RTV

Mecze piłkarskie w 4K Ultra HD coraz bliżej

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Dwa udane eksperymenty już za nami. Firma Panasonic grupa MediaPro wiedzą już jak transmitować mecze na żywo w ultrawysokiej rozdzielczości.

Kupiliście telewizory 4K, a teraz nie macie czego na nich oglądać? A może nie kupiliście ich właśnie z tego powodu? Tak czy inaczej istnieje duża szansa na to, że już niedługo posiadanie takiego urządzenia będzie wiązało się z poważnymi korzyściami – co byście powiedzieli na mecze na żywo w ultrawysokiej rozdzielczości?

Firma Panasonic i hiszpańska grupa medialna MediaPro są już po dwóch udanych eksperymentach, polegających na przeprowadzeniu transmisji meczu piłkarskiego na żywo w rozdzielczości 4K / Ultra HD. Podczas drugiej próby 10 kamer AK-UC3000 japońskiego producenta rejestrowało zmagania zawodników Realu Madryt i FC Barcelony podczas ostatniego El Clasico, które zakończyło się zwycięstwem Królewskich.

Panasonic mecz 4K AK-UC3000

Kamery Panasonic AK-UC3000 umożliwiają nagrywanie obrazu w 4K / Ultra HD, ale to nie jedyna ich zaleta. Cechują się one również wysoką czułością i szerokim zakresem dynamicznym, a ich relacja sygnał-szum jest bardzo dobra. Dodatkowo mają niewielkie gabaryty, co poprawia ich mobilność. Na potrzeby przeprowadzenia transmisji urządzenia zostały specjalnie zmodyfikowane i grupa MediaPro przyznała, że jest zadowolona z osiągniętego efektu.

„Panasonic uwzględnił nasze oczekiwania i wprowadził w modelu zmiany, które były dla nas istotne z punktu widzenia codziennej pracy produkcyjnej. Zastosowano między innymi krzywą gamma przeznaczoną specjalnie do wydarzeń sportowych. Kamerę wzbogacono również o dodatkowe wyjścia, które były bardzo przydatne do podłączenia urządzeń mobilnych. 4K nie jest już technologią przyszłości, to rozwiązanie na teraz” – mówi Dani Lozano z MediaPro.

Panasonic mecz 4K stadion

Claudio Vazquez, koordynator techniczny wozów transmisyjnych w MediaPro dodaje: „wspólnie z Panasonic opracowaliśmy nowy panel kontrolny ROP. Zapewnił on nam i przede wszystkim operatorom dużą wszechstronność, znacząco ułatwiając pracę. Mieliśmy ogromne wsparcie ze strony Panasonic i ponieważ stworzyliśmy ten projekt wspólnie, ciągle je otrzymujemy”.

Pozytywnie w przyszłość patrzy też firma Panasonic. Jej starszy menedżer, Toni Feliu powiedział: „biorąc pod uwagę, że cena kamer Panasonic jest przystępna, instalacja prosta, a integracja z urządzeniami firm trzecich bardzo wygodna, liczymy, że mecze Realu Madryt a FC Barceloną zapoczątkują w Hiszpanii produkcję 4K na szeroką skalę”. Cóż, my liczymy na to, że nie tylko w Hiszpanii.

Źródło: Panasonic

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  Do tych ich super transmisji "4K Ultra HD" wcale nie będzie potrzebny TV Ultra HD. Wystarczy dobry TV Full HD. Oczywiście fajnie że coś takiego robią, bo może w końcu zostanie wykorzystana w 100% rozdzielczość Full HD.
  12
 • avatar
  k3m0t
  Pierw niech zrobią pełne HD u nas. Bo wciąż jest 720p/1080i a do pełnego 1080p daleko.
  6
 • avatar
  radex126
  Najpierw niech w Polsce będą dostępne dekodery do uhd
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  A polskie mecze w telewizji publicznej nadal hulają w max. 480p :v
  2
 • avatar
  prime27pl
  Tak czego to już miało nie być...
  2
 • avatar
  mordehigh
  Jak na razie 4k ma sens tylko w monitorach do pracy, ciekawe ile jeszcze trzeba będzie czekać na jakiś realny skok
  1
 • avatar
  lagosp
  Muszę zwrócić honor telewizorom z UHD. Do tej pory myślałem, że to zwykły chwyt marketingowy i że ta jakość obrazu się dużo nie różni od zwykłych modeli. Byłem w weekend w markecie agd, stanąłem przy jakimś przypadkowym panasonicu z UHD i mnie zatkało. Leciał jakiś filmik z owocami, które były tak wyraźne, że wyglądały jak żywe, aż chciałem dotknąć zobaczyć gdzie jest ekran. Prawdziwa magia
  1
 • avatar
  mw_1975
  Pierwszy El Classico w 4K wygrał Real i to jeszcze na Nou Camp! Ale Super! :D :D :D :D
 • avatar
  Haszaszin
  Kiedyś, około 1-2 lat temu był mecz kadry albo Legii (nie pamiętam) realizowany przy pomocy kamer 4K i robili na replayach z lini bocznej takie kiczowate przybliżenie 4K ZOOM czy jakoś tak. Efekt był, wszystko fajnie, ale więcej tego czegoś nie widziałem. Także co tu się podniecać w dniu dzisiejszym, że zachód robi to co my wiele miesięcy temu?
 • avatar
  parasite
  U nas na kanałach w każdej TV wszędzie się reklamują i chcą dopłat za kanały Full HD... a wszystko to nędzne "skalówki" i prócz Discovery to chyba np. w Takiej MM nie widziałem jeszcze żadnego kanału w pełnym HD.

  A tu 4K niby jeszcze ... :D