Systemy operacyjne

Linux Mint 19.1 do pobrania - co nowego?

przeczytasz w 1 min.

Została udostępniona nowa wersja jednej z bardziej lubianych dystrybucji. Przedstawiamy nowości w Linux Mint 19.1 „Tessa” i zostawiamy linki do pobierania.

Mint to jedna z najlepszych linuksowych dystrybucji dla mniej zaawansowanych użytkowników, która w dodatku rozwija się w bardzo dobrym kierunku. Autorzy udostępnili już jej najnowszą wersję – Linux Mint 19.1 „Tessa” – w trzech smakach: MATE, Cinnamon i Xfce.

Linux Mint 19.1 „Tessa” (LTS) już jest

Nowa udostępniona wersja to kolejne wydanie typu LTS (long term support). Oznacza to, że osoby, które zdecydują się na jej zainstalowanie będą mogły cieszyć się wsparciem przez wiele lat – w tym przypadku aż do 2023 roku. 

Co nowego w Linux Mint 19.1?

Linux Mint 19.1 „Tessa” to między innymi ulepszony Menedżer aktualizacji (z podziałem na jądra i uproszczonym usuwaniem nieużywanych spośród nich), odświeżone narzędzie Źródła oprogramowania, lepiej zorganizowane opcje językowe oraz konfiguracja firewalla przeniesiona do Pierwszych kroków. W wersji Cinnamon na tym etapie wybierzemy też preferowany wygląd (tradycyjny lub nowoczesny). 

Jeśli zaś chodzi o podstawowe komponenty, to Mint 19.1 bazuje na Ubuntu 18.04 i Linux kernel 4.15. Dodajmy, że zaktualizowane zostały również poszczególne aplikacje (takie jak Xreader, Xed, LibXApp), dodana została bogata kolekcja obrazów tła, a dopełnieniem całości są nowe warianty kolorystyczne motywów. Warto też cofnąć się i poczytać o nowościach w wersji 19.0.

Pobieranie Linux Mint 19.1 (download)

Użytkownicy zainteresowani wersją Linux Mint 19.1 „Tessa”, mają do wyboru trzy warianty:

Linux Mint 19.1 MATE
Pobierz Linux Mint 19.1 MATE

Linux Mint 19.1 Cinnamon
Pobierz Linux Mint 19.1 Cinnamon

Linux Mint 19.1 Xfce
Pobierz Linux Mint 19.1 Xfce

Źródło: Linux Mint Blog

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Raider0001
  4
  Cyferki lecą w górę a Freesync over HDMI nadal nie ma i obraz miga
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Co jakiś czas wracam do Linuxa i przeważnie jest to Mint, żeby nie syn i jego kierownica, która niestety wymaga Windowsa już dawno bym okienka porzucił.

   Mint z wersji na wersję jest coraz lepszy, prostota i intuicyjność tego systemu sprawia, że kompletny laik w świecie linuxa nie potrzebuje wiele czasu na jego naukę.
   • avatar
    pawluto
    0
    Całkiem przyjemny system - Wrzuciłbym wersje Xfce na słabego laptopa - Chodziłby idealnie.
    Na PC jednak win7 nadal jest bez konkurencji.
    • avatar
     thoruus
     0
     Z ciekawości wrzucę na antycznego już NC10.
     • avatar
      Damian Szymański
      -1
      Kernel 4.15??? Starszych już nie było?
      W moim systemie od wczoraj jest już 4.19.12 (a więc wydany wczoraj kernel, obecnie najnowsza wersja). W repo testowych 4.20rc7, czyli już przygotowują się do wdrożenia kernela 4.20, który zostanie wydany w niedzielę (o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem). I w niedzielę, poniedziałek lub góra wtorek stabilny kernel 4.20 pojawi się w repozytoriach w kanale /updates...
      Myślę, że wrzucanie starego kernela do nowego Minta, jest co najmniej mało logiczne.
      • avatar
       Niepiskoj
       0
       Update z 19 do 19.1 bajecznie prosty i poszło bez problemów, sam system chodzi o wiele żwawiej po aktualizacji i widać lekkie dopieszczenie interfejsu. Zabawne jest że takie wiadomości dostępne są tu (choć z kilkudniowy opóźnieniem) a na polskiej stronie dystrybucji cisza, forum to samo. Ktoś się tym tam zajmuje czy stronka dogorywa śmiercią naturalną?
       • avatar
        petekolakowski
        0
        Mnie Linux odrzucił... Laptop pod Linuxem wyje mi jak silnik odrzutowy. Co gorsze obraz jakoś dziwnie miga i bardzo szybko męczy się wzrok. Próbowałem różnych Linuxów i wszędzie mam tak samo.