Internet

6 lat więzienia za fake newsy [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

W Malezji przyjęto nowe prawo, które przewiduje karę pozbawienia wolności nawet na 6 lat dla osób, które rozpowszechniają fake newsy, wprowadzając tym samym w błąd społeczeństwo. Ustawa budzi kontrowersje.

Aktualizacja, 1 maja 2018: Okazuje się, że przyjęte w Malezji prawo wcale nie ma być martwe. Osoby korzystające z portali społecznościowych do szerzenia fake newsów powinny więc być na baczności. Ostrożności nie zachował pewien 46-latek, który oficjalnie został pierwszym skazanym za publikację fałszywych wiadomości w Internecie.

Na czym polegał fake news? Otóż jak donosi Gizmodo, obywatel Danii, Salah Salem Saleh Sulaiman, opublikował w serwisie YouTube film, w którym przekonywał, że czas reakcji malezyjskiej policji na informację o zastrzeleniu 34-latka, domniemanego członka ugrupowania Hamas, wynosił 50 minut. Fakty mają być natomiast takie, że sprawą zajęto się już po 8 minutach.

Podczas rozprawy oskarżony przyznał się do winy i przeprosił, co zadziałało łagodząco. Dodając do tego fakt, że fake news nie był aż tak poważny, 46-letni mężczyzna usłyszał wyrok miesiąca pozbawienia wolności lub 2500 dolarów grzywny – ze względu na brak takiej sumy wybrał opcję numer jeden. Jak możecie przeczytać w oryginalnym newsie poniżej, za szerszenie fałszywych wiadomości w tym azjatyckim kraju grozi teraz nawet 6 lat więzienia.

 

News, 3 kwietnia 2018: Nieprawdziwe wiadomości (czyli fake newsy) to jeden z największych problemów współczesnego świata. W żaden sposób nieutrudniona publikacja treści w Internecie oraz ich szybkie rozprzestrzenianie się sprawia, że nietrudno jest się natknąć na „fałszywkę”. Właściciele portali społecznościowych próbują z tym walczyć poprzez usuwanie takich wpisów, ale władze Malezji idą o krok dalej i chcą to penalizować.

Zgodnie z obowiązującym od początku kwietnia prawem w Malezji, obywatele, którzy zajmują się rozpowszechnianiem fake newsów muszą liczyć się z olbrzymimi karami. Grozi im grzywna w wysokości do 500 000 ringgitów (czyli ok. 440 tysięcy złotych) oraz nawet 6 lat więzienia. To i tak mniej niż pierwotnie proponowano – w projekcie ustawy „Anti-Fake News” wspominano o dekadzie za kratkami.

Przyjęcie prawa jest odbierane na dwa sposoby. Jedni chwalą Malezję za podejmowanie stanowczych kroków w walce z zagrożeniem, jakim bez wątpienia są fake newsy. Inni natomiast zwracają uwagę na to, że w ten sposób ograniczona może być wolność słowa – w obawie przed karą wiele osób może wstrzymać się od jakichkolwiek publikacji.

Oczywiście do tego dochodzi jeszcze najważniejszy problem, czyli to, kto ma oceniać, co jest fake newsem, a co nim nie jest… 

Źródło: The Verge, Gizmodo, Reuters. Ilustracja: GDJ/Pixabay (CC0)

