Technologie i Firma

Kim jest GIK - Główny Informatyk Kraju?

przeczytasz w 1 min.

To człowiek, który ma zadbać o to, by cyfryzacja w naszym kraju przebiegała sprawnie i szybko.

Cyfryzacja w Polsce nie przebiega tak jak powinna, a pieniądze z budżetu państwa są marnotrawione – to efekt złych decyzji, nieświadomości i rozproszenia nadzorujących to instytucji. Urzędy inwestują zbyt dużo pieniędzy w sprzęt i oprogramowanie, którego nie potrzebują, a projekty dotyczące cyfryzacji są przygotowywane z niewystarczającą dokładnością, po czym ich realizacja za bardzo się przedłuża. Tako rzecze Ministerstwo Cyfryzacji i ogłasza rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Cyfryzację przyspieszy i usprawni Główny Informatyk Kraju.

Główny Informatyk Kraju, w skrócie GIK, będzie czuwał nad procesami związanymi z cyfryzacją w Polsce. Dzięki jego powołaniu wszystkie procesy decyzyjne zostaną scentralizowane, a przedsięwzięcia nawet na tych niższych szczeblach – odpowiednio nadzorowane. Nad tym wszystkim czuwać będzie GIK, a właściwie jego zespół w postaci Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i Rady Ekspertów. Zespół ten będzie weryfikował wszystkie nowe projekty.

Powołanie Głównego Informatyka Kraju ma zmniejszyć marnotrawstwo pieniędzy, przyspieszyć cyfryzację w naszym kraju oraz poprawić jakość internetowych platform, systemów i usług administracyjnych. Rząd postanowił przyjąć nowy program informatyzacji państwa, ponieważ – jak czytamy w oficjalnym komunikacie, „nie stać nas na marnowanie sił, zasobów i środków”.

Przejdźmy jednak do najważniejszego – kim jest Główny Informatyk Kraju? Okazuje się, że to tylko nowa PR-owa nazwa Ministra Cyfryzacji. Zamiast o powołaniu nowego stanowiska należałoby zatem mówić raczej o rozszerzeniu kompetencji obecnego. Gwoli ścisłości, odpowiadając jednak na pytanie, polskim GIK-iem jest Anna Streżyńska.

Więcej szczegółów na facebookowym fanpage’u Ministerstwa Cyfryzacji. Poniżej zaś slajdy przedstawiające nowy projekt:

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, dobreprogramy, inf. własna

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fidelxxx
  16
  "Główny Informatyk Kraju" brzmi jak "dyrektor internetu" z tego ruskiego filmiku na youtube.
  • avatar
   gormar
   14
   Ciekawe, czy ten pun z "geek" jest zamierzony ;).
   • avatar
    Balrogos
    11
    Anna Streżyńska - polska urzędniczka państwowa, z wykształcenia prawniczka. (wiki)


    Nie ma to jak wlasciwy czlowiek we wlasciwym miejscu...

    Czlowiek ktory nic nigdy nie mial wspolnego z IT nie wie jak dziala cala infrastruktura, i nigdy nic nie projektowal i tak dalej.
    • avatar
     TheEquinoxe
     10
     Akurat coś to zmieni...
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      Dziewczyna akurat odpisuje na bieżąco na maile (chyba jedyny, który w ogóle odpisuje) również poza godzinami pracy(sprawdził niebezpiecznik.pl) i stara się jak może robić co do niej należy. Wydaje się póki co najsensowniejszym ministrem w tym żałosnym rządzie.
      • avatar
       Satanski
       4
       Hanna Śleszyńska? Przynajmniej będzie wesoło ;-)
       • avatar
        Hakuren
        2
        Wymagane na stanowisku:

        1. Legitymacja z pod znaku Przestępców i Szabrowników lub innych grup przestępczych związanych przez lata z PC, Kim-Il-Kaczem i Srebrną.

        Koniec wymagań.
        • avatar
         carbo888
         1
         nic z tego jak nie zwolnią masy urzędników, niestety taka prawda, w fabrykach samochodów zamiast 10 ludzi postawili 4 roboty i jeden inżyniera/technika który nadzoruje ich pracę, podobnie jest tu w urzędach zamiast pracowników powinniśmy mieć komputery i kilka osób które dbają o ich pracę, niestety teraz jest tak, że tyle ile komputerów to dwa razy tyle urzędników, często zamiast zostawić dokument w formie cyfrowej na ekranie, jest on drukowany, skanowany i jeszcze raz wprowadzany do bazy (dafuq?),

         po pierwsze systemy powinny obsługiwać osoby które umieją (naprawdę) obsługiwać komputer a nie tylko klikać co im na szkoleniu pokazali,
         2. powinny być scentralizowane bazy (topologia gwiazdy rozszerzonej)
         3. zmienione prawo w którym podmioty z uprawnieniami udzielonymi przez ministra mogą zmieniać treść bazy, bez pośredniczenia z urzędasem, po prostu może to zrobić z kanapy w domu
         4. jeszcze raz likwidacja stanowisk w urzędach do najbardziej potrzebnych osób, obsługa systemów, obsługa archiwów nie zdygitalizowanych,

         tyle,
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja pierdo**e istna komuna... nik co ma kontrolować a czekajcie chyba najpierw siebie powinni skontrolować.. Nie ma kasy ale na nowe etaty już jest. Jak tępe musi być społeczeństwo by z bagna przerzucać się w błoto.. POPISPSLSLDNOWOCZESNA to jedno i to samo ciało podzielone na części z czego każde ma inną sympatie zagraniczną.. zamiast 500+ było brać takie ugrupowanie, które ma w swoich założeniach "kontraktowość" umów ze społeczeństwem i da mu możliwość odwołania na zasadzie realizacji celów określonych w ryzach czasowych. Janusze nawet nie potrafią zobaczyć że założyciele i członkowie tej bandy ciągle są tymi samymi osobami to strach pomyśleć przez ile lat tu będzie taki dziki zachód..