RTV

Mecze piłkarskie w 4K Ultra HD coraz bliżej

przeczytasz w 2 min.

Dwa udane eksperymenty już za nami. Firma Panasonic grupa MediaPro wiedzą już jak transmitować mecze na żywo w ultrawysokiej rozdzielczości.

Kupiliście telewizory 4K, a teraz nie macie czego na nich oglądać? A może nie kupiliście ich właśnie z tego powodu? Tak czy inaczej istnieje duża szansa na to, że już niedługo posiadanie takiego urządzenia będzie wiązało się z poważnymi korzyściami – co byście powiedzieli na mecze na żywo w ultrawysokiej rozdzielczości?

Firma Panasonic i hiszpańska grupa medialna MediaPro są już po dwóch udanych eksperymentach, polegających na przeprowadzeniu transmisji meczu piłkarskiego na żywo w rozdzielczości 4K / Ultra HD. Podczas drugiej próby 10 kamer AK-UC3000 japońskiego producenta rejestrowało zmagania zawodników Realu Madryt i FC Barcelony podczas ostatniego El Clasico, które zakończyło się zwycięstwem Królewskich.

Panasonic mecz 4K AK-UC3000

Kamery Panasonic AK-UC3000 umożliwiają nagrywanie obrazu w 4K / Ultra HD, ale to nie jedyna ich zaleta. Cechują się one również wysoką czułością i szerokim zakresem dynamicznym, a ich relacja sygnał-szum jest bardzo dobra. Dodatkowo mają niewielkie gabaryty, co poprawia ich mobilność. Na potrzeby przeprowadzenia transmisji urządzenia zostały specjalnie zmodyfikowane i grupa MediaPro przyznała, że jest zadowolona z osiągniętego efektu.

„Panasonic uwzględnił nasze oczekiwania i wprowadził w modelu zmiany, które były dla nas istotne z punktu widzenia codziennej pracy produkcyjnej. Zastosowano między innymi krzywą gamma przeznaczoną specjalnie do wydarzeń sportowych. Kamerę wzbogacono również o dodatkowe wyjścia, które były bardzo przydatne do podłączenia urządzeń mobilnych. 4K nie jest już technologią przyszłości, to rozwiązanie na teraz” – mówi Dani Lozano z MediaPro.

Panasonic mecz 4K stadion

Claudio Vazquez, koordynator techniczny wozów transmisyjnych w MediaPro dodaje: „wspólnie z Panasonic opracowaliśmy nowy panel kontrolny ROP. Zapewnił on nam i przede wszystkim operatorom dużą wszechstronność, znacząco ułatwiając pracę. Mieliśmy ogromne wsparcie ze strony Panasonic i ponieważ stworzyliśmy ten projekt wspólnie, ciągle je otrzymujemy”.

Pozytywnie w przyszłość patrzy też firma Panasonic. Jej starszy menedżer, Toni Feliu powiedział: „biorąc pod uwagę, że cena kamer Panasonic jest przystępna, instalacja prosta, a integracja z urządzeniami firm trzecich bardzo wygodna, liczymy, że mecze Realu Madryt a FC Barceloną zapoczątkują w Hiszpanii produkcję 4K na szeroką skalę”. Cóż, my liczymy na to, że nie tylko w Hiszpanii.

Źródło: Panasonic

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  12
  Do tych ich super transmisji "4K Ultra HD" wcale nie będzie potrzebny TV Ultra HD. Wystarczy dobry TV Full HD. Oczywiście fajnie że coś takiego robią, bo może w końcu zostanie wykorzystana w 100% rozdzielczość Full HD.
  • avatar
   k3m0t
   6
   Pierw niech zrobią pełne HD u nas. Bo wciąż jest 720p/1080i a do pełnego 1080p daleko.
   • avatar
    radex126
    2
    Najpierw niech w Polsce będą dostępne dekodery do uhd
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     A polskie mecze w telewizji publicznej nadal hulają w max. 480p :v
     • avatar
      prime27pl
      2
      Tak czego to już miało nie być...
      • avatar
       mordehigh
       1
       Jak na razie 4k ma sens tylko w monitorach do pracy, ciekawe ile jeszcze trzeba będzie czekać na jakiś realny skok
       • avatar
        lagosp
        1
        Muszę zwrócić honor telewizorom z UHD. Do tej pory myślałem, że to zwykły chwyt marketingowy i że ta jakość obrazu się dużo nie różni od zwykłych modeli. Byłem w weekend w markecie agd, stanąłem przy jakimś przypadkowym panasonicu z UHD i mnie zatkało. Leciał jakiś filmik z owocami, które były tak wyraźne, że wyglądały jak żywe, aż chciałem dotknąć zobaczyć gdzie jest ekran. Prawdziwa magia
        • avatar
         mw_1975
         0
         Pierwszy El Classico w 4K wygrał Real i to jeszcze na Nou Camp! Ale Super! :D :D :D :D
         • avatar
          Haszaszin
          0
          Kiedyś, około 1-2 lat temu był mecz kadry albo Legii (nie pamiętam) realizowany przy pomocy kamer 4K i robili na replayach z lini bocznej takie kiczowate przybliżenie 4K ZOOM czy jakoś tak. Efekt był, wszystko fajnie, ale więcej tego czegoś nie widziałem. Także co tu się podniecać w dniu dzisiejszym, że zachód robi to co my wiele miesięcy temu?
          • avatar
           parasite
           0
           U nas na kanałach w każdej TV wszędzie się reklamują i chcą dopłat za kanały Full HD... a wszystko to nędzne "skalówki" i prócz Discovery to chyba np. w Takiej MM nie widziałem jeszcze żadnego kanału w pełnym HD.

           A tu 4K niby jeszcze ... :D