Ciekawostki

Komputery pomagają przewidywać przestępstwa

przeczytasz w 1 min.

Czy w przyszłości, oprócz prognozy pogody i alertów o nadchodzących burzach, codziennie dostępna będzie prognoza informująca o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstw w danym rejonie?

Być może tak się stanie, a jednym z pierwszych miejsc będzie amerykańskie Santa Cruz. Realizowany jest tam specyficzny eksperyment polegający na wykorzystaniu komputerowego systemu do oszacowania gdzie i kiedy może zostać popełnione przestępstwo.

Zapewne od razu pamięć przywodzi nam na myśl film Raport Mniejszości. Jednak w przeciwieństwie do tej fikcyjnej opowieści, policja nie polega na jasnowidzach. Tutaj wykorzystywane są wyspecjalizowane algorytmy, podobne do tych stosowanych przez sejsmologów do oceny miejsca wystąpienia wstrząsów wtórnych. Procedury zostały oczywiście dostosowane do potrzeb kryminalistyki.
 

Przewidywanie przestępstw komputery
 

Źródłem danych wejściowych dla komputerowego jasnowidza są przepastne bazy danych policji z Santa Cruz. Obecnie system służy do określania miejsc o zwiększonym ryzyku wystąpienia włamań do domów i samochodów oraz kradzieży pojazdów. Wykorzystuje on informacje o wcześniej popełnionych wykroczeniach.

Podobne jak w Santa Cruz programy realizowane są też w innych miastach w USA, np. w Chicago. Jednak kalifornijski projekt w znacznie niższym stopniu, niż równolegle realizowane programy, angażuje zasoby ludzkie w procesie dokonywania oceny.

Do wdrożenia opisanego systemu przewidywania przestępstw zmusiły policję z Santa Cruz realia - 30% wyższa liczba wykroczeń i o 20% mniej policjantów niż dziesięć lat temu. Jak na razie pracownicy policji są zadowoleni z efektów.
 

Więcej o inteligentnych systemach komputerowych:

Źródło: New York Times

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ciekawe jaką jeszcze bzdurę wymyślą... nie wiem czy się śmiać, czy płakać
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   CSI Miami i Horatio Caine BITCH
   lol
   • avatar
    jewgienij
    0
    No niech mi jakis cwaniak wytlumaczy jak dziala taki algorytm... Ale co tam. Wystarczy, aby panowie i panie u koryta uznali, ze przepowiednia komputera jest wystarczajaca przeslanka, aby kogos aresztowac/wjechac mu na chate. Paly beda wniebowziete! God bless america!
    • avatar
     Miron
     0
     Raport mniejszości?
     • avatar
      Maxdamage
      0
      Po pierwsze nie ma sie co burzyc -tylko przeczytac temat.

      Komputer wylicza miejsca gdzie bardziej prawdopodobne jest wystapienie przestepstwa i palarze sie tam czesciej bujaja. Nikt tu nie uzywa algorytmu

      if "kolor"= "czarny"
      then ( aresztuj)
      • avatar
       mgkiler
       0
       To teraz jako przestepca chce miec taki program. Widze ze przewiduje ze na 80% bedzie zbrodnia w dzielnicy A. Bedzie tam wiecej policji. No to w takim razie jak wiem, co wie policja to dokonuje zbrodni w dzielnicy B :)
       • avatar
        Obiektor
        0
        moze by tak wymyslili cos na ataki terrorystyczne
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Pewnie taki program ma jeszcze wiele wad i użycie go się jak narazie nie opłaca.
         • avatar
          Nieznośny
          0
          Jak czytam komentarze niektórych, to aż się przysłowiowy nóż w kieszeni otwiera. Po co w ogóle komentujecie jak połowa z Was albo nie raczyła przeczytać newsa do końca, albo w ogóle nie przeczytała nic poza tytułem, że o problemach w czytaniu ze zrozumieniem nie wspomnę.

          @drachenfeles: Nie oceniaj jeśli nie wiesz czy jest skuteczne. Na końcu newsa jest wyraźnie napisane, że są zadowoleni z efektów więc system jest skuteczny. Samo wdrożenie nie jest bzdurą skoro próbują coś zrobić żeby zmniejszyć przestępczość.

          "Jak na razie pracownicy policji są zadowoleni z efektów."

          @jewgienij:
          Kolejny as. Gdzie masz napisane, że wchodzą do kogoś na chatę? Czytaj ze zrozumieniem. Czy sejsmolodzy, którzy używają PODOBNYCH algorytmów od razu ewakuują przewidywane przez komputer miejsce wystąpienia wstrząsów wtórnych? Wątpliwe... ewakuacje wielu miast nie miałyby końca. Obserwują takie miejsce uważniej poprzez satelity, czujniki, itp. itd.....

          Jedyna osoba, która chyba czytać umie tutaj, to Maxdamage. Później redaktorów serwisu oczerniacie o pisanie bzdur albo sobie wyrabiacie fałszywą opinie na temat np. danego produktu, bo przez lenistwo (niedoczytanie newsa) albo przez brak zrozumienia przeczytanego tekstu kompletnie nie kumacie o co chodzi.