Nauka

LG i ETH stworzyły najcieńszą membranę na świecie - co to oznacza?

przeczytasz w 1 min.

Na pierwszym planie - grafen.

Nanomembrana grafen

Firma LG wraz z naukowcami ze szwajcarskiego uniwersytetu ETH Zurich opracowali nanomembranę wykonaną z grafenu, która charakteryzuje się niezwykłą lekkością i giętkością, a także pozwala znacznie zwiększyć szybkość i efektywność przekazywania gazów, pary wodnej i cieczy. W przyszłości technologia ta może posłużyć do opracowania bardzo wydajnych filtrów powietrza i wody.

Grafen to materiał złożony z atomów węgla – jest to najcieńszy, najlżejszy i najsilniejszy aktualnie znany człowiekowi związek. Choć jednocześnie stosunkowo delikatny, naukowcy z całego świata starają się znaleźć dla niego kolejne zastosowania – i trzeba przyznać, że wychodzi im to naprawdę nieźle. Wszystko to dzięki jego unikalnym właściwościom.

Najnowszym wynalazkiem jest dzieło firmy LG i naukowców z ETH Zurich. Opracowali oni niezawodny sposób tworzenia membran 2D z wykorzystaniem chemicznego osadzania z fazy gazowej (CVD) zoptymalizowanego tak, by powodowało minimalne uszkodzenia i pęknięcia. To owocuje utworzeniem dwuwarstwowej membrany o grubości mniejszej niż jeden nanometr. 

Naukowcy ujawnili, że ich membrana z grafenu charakteryzuje się pięcio do siedmiokrotnie wyższą przepuszczalnością wody niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych membran filtracyjnych. Z parą wodną jest jeszcze lepiej – przepuszczalność jest kilkaset razy wyższa niż w zaawansowanych oddychających tkaninach, takich jak Gore-Tex.

To wszystko ma naukowe wyjaśnienie. Jak tłumaczą naukowcy z ETH Zurich – mniejsza grubość membrany oznacza mniejszy opór przepuszczalności. Z kolei mniejszy opór równa się zwiększeniu wydajności energetycznej samego procesu filtracji. 

Odkrycie LG i ETH Zurich może prowadzić do rozwoju zaawansowanych materiałów oddychających, które jednocześnie byłyby wodoodporne – naukowcy z zuryskiego uniwersytetu podają za przykład nieprzemakalne ubrania. Ponadto można by dzięki temu tworzyć efektywne filtry oddzielające niebezpieczne gazy od czystego powietrza.

Źródło: LG, ETH Zurich

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xFruciuux
  38
  A ja myślałem że chodzi o membranę głośnikową :D
  • avatar
   Antiax
   22
   Pamiętam jak jeszcze w szkole koledzy mówili: "człowiek to już chyba wszystko wynalazł", a jak się okazuje tak na prawdę wiemy bardzo nie wiele, a Sokratejskie "wiem, że nic nie wiem" świetnie się w to wpisuje.
   • avatar
    Logox
    8
    Dobrze, że są takie projekty. Mam nadzieję, że pomysł z wykorzystaniem membran grafenowych w filtrach oczyszczających powietrze wypali. Dobro środowiska zawsze ważne, tylko żeby jeszcze ludzie o tym pamiętali...
    • avatar
     Konto usunięte
     6
     wow, lubie czytac takie wiadomosci :)