Smartfony

Masz iPhone'a? Uważaj na nową bombę tekstową

przeczytasz w 1 min.

Użytkownicy smartfonów z Apple iOS donoszą o błędzie w systemie. Wszystko wskazuje na to, że mówimy tutaj o tzw. bombie tekstowej, która wprawdzie trwale nie uszkadza smartfona, ale potrafi solidnie zirytować.

Bomba tekstowa unieruchamia iPhone'y. iOS z poważnym błędem

Wieloletni posiadacze urządzeń Apple mogą już ten temat znać, ponieważ nie pojawia się po raz pierwszy. Zasada działania bomb tekstowych jest prosta. To specjalny ciąg znaków, który wyświetlony na smartfonie powoduje jego awarię. Dokładnie tak samo jest tym razem.

Odkryta właśnie bomba tekstowa okazuje się konfiguracją, na którą składają się symbole włoskiej flagi oraz znaki w języku Sindhi (chociaż pojawiają się już doniesienia, że działają też inne podobne konfiguracje). Wszystko wskazuje na to, że problemem dotknięte są wszystkie iPhone'y z Apple iOS 13. Wyświetlenie takiej wiadomości sprawia, że smartfon przestaje nadawać się do pracy i konieczne jest wymuszenie ponownego uruchomienia. Niestety, problem jest wywoływany nawet przez powiadomienia z podglądem wiadomości i nie dotyczy włącznie iMessage, ale również zewnętrznych komunikatorów takich jak WhatsApp, Telegram czy Facebook Messenger, a nawet aplikacji pocztowych.

Apple już pracuje nad rozwiązaniem problemu

W przeszłości Apple szybko radził sobie z takimi problemami, tym razem powinno być podobnie. Najprawdopodobniej rozwiązanie zostanie zawarte już w iOS 13.4.5, który obecnie znajduje się w fazie beta.

Jak się chronić do momentu nadejścia aktualizacji? Osobom obawiającym się otrzymania szkodliwej wiadomości poleca się wyłącznie powiadomień z posiadanych aplikacji służących do komunikacji tekstowej. Tak samo skuteczne powinno być pozostawienie aktywnych powiadomień, ale wyłącznie podglądu wiadomości.

Spotkaliście się kiedykolwiek z tzw. bombą tekstową na iOS?

Źródło: @EveryApplePro

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  drfrank3nstein
  6
  Zostaje im coraz mniej backdoorów
  • avatar
   develoop
   5
   "sprawia, że smartfon przestaje nadawać się do pracy i konieczne jest wymuszenie ponownego uruchomienia" Nic nowego na iphonie, często mi się to zdarza nawet przeglądając normalnie mapę na nawigacji.
   • avatar
    Satanski
    1
    " Zasada działania bomb tekstowych jest prosta. To specjalny ciąg znaków, który wyświetlony na smartfonie powoduje jego awarię."
    Działanie covid19 też jest proste - po wciągnięciu człowiek choruje... Przydałoby się coś więcej na temat mechanizmu działania.
    • avatar
     Geriavit
     1
     Japka nigdy nie miałem więc się z tym nie spotkałem na iOSie. Pamiętam jednak czasy nokii 3310 i różnych Siemensów gdzie wystarczyło komuś wysłać SMSa o treści "%ENGLISH", który uwalał telefon. Wprawdzie nie na dobre ale należało wyciągnąć baterię, przełożyć kartę do innego fona, usunąć wiadomość i dopiero ponownie włączyć telefon. Nie było to szkodliwe ale upierdliwe. Ot, taka ciekawostka.
     • avatar
      Barubar24
      0
      Najnowsza wersja iOS to 13.4.1, a ma pojawić się 13.4.5 ... to gdzie są wersje 13.4.2, 13.4.3 oraz 13.4.4 ???
      • avatar
       Marucins
       0
       Coś częsty problem Apple.