Systemy operacyjne

Linux Mint 18.3 „Sylvia” już do pobrania

przeczytasz w 2 min.

Udostępniono już nową wersję popularnej dystrybucji Linux Mint. Co nowego pojawiło się w wersji 18.3 „Sylvia” w edycjach MATE i Cinnamon?

Mint to jedna z bardziej lubianych dystrybucji Linuksa. Wiele osób pewnie ucieszy się więc na wieść o udostępnieniu jej nowego wydania – 18.3 „Sylvia” – w dwóch wersjach: MATE i Cinnamon.

Linux Mint 18.3 to LTS

LTS, czyli „long term support”, to wydanie o wydłużonym wsparciu. Linux Mint 18.3 będzie otrzymywał aktualizacje do 2021 roku, więc jego instalacja ma sens także dla osób, które nie lubią zbyt często przeinstalowywać swojego systemu operacyjnego

Zespół rozwijający tę dystrybucję postarał się o wprowadzenie kilku (bardziej lub mniej) istotnych nowości. Część z dotychczasowych funkcji i narzędzi doczekała się z kolei ulepszeń. Przejdźmy więc do konkretów…

Co nowego w Linux Mint 18.3 „Sylvia”?

Między innymi zaktualizowany został menedżer oprogramowania, który prezentuje się bardziej nowocześnie, a jednocześnie ma być przyjemniejszy w obsłudze. Warto wspomnieć, że jest uruchamiany w trybie użytkownika, co oznacza – ni mniej, ni więcej – że nie trzeba za każdym razem podawać hasła administratora, by z niego korzystać. Jest też Flatpak, a więc możliwość korzystania z wielu popularnych aplikacji, uruchamianych w sandboksowym środowisku.

Linux Mint 18.3 menedżer

 

Zaktualizowane zostało również wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, które ma pozwalać teraz precyzyjniej określać zasady backupu. Nie zabrakło też narzędzia do systemowych snapshotów (Timeshift), które pozwala tworzyć kopię zapasową systemu operacyjnego. 

Linux Mint 18.3 backup

 

Kolejne zmiany dotyczą ekranu logowania (pojawiły się nowe opcje jego konfiguracji), edytora Xed (ma teraz minimapę), obsługi HiDPI (która po prostu ma być lepsza), a także narzędzi Upload Manager i Domain Blocker (które nie są już instalowane domyślnie).

Nowy Mint w wersji MATE i Cinnamon

 

Jak wspomnieliśmy, użytkownicy mogą wybrać jeden z dwóch wariantów graficznych. Tak prezentuje się pulpit Linux Mint 18.3 w wersji MATE:

Linux Mint 18.3 MATE

 

...a tak w wersji Cinnamon:

Linux Mint 18.3 Cinnamon

 

Źródło: The Linux Mint Blog, ghacks

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DanyGee
  1
  Wczoraj poszedł bezbolesny update z 18.2 na 18.3.
  Zmiany jak najbardziej na plus.
  Mint to wciąż najmniej zawodne i najwygodniejsze dla usera distro (a mam jeszcze Deepin 15.5 i Elementary 0.4).
  • avatar
   krzychopata
   -4
   Nie widzę sensu instalowania żadnego linuksa skoro na Windows 10 jest wszystko czego każdy użytkownik potrzebuje!
   Nawet na starych komputerach wystarczy Windows XP i użytkownik będzie miał dostęp do o wiele większej liczby oprogramowania!!!
   • avatar
    Raider0001
    -10
    U mnie nie uruchamia się żaden linux bo mam OC non-K