Ciekawostki

Gdzie możesz być za 5 godzin? My już wiemy

przeczytasz w 2 min.

Mapa przedstawiająca wszystkie miejscowości, w które możesz udać się pociągiem w czasie maksymalnie 5 godzin pojawiła się właśnie w Internecie. To świetne narzędzie, jeśli jeszcze nie wiesz, co robić podczas nadchodzącego długiego weekendu.

Jak daleko dojedziesz pociągiem w 5 godzin?

Na podobne pytanie odpowiedzi poszukiwał użytkownik Twittera @_benjamintd, który stworzył interesującą mapę połączeń kolejowych. Docenią ją wszyscy, którzy lubią zwiedzać mniej lub bardziej odległe okolice podróżując pociągami, ale też wszyscy ciekawscy, jak daleko w ciągu kilku godzin mogą dotrzeć zbiorową komunikacją.

Jak korzystać z mapy Chronotrains?

Aplikacja działa dynamicznie i funkcjonuje zarówno w przeglądarce na urządzeniach mobilnych (smartfony), ale też na komputerach. Po wejściu na stronę wystarczy zaznaczyć interesującą Cię stację, z której chcesz rozpocząć podróż - a możliwe trasy narysują się w odcieniach czerwieni.

Im barwa zaznaczonego obszaru jest jaśniejsza, tym podróż w to miejsce zajmie więcej czasu. Twórca informuje, że podczas projektowania założył czas oczekiwania na przesiadkę wynoszący 20 minut, dlatego wyników nie należy traktować 1:1 zgodnych z rzeczywistością.

Mapa Chronotrains Mapa Chronotrains ma prosty, ale wyjątkowo czytelny interfejs (Źródło: Chronotrains)

Chronotrains to mapa agregująca wszystkie stacje kolejowe w Europie

Twórca mapy informuje, że podczas tworzenia projektu inspirował się serwisem DirektBahnGuru, który z kolei zaznacza na mapie każdą miejscowość, do której można dotrzeć bezpośrednio z wybranej stacji kolejowej - pociągiem oczywiście. Tę stronę oczywiście również polecamy zainteresowanym.

Chronotrains natomiast zbierając dane z Deutsche Bahn błyskawicznie zaznacza na mapie Europy obszary, w które można udać się koleją w maksymalnie 5 godzin drogi od stacji początkowej.

Projekt jest ciekawy i może się przydać w najbliższym czasie

Długi weekend już za kilka dni - a to może być doskonała okazja, aby wykorzystać Chronotrains. W czasie, kiedy samodzielne podróże samochodami z uwagi na ceny paliw są mało opłacalne, mapa połączeń kolejowych może się okazać świetnym rozwiązaniem, które podpowie jaki cel kolejnej podróży można obrać.

Chronotrains jest także dobrym miejscem, które graficznie przedstawia, jak rozwiniętą sieć kolei mają konkretne państwa. Z sąsiadujących Niemiec (konkretnie: z Berlina) w 5 godzin dojedziemy w niemal każdy zakątek państwa. Dla porównania, koleje Rumunii poruszają się w dużo wolniejszym tempie pomiędzy poszczególnymi stacjami.

To jak, gdzie jedziecie i jak daleko możecie uciec pociągiem ze swojego miasta? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Chronotrains

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tulika
  3
  Trochę podobnie użyteczny projekt jak losowe wybieranie filmów na netflix.
  • avatar
   zack24
   1
   Taka apka jest totalnie bezużyteczna w przypadku podróży PKP.
   Ostatnie 3 weekendy miałem nieprzyjemność podróżowania polskimi kolejami i co tydzień wpadka. To opóźnienie, to podwójnie sprzedana miejscówka, to awaria i postój, to znowu awaria oświetlenia czy ogrzewania. No dramat. 3x trasa, która miała trwać max 8h23min przeciągnęła się na 9h48min aż do 13h11min. Za pierwszy bilet już pkp mi oddało połowę kasy :(