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  Tylko paczeć, jak u nas wejdzie w życie podobna ustawa. Wtedy będzie istniała tylko jedna prawda, pisprawda.
  • avatar
   ivanos
   10
   W końcu TVN przestał by kłamać
   • avatar
    artur007
    8
    Super, u nas też mogli by wprowadzić takie prawo.
    • avatar
     silvver
     5
     Czyli wszyscy zwolennicy teorii płaskiej Ziemi w Malezji pójdą za kratki? :D
     • avatar
      fido1983
      4
      TVN to jeden wielka Fake Stacja. Dlaczego nadal istnieje ?
      • avatar
       cosby
       2
       Niestety przez takie kłamstewka TVNu ludzie ślepo wierzą np. Wiadomościom TVP. Z deszczu pod rynnę... Teraz nawet na Orlenie jedyna słuszna prawda jest promowana - prasa konkurencji zamieciona...
       • avatar
        xbk123
        2
        Tak na moje oko to lansowana przez tą ekipę teoria o zamachu w Smoleńsku to typowy fake news.
        • avatar
         Finear
         1
         u nas by została propaganda tvp reszta za kraty, tyle z wolnosci słowa
         • avatar
          theng
          1
          W Polsce poszło by kilka osób siedzieć. Ot choćby za wiewiórkę lub ataki rasistowskie, których nie było.
          • avatar
           kombajn
           1
           "Ustawa budzi kontrowersje." a nie powinna, takie prawo powinno być wprowadzone wszędzie.
           " Inni natomiast zwracają uwagę na to, że w ten sposób ograniczona może być wolność słowa – w obawie przed karą wiele osób może wstrzymać się od jakichkolwiek publikacji."
           Nie widzę tu żadnych kontrowersji. I nie ma to nic wspólnego z wolnością słowa natomiast wszystko wspólne z odpowiedzialnością za to co się pisze/mówi. Publikować powinni tylko ludzie (najlepiej dziennikarze po studiach) którzy uprzednio sprawdzają fakty i przede wszystkim biorą odpowiedzialność za to co piszą, a nie robią sobie z gęby cholewę. Niestety dożyliśmy czasów w których rzetelność dziennikarska to coś o czym większość tak zwanych "dziennikarzy" słyszała ale jakoś nie próbowała zastosować w praktyce. Dziś niestety na każdego można wylać wiadro wyssanych z palca pomyj, a 50 portali błyskawicznie opublikuje te informacje na zasadzie kopiuj i wklej bez żadnej refleksji i sprawdzenia ile w tym prawdy.
           Jedyny problem jaki widzę z taką ustawą polega na tym że ktoś musi rozstrzygać co jest fake newsem. Zapewne sąd wiec jakby taka ustawę wprowadzić u nas to była by ona de facto martwa bo mijały by lata zanim sprawy sądowe zostały by rozstrzygnięte a zamiar siejącego fakenewsy zostałby dawno osiągnięty.
           • avatar
            PawelQ
            1
            Jakby u nas to weszło to "Wiejską" by w miesiąc zamknęli :D
            • avatar
             dariozpata
             0
             ''Oczywiście do tego dochodzi jeszcze najważniejszy problem, czyli to, kto ma oceniać, co jest fake newsem, a co nim nie jest… ''

             Za dużo siedzisz w internecie jeśli nie wiesz kto ma się tym zajmować! Podpowiem ci! Od tego jest sąd!
             Wyjdź na dwór autorze albo weź sobie dłuuuuuugi urlop aby odetchnąć od sieci!
             • avatar
              0qwer0
              -1
              A jak to się ma do stacji radiowych stosujących fakenews ale z domeną zarejestrowaną w Malezji? Przecież wszystkie .fm to Federacja Malezji jest :)
              • avatar
               LuckyNumber888
               -1
               Gdy zapyta się przeciętnego człowieka o opinię na dany temat to niestety najczęściej okazuje się, że ta jego "opinia" jest po prostu kopią opinii mediów, smutne ale prawdziwe. Nie ulega wątpliwości, że media w dzisiejszym świecie mają olbrzymią władzę i powinno się je karać, za wprowadzanie ludzi w błąd.

               https://www.youtube.com/watch?v=rDcNF9garwc

               Można tu sobie zobaczyć wywiad Rosjanina z KGB, który podkreśla, że zyskanie kontroli nad mediami to najprostszy sposób napaści na te państwo, gdyż ogłupiając ludność można zyskać nad nimi kontrolę do tego stopnia, że ludzie sami oddadzą swój kraj bez walki. W Polsce każda telewizja kłamie, ale zdecydowanie przoduje TVN (nic nie przebije ich wywiadu z sobowtórem, lub "syryjskich matek z dziećmi")
               • avatar
                loctor
                -1
                Dziwna ta aktualizacja do niusa a w każdym razie brak tu chyba jakichś istotnych informacji. Obywatel Danii skazany w Malezji i to w takim tempie? To nie takie proste skazać obywatela obcego państwa. Gdzie była ambasada/konsulat? Do tego facet zgodził się na wiezienie bo nie miał kasy na grzywnę? Znowu, gdzie była ambasada, oni maja kasę na takie rzeczy, bez problemu by go wyciągnęli. Dziwne.
                • avatar
                 dariozpata
                 -2
                 Dla mnie fake newsami są wszystkie newsy dotyczące wzywania do likwidacji zasiłków socjalnych!!!
                 Ja i moja rodzina żyjemy głównie z wszelkiego rodzaju zasiłków które się nam po prostu należą i nie wyobrażam sobie aby ktoś mógłby je zabrać!!!
                 Dlatego chciałbym aby wszystkie newsy niesprzyjające, krytykujące zasiłki socjalne były natychmiast kasowane z internetu a ich twórcom groziło 100 milionów złotych kary które byłyby przeznaczane na zasiłki i do tego 25 lat więzienia albo jeszcze lepiej 25 lat zapier....nia na galerze!!!
                 • avatar
                  0
                  Malezja - cóż dobrze, że nie kara śmierci ;)