Nauka

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą mieć wielkie miasto na Marsie - za 100 lat

przeczytasz w 2 min.

Nie 6, nie 60, ani nawet nie 6000 osób ma mieszkać w marsjańskiej kolonii w 2117 roku. Lecz aż 600 tysięcy. Uwierzycie?

Megalomania jaka towarzyszy wszystkiemu czego chwytają się arabscy szejkowie nikogo już nie dziwi. Dubaj jest najlepszym tego przykładem, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystko musi być jak największe (w tym przypadku najwyższe). Ambicje jednak nie ograniczają się jedynie do niegdyś piaszczystych rejonów półwyspu Arabskiego. Sięgają dalej i to nie na inne kontynenty, a wprost na Marsa.

Projekt Mars 2117

Mars jest miejscem, które rozbudza wyobraźnie wszystkich. Chcemy się tam dostać, zamieszkać w niezbyt odległej przyszłości. Ambitne plany snuje Elon Musk, ale to co chcą stworzyć włodarze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) zakrawa na absurd. Absurd, bo dziś wysłanie nawet kilkuosobowej grupy ludzi na Marsa stanowi problem, a co dopiero budowa miasta, w którym zamieszka 600 000 ludzi.

Pewnie nie wszyscy by się tam dostali z Ziemi, część i to pewnie spora byłaby rdzennymi mieszkańcami Marsa. Czyżby szejkowie zarazili się entuzjazmem Muska, który był gościem podczas niedawnego wydarzenia World Government Summit? Możliwe, jak też możliwe jest, że nie bez powodu właśnie w przerwie pomiędzy występami Elona Muska i Baracka Obamy, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum oraz szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan ogłosili długofalową strategię.

Mars 2117

Bardzo długofalową, bo rozciągającą się na całe stulecie. Jej zwieńczeniem jest ogromna ludzka kolonia na Marsie, której budowa ma zakończyć się najpóźniej w 2117 roku.

Od czegoś trzeba zacząć

Być może ZEA będzie korzystało z doświadczeń innych, ale samodzielnie także chce rozwijać swój program kosmiczny. Dzień po konferencji na orbitę trafił pierwszy nanosatelita ZEA - Nayif-1. Nie jest to pierwszy satelita tego kraju, ale pierwsze urządzenie ze zdobywającej coraz większą popularność kategorii.

Obserwacje Ziemi, satelity telekomunikacyjne to jedno, a misje międzyplanetarne to coś kompletnie odmiennego. Jednak już za cztery lata, w 2021 roku, na orbicie Marsa może pojawić się sonda Hope jako pierwszy element układanki prowadzącej do załogowej misji na Marsa. Będzie to pierwsza marsjańska sonda wystrzelona przez kraj arabski.

Sonda Hope

Jeśli projekt Mars One można nazwać odważną i wielką wizją, to co powiedzieć o planach ZEA. Przychodzą na myśl przymiotniki niebotyczne, monumentalne, co doskonale pasuje również do tego co wyprawiają arabscy architekci projektujący coraz to wyższe drapacze chmur.

Plan marsjańskiej kolonii na razie jest bardzo mglisty, najpierw trzeba wybrać odpowiednie miejsce na jej budowę, stworzyć projekt i nadto opracować rozsądny plan komunikacji Ziemia-Mars. Patrząc się na to jak dużym wyzwaniem jest choćby wybór miejsca lądowania kolejnego łazika NASA, nawet 100 letnia perspektywa czasowa nie wydaje się zbyt odległa.

Świat arabski jest kolebką dzisiejszej astronomii

Świat arabski za sprawą wydarzeń w ciągu ostatnich setek lat, a szczególnie ostatniego stulecia, jawi się nam jako miejsce ludzi zacofanych, którzy nie rozumieją idei postępu. To, że w Dubaju powstał najwyższy obecnie wieżowiec świata - Burj Khalifa, a linie lotnicze są zaliczane do jednych z najlepszych, uzasadniane jest - poniekąd słusznie, wielkimi zasobami finansowymi, które służą inwestycjom zabezpieczającym kraje arabskie przed przyszłością, w której paliwa kopalne przestaną grać rolę.

ZEA i inne kraje arabskie za sprawą bogactwa mogą pozwolić sobie na budowanie świetnych sportowych drużyn, mimo iż nie mają tradycji w takich sportach jak np. piłka ręczna. A nawet przekonać FIFA do zezwolenia na organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w niesłychanie ciężkich dla organizmu warunkach (mowa o temperaturze).

Budowa satelita

Ambicje kosmiczne mogą wydawać się na tym tle podobną próbą. Jednak nie można zapominać, że świat arabski to nie tylko dający się we znaki terroryści, to także ludzie nauki, którzy mogą podpierać się tradycjami.

