Ciekawostki

Dowód osobisty w komórce? Zapomnijcie o tym

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Miało być tak, że wszystkie potrzebne dokumenty będzie mogła zastąpić aplikacja na smartfona. O programie mDokumenty sporo się mówiło, ale przyszłość projektu „dowód w komórce” nie przedstawia się najlepiej.

Ponad rok temu wystartował pilotaż programu mDokumenty. Wtedy to Ministerstwo Cyfryzacji (na którego czele stała wówczas Anna Streżyńska) zapowiadało, że w komórce będzie można mieć uznawane dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie polisy OC czy też legitymację studencką. Nie będzie jednak tak pięknie.

Zamiast portfelu z kilkoma różnymi „dyskietkami” wystarczy mieć w kieszeni smartfona. Taką wizję (niedalekiej) przyszłości przedstawiało Ministerstwo Cyfryzacji, ale teraz zdaje się, że się z niej wycofuje. Jak informuje internetowy portal Wyborczej, projekt „dowód w komórce” został wstrzymany i w najbliższym czasie nie będzie najpewniej wznawiany.

mDokumenty

Choć z niektórych źródeł dochodzą informacje, że ostatecznie nie jest wykluczone kontynuowanie prac, Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że priorytet jest niski. Pracownicy resortu koncentrują się bowiem teraz głównie na nowej wersji dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (tzw. e-Dowód) – dokumencie nowoczesnym, ale wciąż w postaci „dyskietki”.

Same mDokumenty natomiast będą istnieć, tyle tylko że skorzystają z nich jedynie osoby, które się uczą. W komórce będzie można mieć bowiem legitymację szkolną i studencką. 

mLegitymacja

Źródło: Wyborcza, Ministerstwo Cyfryzacji, inf. własna

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja wiem, że autor chce być trendy i cool, ale jaka forma dyskietki? Czy to aby nie jest forma karty kredytowej?
  4
 • avatar
  Kenjiro
  Kolejna rzecz do koszyczka obecnego rządu, który z pompą zaczyna wielkie projekty, aby je bez medialnego szumu ubijać. PR pełną gębą, a robić nie ma komu...
  2
 • avatar
  bodziokrak
  Czy jak zeskanuję kod, otrzymam numer telefonu do pani Brzozowskiej Karoliny?
  2
 • avatar
  Vergory
  Proszę nie powielać bzdur z wyborczej.
  https://komorkomania.pl/36098,mtozsamosc-mobywatel-dowod-w-smartfonie
  1
 • avatar
  limera1n
  póki urzędowała Streżyńska w tym biedaministerstwie to coś się działo. A teraz? Czego wymagać od gościa po studiach humanistycznych xD
  1
 • avatar
  jarekzon
  A potem się nagle okaże, że wziąłem kilka kredytów. Bardzo dobrze, że tego nie będzie.
  -1
 • avatar
  dariozpata
  UWAGA łamiecie przepisy RODO bo przedstawiacie zdjęcia i to w dodatku niepełnoletnich uczennic z imienia i nazwiska!
  -1
 • avatar
  DragonRed
  Dowód na komórkę to najlepsza rzecz jaka mogła nas spotkać.To , że ludzie mają problem z ochroną swoich istotnych danych bo nie wiedzą co z czym się je to potem są problemy.Na telefonie komórkowym zawsze możesz dezaktywować NFC a karcie debetowej już nie dlatego ludzie kombinują z przecinaniem modułu i traktowaniem polem elektromagnetycznym.
  -1