Robot Kenshiro - ku perfekcji w odzwierciedlaniu ruchu człowieka

przeczytasz w 2 min.

Ma nawet sztuczne mięśnie

Kenshiro humanoidalny robot

Prezentowaliśmy wam na benchmark.pl różne roboty, które swoim wyglądem jak i funkcjami ruchowymi odwzorowują kinematykę ludzkiego szkieletu. Prezentacja kolejnego podobnego do innych byłaby zapewne nieco nudna, dlatego pokazujemy wam Kenshiro.

To najbardziej skomplikowany humanoidalny robot jaki udało się skonstruować japońskim naukowcom z Tokio. Wyposażono go nie tylko w mechaniczny szkielet, ale również mięśnie dzięki czemu może wykonywać ruchy z precyzją podobną jak człowiek.

Określenie humanoidalny robot, gdy patrzymy się na Kenshiro nabiera sensu. To nie tylko urządzenie przypominające człowieka z wyglądu i wykonywanych ruchów. To robot, który wykorzystuje takie same elementy jak człowiek. Mowa tu o szkielecie i mięśniach, które współdziałając razem sprawiają, że możemy poruszać się z taką gracją i precyzją. Kenshiro to znacznie udoskonalona wersja humanoidalnego robota Kojiro, którego pokazano dwa lata temu.

Kenshiro odzwierciedla zachowanie przeciętnego 12 latka (w informacji Uniwersytetu mowa o Japończyku, cokolwiek to miałoby znaczyć). Wzrost Kenshiro wynosi 158 centymetrów przy wadze 50 kilogramów. Robot wyposażony został w odpowiedniki wszystkich najważniejszych ludzkich mięśni - 50 w kończynach dolnych, 76 w torsie, 12 w ramionach i 22 w odcinku szyjnym. Łącznie jest ich 160, więcej niż w jakimkolwiek dotąd skonstruowanym robocie. Jaki daje to efekt możecie zobaczyć oglądając poniższe wideo.

Wydajność mechanicznego układu szkieletowo-mięśniowego Kenshiro jest podobna jak u człowieka, aczkolwiek jeszcze trochę brakuje. Mięśnie podobnie jak w robocie Kojiro wykorzystują system krążków. Naukowcy postarali się o rozbudowanie wcześniejszych mięśni, tak by jak najlepiej odzwierciedlić działanie mięśni w części brzusznej.

Zadbano także o dokładne odwzorowanie kolan - mamy tu odpowiedniki więzadeł krzyżowych i rzepki. Aby podkreślić jak dużą swobodę ruchów ma Kenshiro powiemy, że jego szkielet dysponuje 64 stopniami swobody (pomijamy tu dłonie) z czego po 13 przypada na ramiona i szyję, 7 na nogi i 11 na kręgosłup.

Kesnhiro robot kolano więzadła rzepka widok

Szkielet wcześniej był drukowany w 3D, jednakże taka struktura okazała się mało wytrzymała. Dlatego w Kenshiro kości, a także efektownie wyglądająca klatka piersiowa, są wykonane z aluminium. Bardzo dużym wyzwaniem jest odpowiednia waga całej konstrukcji. Zespół kierowany przez Yuto Nakanishiego zdecydował się na odwzorowanie proporcji masowych poszczególnych elementów ciała na podstawie danych dla prawdziwego organizmu.

Gwiezdne Wojny robot C-3PO
Układ mięśniowo-szkieletowy odpowiadający za czynności ruchowe już mamy. Teraz trochę pamięci (niekoniecznie RAM), mocny procesor i szczypta osobowości, a C-3PO będzie jak znalazł.

Źródło: Spectrum IEEE, Inf. własna

Nominacje w Plebiscycie Produkt Roku 2012

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Nareszcie alternatywa w myciu garow!
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   No to za 20lat film "ja robot" przestanie być fikcją :)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Za 4 dni koniec świata, więc po co pisać o ... "Ja Robot"?
    • avatar
     Konto usunięte
     -10
     wszystkie tego typu działania, dążą do zagłady ludzkości ...