Bezpieczeństwo

Zobacz ranking polskich miast z najbezpieczniejszymi sieciami Wi-Fi

przeczytasz w 2 min.

Po przeskanowaniu 11 miast okazało się, że stan zabezpieczeń sieci bezprzewodowych w polskich miastach jest dość dobry.

Ranking polskich miast z najbezpieczniejszymi sieciami Wi-Fi

Kaspersky Lab podzieliło się wynikami przeprowadzonych badań dotyczących bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach. Jak wygląda stan zabezpieczeń polskich sieci bezprzewodowych?

Kaspersky Lab zajmuje się badaniem bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach już od 2009 roku. W najnowszej edycji - 2012/2013 badaniem objęto 11 miast: Bydgoszcz, Częstochowę, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawę oraz Wrocław.

Łącznie przeskanowanych zostało aż 135 000 sieci bezprzewodowych na trasie o długości 616 kilometrów, a łączny czas badania wyniósł 70 godzin. Każde skanowanie przeprowadzane było przy użyciu odpowiednio skonfigurowanego sprzętu z anteną dookólną, umieszczoną na dachu samochodu. Oprogramowanie zostało ustawione w taki sposób, by nie zapisywać dwa razy tej samej sieci. Dzięki temu eksperci mieli pewność, że wszystkie wykryte sieci Wi-Fi są unikatowe.

Po przeskanowaniu 11 miast okazało się, że stan zabezpieczeń sieci bezprzewodowych w polskich miastach jest dość dobry. Dominuje szyfrowanie WPA/WPA2, które jest obecnie najlepszą formą ochrony Wi-Fi dostępną w sprzęcie sieciowym.

Dość niepokojące jest jednak to, że na przebadanej trasie wykryto łącznie niemal 34 tysiące otwartych sieci Wi-Fi, z którymi bez większych przeszkód można się połączyć przy użyciu dowolnego laptopa, smartfona czy tabletu.

Plskie miasta z najbezpieczniejszym Wi-Fi podsumowanie

Najlepiej zabezpieczonymi miastami w Polsce okazały się kolejno:

 1. Wrocław - 65,34% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2
 2. Szczecin - 62,95% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2
 3. Poznań - 62,26% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2

Miasta z najmniejszą liczbą sieci otwartych (bez żadnych zabezpieczeń) to:

 1. Szczecin - 17,58% sieci otwartych
 2. Toruń - 18,15% sieci otwartych
 3. Poznań - 19,21 % sieci otwartych

„Trzecia edycja naszych badań została przeprowadzona na dużo większą skalę niż dotychczas. Nie ograniczyliśmy się do tysiąca sieci, jak to miało miejsce w poprzednich seriach - niemal każde miasto było badane do uzyskania wyniku 10 000 sieci Wi-Fi. Nie wszystkie miasta są jednakowo zabezpieczone - w niektórych działa olbrzymia ilość sieci pozbawionych jakichkolwiek form szyfrowania danych. W tej serii badań niezaprzeczalnymi liderami są Poznań i Szczecin. Mamy nadzieję, że nasze artykuły przyczynią się do poszerzenia wśród internautów wiedzy z zakresu zabezpieczania sieci Wi-Fi. Oczywiście liczymy też na to, że kolejne badania pokażą jeszcze lepsze wyniki.”– Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab Polska.

Źródło: benchmark.pl

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Warszawa, Trójmiasto i Częstochowa jakie gościnne :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ciekawe, czy brali pod uwagę sieci, które od początku mają być otwarte i udostępniane dla gości i użytkowników lokali i innych miejsc publicznych.
   • avatar
    Cosmos24
    0
    U mnie w okolicy mam 3 sieci otwarte ,mam zasięg w domu do 2
    • avatar
     Cosmos24
     0
     Sam tez swoja mam otwarta, trzeba się dzielić z bliźnim
     • avatar
      Nieznośny
      0
      Zabawne, bo mojej sieci to oni nawet nie znajdą, bo broadcast jest ukryty i trzeba ją ręcznie dopisać po SSID + jest filtrowanie po MACu, ograniczona liczba urządzeń, które mogą pracować w sieci, jak jest nowe urządzenie, to i tak nie ruszy dopóki nie przydzielę mu na serwerze DHCP adresu IP samemu. Ciekawe ile sieci jest niewidocznych? Czy to badanie w ogóle jest miarodajne. Poruszam się pieszo i środkami komunikacji miejskiej po całym trójmieście i bardzo rzadko mi się zdarzało widzieć niezabezpieczoną sieć. 2-3 lata temu to jeszcze tak, ale na pewno nie teraz. Jak dla mnie to wyniki tych badań są jakąś ściemą. Nie wiem gdzie oni skanowali te sieci. Jedyne otwarte sieci i jest ich dużo w trójmieście to te, które są publicznie udostępniane przez miasto, uczelnie i spółdzielnie. Sieci domowych użytkowników z tego co widziałem są dobrze zabezpieczone hasłem WPA2. I tak jak wyżej wspomniałem. Nie są to sieci tylko na osiedlu gdzie mieszkam, a w różnych miejscach.