Technologie i Firma

Klient sam sobie kasjerem

przeczytasz w 2 min.

Coraz więcej sklepów wprowadza rozwiązania, które umożliwiają dokonanie zakupów bez konieczności stania później w kolejce.

Roboty mogą pozbawić pracy wiele osób. Część kasjerów może jednak zostać zastąpionych przez… klientów. To koncepcja tzw. sklepów przyszłości, w których nie ma kas ani kolejek, a wszystko czego potrzeba do zakupów to smartfon. Koncepcja, która powoli zaczyna się urzeczywistniać.

Sklep przyszłości, czyli co?

O „sklepach przyszłości” pisaliśmy już wielokrotnie. Najgłośniejszym projektem jest Amazon Go, ale zdecydowanie nie jest jedynym. Podobne projekty są już realizowane w Polsce i na świecie. Żeby podać tylko kilka przykładów:

Wspominamy o tym, ponieważ kolejne testy takiego rozwiązania ruszyły ostatnio w stolicy. Konkretnie – możliwość dokonywania zakupów ze smartfonem w dłoni została oddana klientom sklepów Carrefour przy ulicy Światowida oraz w Galerii Północnej. 

Zakupy bez kasjera – jak to działa?

W sklepach francuskiej sieci wykorzystywana jest usługa Scan&Go, do której dostęp można uzyskać poprzez aplikację Mój Carrefour (dostępną na systemy Android i iOS). Zasada działania jest prosta: „przypinamy” kartę Mastercard do konta, idziemy do sklepu, skanujemy kody kreskowe produktów za pomocą kamery smartfona i dokonujemy płatności.

Scan&Go

Na razie z koszykiem i smartfonem trzeba podejść do kasy (i okazać wygenerowany w aplikacji kod albo też zapłacić w tradycyjny sposób). Z czasem jednak ten etap ma zniknąć i wszystko będzie można zakończyć na smartfonie. 

Bo Polacy lubią nowinki

„Ponad 1/3 Polaków zdarza się kupować oraz płacić mobilnie. To oczywiste, że wraz z rozwojem rynku technologii mobilnych i zasilaniem naszej bazy konsumentów młodymi klientami ten odsetek będzie rósł. Dzięki Scan&Go chcemy zagwarantować im, że mogą odwiedzić sklep Carrefour i zrobić oraz zapłacić za zakupy tak jak chcą: szybko i bezpiecznie” – mówi Marcin Olech z Carrefour Polska.

Kamila Kaliszyk z Mastercard Europe dodaje: „Automatyczne rozwiązania zakupowe zyskują w naszym kraju na popularności z dwóch głównych powodów: nie lubimy tracić czasu w kolejkach, a także przyzwyczailiśmy się już do wygodnych i szybkich płatności bezgotówkowych. […] Ponad 60% polskich konsumentów uważa, że gdyby wszyscy płacili bezgotówkowo, kolejki byłyby krótsze”.

Takich sklepów będzie coraz więcej

Z czasem Scan&Go trafić ma do kolejnych sklepów sieci Carrefour. Trzeba też dodać, że rozwiązania umożliwiające bezobsługowe zakupy rozwijają również Tesco, Piotr i Paweł, Komputronik czy Delikatesy 13. 

Po co to wszystko? Powodów jest co najmniej kilka. To między innymi poprawa komfortu klientów i zainteresowanie młodszych użytkowników, ale też oczywiście zmniejszenie kosztów pracowniczych. To wszystko sprawia, że takich „sklepów przyszłości” będzie bez wątpienia przybywać.

Źródło: Carrefour, Money, inf. własna. Foto: freestocks.org/Pexels (CC0)

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sabaru
  4
  Jak roboty nasz we wszystkim pomału zastępują to kto te towary będzie kupował jak nikt pracy nie będzie miał i co za tym idzie kasy.
  • avatar
   miszczu0097
   3
   W Tesco są automatyczne kasy. Skanujesz produkty, wrzucasz na wagę, płacisz ;p
   • avatar
    Vyzygota
    0
    "Carrefour przy ulicy Światowida oraz w Galerii Północnej." A w jakim to mieście???
    • avatar
     ifeelveryblah
     0
     "Carrefour przy ulicy Światowida oraz w Galerii Północnej. " W obydwu Carrefourach? Bo ten w Galerii Północnej jest przy Światowida, no i ten naprzeciwko Galerii Północnej też jest przy Światowida.
     • avatar
      baca130
      0
      Ja mam samoobsługowe kasy w Kauflandzie i zawsze z nich korzystam. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż stanie w kolejce.
      • avatar
       Konto usunięte
       -7
       Tzreba byc niezlym idiota zeby jeszcze samemu kasowac swoje produkty. Rozumiem, spieszy mi sie mam 3 produkty na lunch to jeszcze sie poswiece. Dla mnie smieszne jwst to ze sami, za darmoche bedziemy robic na rzecz hipermarketu, bo niby nam wygodniej.