A te tradycje to dzisiejsza astronomia, której kolebką są właśnie kraje Bliskiego Wschodu. Europa przez wiele lat korzystała z doświadczeń średniowiecznych arabskich astronomów i ich wiedzy, a wiele nazw gwiazd na niebie ma arabskie korzenie. To co prawda nie to samo co loty międzyplanetarne, ale…. Szczególnie, że tym razem świat zachodu może być skory do współpracy.

Źródło: inf. własna, universetoday, worldgovernmentsummit

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  darioz
  11
  Założę się że pierwszy budynek jaki wzniosą na Marsie to będzie wielki meczet!
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   Przecież islam zabrania im opuszczanie planety :)
   • avatar
    Konto usunięte
    9
    Nie lepiej na księżycu? Bliżej chociaż ;)
    • avatar
     FaraonM
     9
     Bardzo ciekawe, dorobili się na ropie uniezależnili się energetycznie ,mają pieniądze to teraz przyszłą pora na kolonizacje planet xD Najpierw mogliby cokolwiek wysłać ,a później miasto zapowiadać : P
     • avatar
      maciuch2
      9
      Problem uchodźców rozwiązany.
      • avatar
       Author
       7
       A moze najpierw zajęli by się swoimi islamskimi imigrantami zamiast wysyłać ich do nas?
       • avatar
        Foxy the Pirate
        6
        Odkryli ropę na marsie?
        • avatar
         Szymon331
         4
         W 100 lat nie ma szans zeby opracowac technologie, zebrac srodki i przetransportowac takie ilosci materialow z Ziemi na Marsa by wybudowac sprawnie dzialajace miasto. Szkoda srodkow a samo zadanie bezcelowe bo tak naprawde nic nie da. Nadal beda calkowicie uzaleznieni od Ziemi.

         Takie srodki lepiej przeznaczyc na badania, terraformowanie planety tak, by kiedys kolonie byly samowystarczalne.
         • avatar
          DanyGee
          4
          Jeden z ludzkich fenomenów. Nie potrafią uszanować własnej, pięknej planety, która ma wszystko, co potrzeba do życia a pchają się na inne, mocno niegościnne planety by tam szerzyć swój pasożytniczy tryb życia.
          • avatar
           axelbest
           3
           Mnie ciekawi sam proces kolonizacji. Jak to będzie wyglądać? Poleci tam dajmy na to arabski space-dream-team postawi flagę i powie "To już jest nasze, ameryko spadaj na inną planetę"? Przecież to są można by rzec nieskończone połacie terenu do zagospodarowania. Na ziemi tereny Państw kształtowały się przez tysiące lat, a tutaj leci sobie ciapaty-shake i robi miasto na 600k osób?
           • avatar
            Kerebron
            2
            A, to dlatego budują takie wysokie budynki pośrodku niczego (czyli tam, gdzie to nie ma specjalnie sensu) - chca mieć fory w wyścigu na Marsa. ;)
            • avatar
             rob 25
             2
             Jak najbardziej jestem za tym ,tylko po co czekać 100 lat zapakować w rakiety cały majdan w wystrzelić już teraz .Nie ograniczać się do jednego miasta posłać całe państwo .
             • avatar
              Fiona
              2
              A nawet przekonać FIFA do zezwolenia na organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w niesłychanie ciężkich dla organizmu warunkach (mowa o temperaturze).


              To jakiś eufemizm łapówki ?
              • avatar
               Fiona
               2
               A nawet przekonać FIFA do zezwolenia na organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w niesłychanie ciężkich dla organizmu warunkach (mowa o temperaturze).


               To jakiś eufemizm łapówki ?
               • avatar
                dziks
                2
                chca leciec w kosmos, a ja spytam ilu Arabow otrzymalo nobla z nauk scislych? 3...
                https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Muslim_Nobel_laureates
                To nie jest ich wyscig na Marsa. Ludki z ZEA tylko sie lansuja takimi projektami. Ale jak dla mnie OK.
                • avatar
                 wild0ne
                 1
                 Coś mi się zdaję, że Kazik nagrał proroczą piosenkę - "Mars Napada"
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -2
                  Nie lepiej na księżycu? Bliżej chociaż ;)
                  • avatar
                   AntySyjon
                   0
                   A niech robią, co komu to przeszkadza? Może chociaż islam się na marsa wyprowadzi i będzie tutaj spokój. A tak poważniej to oni chyba sobie nie zdają sprawy że to jest niemożliwe do realizacji, i tu ropa ani bogactwo nie pomoże, ale zawsze można próbować