Technologie i Firma

Od start-upu do jednego z większych banków w Europie - Klarna

przeczytasz w 2 min.

Sukces firmy Klarna pokazuje, że zasady gry uległy zmianie. Wystarczyło dwanaście lat, by start-up zmienił się w ogromny bank z milionami klientów.

Klarna to założony 12 lat temu start-up, który właśnie z dostawcy metod płatności internetowych stał się jednym z większych europejskim banków.

O Klarnie pisaliśmy całkiem niedawno, ponieważ w lutym ten założony przez Szweda o polskich korzeniach start-up został wyceniony na przeszło 2 miliardy dolarów. Już wtedy jasne było, że nie jest to pierwsza-lepsza firma, ale najnowsze doniesienia jasno dają do zrozumienia, że sukces jest w tym przypadku zdecydowanie większy.

Klarna zaczynała jako lokalny szwedzki start-up 12 lat temu. Proponowane przez niego rozwiązania związane z płatnościami w Internecie (polegające właściwie na ich prostym opóźnieniu) spotkały się z takim zainteresowaniem, że działalność szybko została rozszerzona na Norwegię, Danię, Finlandię i Niemcy. Na tym jednak dowodzona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma nie zamierzała kończyć.

Dwanaście lat później Klarna staje się bowiem jednym z większych europejskich banków, mającym ponad 60 milionów klientów i współpracującym z 70 tysiącami sklepów internetowych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. O byciu bankiem zdecydowanie zaś może być mowa, ponieważ firma otrzymała od szwedzkiego organu nadzoru finansowego (Finansinspektionen) pełną licencję bankową.

Klarna logo

„To kolejny ekscytujący moment w drodze Klarny do stania się najbardziej preferowaną metodą płatności, ale również dla sektora bankowego” – mówi Siemiątkowski. Dodaje, że jest to naturalny kierunek rozwoju i szansa na rozszerzenie portfolio o nowe produkty dla klientów i sprzedawców. Cel firmy pozostaje niezmieniony: uczynić płatności tak prostymi, bezpiecznymi i bezproblemowymi jak to tylko możliwe.

„W czasach, kiedy cały tradycyjny sektor bankowy stoi w obliczu poważnego wyzwania, dostawcy płatności internetowych przeprowadzili na rynku usług finansowych najdalej idące zmiany. Klarna odegrała istotną rolę w dywersyfikacji i udoskonalaniu rynku metod płatności, a teraz, jako zorientowany na potrzeby konsumenta, opierający swój rozwój na produkcie oraz nowoczesnej technologii bank, posiadamy narzędzia, aby zmieniać bankowość detaliczną” – kontynuuje Siemiątkowski.

„Dokonamy tego poprzez dostarczenie rozwiązań gwarantujących użytkownikom wygodę, pomoc w sprawniejszej organizacji finansów osobistych oraz dalsze wspieranie biznesu w upraszczaniu zarządzania płatnościami. Możliwości są ogromne i jest to ekscytująca perspektywa” – mówi. Dodajmy w tym miejscu, że Klarna w pewnym sensie działa też w Polsce. W jej grupie kapitałowej znajduje się bowiem spółka SOFORT.

Klarna Siemiątkowski
Sebastian Siemiątkowski – dyrektor generalny firmy Klarna.

Trudno nie przyznać racji Siemiątkowskiemu, który mówi, że to dostawcy płatności internetowych są jednymi z tych, którzy mają największy wpływ na rozwój usług finansowych. Przykład Klarny jasno też pokazuje, że zmieniły się zasady gry i że z malutkiego start-upu w sporych rozmiarów bank można przerodzić się w niewiele ponad dekadę.

Źródło: Klarna, SOFORT, inf. własna

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wiktorn86
  -1
  W Szwecji? Kraju gdzie sam tylko podatek dochodowy sięga 57% a katolików jest tylko trochę więcej niż muzułmanów? Gdzie wyjeżdżają tylko degeneraci lubujący się w socjalizmie i uchodźcach? Niemożliwe, fake news. Poza tym żaden młody, zdrowy, polski byczek nie zostawiłby ojczyzny dla paru ojro.
  • avatar
   Konto usunięte
   -8
   "Cel firmy pozostaje niezmieniony: uczynić płatności tak prostymi, bezpiecznymi i bezproblemowymi jak to tylko możliwe."

   To da się jeszcze prościej niż przez PayPal?