Nauka

MAVEN i MOM zbadają atmosferę Czerwonej Planety

przeczytasz w 2 min.

Dwie nowe sondy badać będą atmosferę Czerwonej Planety - jej skład chemiczny i strukturę.

MAVEN
MAVEN / foto: NASA's Goddard Space Flight Center 

Najnowsza sonda amerykańskiej agencji NASA – MAVEN – oficjalnie weszła na orbitę marsjańską. Jej zadaniem będzie badanie górnych warstw atmosfery Czerwonej Planety, aby lepiej poznać jej charakterystykę i historię.

Sonda MAVEN oderwała się od Ziemi 18 listopada ubiegłego roku. Po 10 miesiącach, w czasie których pokonała ona 771 milionów kilometrów weszła ona wreszcie na orbitę marsjańską. Jest to pierwsza misja agencji NASA mająca na celu zbadanie górnych warstw atmosfery Czerwonej Planety (około 125-150 kilometrów od jej powierzchni) – ich składu chemicznego i struktur. Wszystko to, aby lepiej zrozumieć naszego sąsiada.

Sonda potwierdziła swoją pozycję wczoraj (22 września) stacjom naziemnym w Stanach Zjednoczonych i Australii. Teraz nadszedł czas na sześciotygodniową fazę manewrów korekcyjnych i testów instrumentów sondy. Została ona wyposażona w trzy zestawy – do pomiarów wiatru słonecznego i jonosfery, do badania własności górnej atmosfery i jonosfery oraz do pomiarów składu chemicznego i izotopowego.

Cały projekt trwa już od 11 lat. Owocem jest pierwsza sonda badająca górne warstwy atmosfery Marsa. – „MAVEN pozwoli znacząco zwiększyć naszą wiedzę o historii marsjańskiej atmosfery – jak marsjański klimat zmieniał się na przestrzeni lat i jak mogło to wpłynąć na ewolucję planety. Pomoże także lepiej przygotować się na załogową misję planowaną na okolice 2030 roku” – powiedział Charles Bolden z NASA.

Odkrywanie Marsa to jednak pole popisu nie tylko dla Amerykanów. W drodze na orbitę Czerwonej Planety jest hinduski MOM (Mars Orbiter Mission) – pierwszy azjatycki satelita, któremu ta sztuka może się udać. Podobnie jak MAVEN, MOM został wystrzelony w listopadzie ubiegłego roku. Nie dziwi więc, że jego międzyplanetarna podróż zakończyć ma się już na dniach. 

Hinduski MOM został wyposażony w 5 instrumentów naukowych, ważących łącznie zaledwie 15 kilogramów. Posłużą one do badania składu powierzchni i atmosfery Czerwonej Planety – między innymi przeprowadzone zostaną testy na obecność metanu oraz zmierzony zostanie stosunek deuteru do wodoru.

MOM
MOM / foto: Vipul M. Barad

Źródło: Astronomy, PAP, Nature

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hedrox
  4
  Mam wrażenie, że w redakcji benchmarka jest jakiś amator astronomii;) Ale to fajnie, bo sam nim jestem;)
  • avatar
   andrju01
   3
   MOM -mięso oddzielone mechanicznie :D

   Taki żarcik.

   A tak w ogóle to więcej takich newsów bo są ciekawe i fajnie się je czyta ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Nom, PCL przerzuca się na newsy o telefonach, a BMK o technice i astronomii - dziwne, bo stron stricte o takiej tematyce jest mnóstwo i to znacznie lepszych!
    Co ciekawe, oba wortale nie utworzyły odrębnego działu poświęconego takim tematom - każdy może się domyślić dlaczego;)

    Najgorsze w tym wszystkim jest to, że są to głównie kopie wiadomości z innych wortali (również rodzimych - mam na myśli pomysł na newsa, a rzadziej treść). Szkoda, że nie jest to coś, czego na próżno szukać u konkurencji - jeśli czytelnik nie ogranicza się tylko do jednego źródła, to taki miszmasz w newsach wygląda fatalnie (jak tutaj, tak i u konkurencji).

    PS Wbrew pozorom, tematów / informacji poświęconym samym komputerom, mogłoby być znacznie więcej - ale chyba komuś się nie chce ich szukać i o nich pisać:D Być może publikowane są tylko te "wykupione"? Ciężko powiedzieć.
    Jeśli się ktoś ogranicza tylko do tego wortalu, to niech wie, że czasami sporo interesujących (dla danej osoby) info o PC Was omija :)