki rejestracji prepaid, jedna możliwość mniej. Ludzie chyba zapominają, że te same prawa co oni mają też wszelkiej maści przestępcy, którzy dużo lepiej i częściej z nich korzystają. Często się słyszy, że nie jesteśmy chronieni, że przestępców nie da się złapać i posadzić. Ale to tylko dlatego, że ciągle się narzeka na przepisy i rzuca kłody pod nogi organom ścigania. Jak komuś się uda znaleźć złoty środek pomiędzy przepisami i zadowoleniem ludzi to chyba nobla dostanie. heh ;)
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -14
                    Nareszcie. Po tym co się stało w Paryżu i Brukseli nie wyobrażam sobie aby prepaidy można było sobie kupować od bez okazania dowodu osobistego.
                    Teraz łatwiej będzie namierzyć nie tylko terrorystów a wszelkiego rodzaju żartownisiów, co dzwonią dla zabawy do szpitali, szkół i mówią że bombę podłożyli i wyrzucają na śmietnik prepaidy!
                    Brawo PiS macie mój głos w następnych wyborach, następnych i następnych itd!!!
                    • avatar
                     kitamo
                     0
                     A tak w ogole to prawdopodobnie juz niedlugo operatorzy i tak odejda od kart Sim a wiec o jakimkolwiek prepaid mozecie zapomniec ;)
                     • avatar
                      kerios83
                      0
                      hahaha nic im ot nie pomoze bo bede kupowal i rozdawal te karty na lewo i prawo. Tak samo jak hostuje, udostepniam wezly itp.

                      moga sobie nawet wpasc do mnie na kawe - i przejrzec przy okazji zapis z kamery na komputer - to na wypadek jak by czyjes zle intencje chcieli mi przypisac. Kolejne martwe prawo, ktorymi beda szantazowac januszkow.

                      Jak chca kogos inwigilowac to niech zaczna od siebie udostepniajac zapis kamer live na swoich stanowiskach. Wtedy skonczyl by sie pasjans, picie, ***y i lapowy za pieniadze podatnikow. Tego jakos nie moga (nie chjca) wprowadzic. A zapobiegalo by to zamachom, lapuowkarstwu, lobingowi, molestowaniom, lenistwu, naduzyciom, lamaniu prawa, kradziezy, spadku zaufania do instytucji publicznych, kumoterstwu, TERRORYZMOWI ahhh jaki swiat bylby piekny jak by monitorowali niebieskich urzedasow i politykow 24h na dobe.

                      -

                      Prosze bardzo - nagle w sejmie nie wolno nagrywac na korytarzach. W czym to przeszkadzalo? Czyli jednak kamery na ulicach i zagladanie w przestrzen stricte osobista ma jakies minusy, czyzby poslowie czuli sie niekomfortowo? I co poslowie moga korzystac z pelni praw a obywatel, ktory ma oddawac haracz ( a jak nie zarabia to do kicia, albo niewazne czy korzysta czy nei ma placic jak zus czy abonament tv) juz nie - maja wiedziec o nim wszystko? Swietny system, nie ma co.

                      I jeszcze te lemingi same oddaja swoja wolnosc w rece 'rzadzacych zbawcow' :) Tyle wojen, rezimow, gwaltow - a mentalnosc polakow jest nie do pobicia. Jak tak cenicie 'bezpieczenstwo wladzy' to od razu podajcie hasla do kont, numery telefonow, no co zgodnie z opinia naszego rzadu albo jestescie terrorystami albo nie macie nic do ukrycia :)