Bezpieczeństwo

Masz system Android? Możesz mieć wirusa

przeczytasz w 2 min.

Ze względu na rosnącą popularność systemu Android i słabe zabezpieczenia Google na platformie tej pojawia się coraz więcej wirusów.

Firma McAfee przedstawiła kwartale wyniki dotyczące zagrożenia wirusami dotyczące urządzeń mobilnych. Wyniki te są wręcz druzgocące dla systemu Android. Jeśli ktoś zamierza snuć teorie spiskowe o tym jak to McAfee, w rękach Intela pracuje na niekorzyść Google, dane o wirusach potwierdzają również inne źródła.

Według McAfee wszystkie nowe malware, które powstały w trzecim kwartale tego roku zostały stworzone na system Android. Taki stan rzeczy nie dziwi biorąc pod uwagę, że w chwili obecnej jest to najpopularniejszy system na smartfony. Dodatkowym problemem systemu autorstwa Google jest Android Market. A konkretniej brak weryfikacji oprogramowania, które na nim się pojawia. Chodzi chociażby o poziom sprawdzania kodu jak w przypadku App Store w przypadku Apple. Brak odpowiednich kroków spowodował że często szkodliwe aplikacje tygodniami, a według niektórych źródłem nawet miesiącami były dostępne na Android Market, zanim firma je zdjęła.

Wzrost ilości wirusów na Androida w ciągu ostatnich kwartałów

Dane przedstawione przez McAfee jednoznacznie informują, że ilość aplikacji malware na urządzenia z Androidem sukcesywnie się powieksza. Trzeci kwartał tego roku, przyniósł zwiększenie ilości szkodliwych plików o 76% w stosunku do poprzedniego kwartału. Według firmy najpopularniejszymi zagrożeniami malware były trojany wysyłające SMSy i kradnące pieniądze. Działały na zasadzie automatycznie wysyłanych wiadomości na numery, gdzie koszt wysłania SMSa był bardzo drogi. Oczywiście nie zabrakło również trojanów kradnących hasła, inne prywatne dane czy nagrywające nasze rozmowy.

Prócz raportu McAfee, w sieci pojawił się również raporty z Juniper Networks oraz Bit9. Ten ostatni prezentujący dwanaście najbardziej „dziurawych” urządzeń mobilnych i jak się okazało wszystkie miejsca należały do smartfonów z Androidem. Całą sytuację skomentował przedstawiciel Google, Chris DiBona, który uznał całą sytuację za wielką mistyfikację i bezpodstawne oszustwa. Jako powód takich działań, podał chęć łatwego zarobku przez firmy tworzące oprogramowanie antywirusowe dla smartfonów. Wszystko poprzez wywołanie globalnej paniki.

Zestawienie systemów mobilnych pod względem ilości wirusów

Nieco martwi takie podejście Google do problemu. Wielu specjalistów mówi, że w chwili obecnej nie mamy jakiegoś poważnego kryzysu w przypadku Androida. Jeśli jednak nie zostaną podięte odpowiednie kroki, za jakiś czas może się okazać że będziemy szukać alternatywy dla systemu z zielonym robocikiem.


Więcej o wirusach:

Źródło: DailyTech, TechSpot

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DustEater
  7
  największym wirusem jest głupota ludzka a nie to o czym tutaj piszą
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Producent sprzedający rozwiązania antywirusowe straszy rosnącą ilością wirusów ..hm ;>
   • avatar
    david_89
    2
    tylko idiote zaatakuje wirus na Androidzie, bo jest on tak zbudowany ze po pierwsze trzeba miec roota zeby zaszkodzic, a dwa nie zrobi wirus nic bez twojej zgody, kazdy program przy instalacji pyta o zgode na robienie zametu w systemie, jesli sie zgodzimy, zadziala, jesli nie, to nie! Najlepszym antywirusem jest uzytkownik Andrzeja;)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Śmiech na sali. Brakuje w artykule jeszcze reklamy antywirusa.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      "Jeśli jednak nie zostaną podięte odpowiednie kroki, za jakiś czas może się okazać że będziemy szukać alternatywy dla systemu z zielonym robocikiem."

      Lol.


      Nie no, na serio - LOL.
      W ... im się powywracało.
      • avatar
       jarekzon
       -1
       Firmy produkujące oprogramowanie antywir. nieprzerwanie pracują nad nowymi wirusami.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        W przypadku androida, który jest oparty o kod linuxa wystarczy instalować aplikacje wyłącznie z marketu - wtedy żaden wirus nie zaszkodzi