Procesory

AMD wyjawia sekret procesorów Ryzen. To dlatego są tak opłacalne

przeczytasz w 2 min.

Procesory AMD wyróżniają się nie tylko świetną wydajnością, ale też bardzo dobrą opłacalnością. Duża w tym zasługa innowacyjnej konstrukcji opartej o chiplety.

Chiplety – ważna innowacja w procesorach AMD Ryzen

Kupując procesor do gier, zwykle nie zastanawiamy się nad jego budową. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej, bo nowsze generacje procesorów AMD Ryzen 3000 i 5000 różnią się względem wcześniejszych konstrukcji czy modeli konkurencji. Zerknijcie na slajdy poniżej:

AMD Ryzen - budowa procesora
Nowsze generacje procesorów AMD Ryzen korzystają z budowy opartej o chiplety - w jednym układzie zastosowano kilka jąder krzemowych

AMD Ryzen - budowa procesora

Producent postawił na konstrukcję opartą o chiplety – zamiast jednego dużego jądra krzemowego, układy korzystają z kilku mniejszych jąder CCD i cIOD połączonych za pomocą magistrali Infinity Fabric.

W przypadku 6- i 8-rdzeniowych modeli zastosowano jedno jądro CCD i jedno cIOD, natomiast w przypadku 12- i 16-rdzeniowych dwa jądra CCD i jedno cIOD.

Chiplety obniżają koszt produkcji procesora

Takie rozwiązanie nie tylko upraszcza projektowanie procesorów, ale też znacząco obniża ich koszt. Widać do szczególnie w przypadku bardziej złożonych jednostek.

AMD opublikowało slajd, gdzie porównano koszt produkcji 8- i 16-rdzeniowego procesora w konfiguracji opartej o chiplety oraz hipotetycznej wersji z monolitycznym jądrem. Co ważne, mówimy o procesorze wykonanym w 7-nanometrowej litografii (najnowsze modele Ryzen 7000 bazują na 5-nanometrowej litografii, która jest dużo droższa w produkcji – tutaj opłacalność na tę chwilę nie wygląda już tak atrakcyjnie).

AMD Ryzen - koszt produkcji procesora opartego o chiplety

W przypadku 8-rdzeniowego modelu różnica nie jest tak znacząca, ale chiplety pozwalają nieco obniżyć koszt produkcji układu. Dużo większą różnicę widać w przypadku 16-rdzeniowego modelu – zbudowanie takiego samego układu w oparciu o monolityczne jądro byłoby ponad 2-krotnie droższe (!).

Skąd taka różnica? Mniejsze jądra krzemowe są tańsze w produkcji. Taniej je zaprojektować, a do tego mają większy uzysk względem dużych, skomplikowanych układów (mniej jąder jest uszkodzonych w procesie produkcji).

Podobną konstrukcję wykorzystują układy graficzne AMD Navi 31, które będą stosowane w kartach graficznych Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX. Ciekawe jak tam taka budowa wpłynie na opłacalność sprzętu...

Źródło: AMD, TechPowerUp

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pawlus
  12
  Naprawdę to jakaś nowość jest? Wydawało mi się, że to oczywiste już od dawna.
  • avatar
   KMN123
   5
   Gdyby jeszcze autor napisał cokolwiek o wadach i ograniczeniach stosowania chipletów w CPU (np. magistarala IF)... Zawsze jest "coś za coś". Merytorycznie ten artykuł brzmi jak "coś za nic". Ale chyba przyzwyczailiśmy się już do poziomu przekazu tego autorstwa (sądząc po innych komentarzach).
   • avatar
    marioking
    3
    Jesli to takie opłacalne, to czemu te procki są takie drogie??
    • avatar
     Janisz
     3
     Myślałem że tytuł to taka szydera, a tu proszę - odwracanie kota ogonem!! Opłacalne... Hehehe - jak jest przecena o 30%...
     • avatar
      hegazi
      1
      Wyjawiają 'sekret' znany każdemu od ponad pięciu lat?
      • avatar
       piterk2006
       0
       Opłacalność jest zerowa. Poprzednia generacja kosztuje obecnie 900zł za ryzen 5 i tu jeszcze można dyskutować. Ale najnowsze ryzeny 5 po 1700zł gdzie są generację do tyłu (konkurują z 12 generacją intela, a jest już 13) to żart, a nie opłacalność.
       Tylko ryzen 7 x3d obecnie ma sens.
       • avatar
        anemusek
        0
        W 5nm zysk z takiej budowy będzie większy, a nie mniejszy. Mniejsze układy to więcej sprawnych układów, a to wraz z większym upakowaniem tranzystorów może dawać spore zyski mimo wzrostu.ceny całego wafla.