Mobile

MediaTek planuje na przyszły rok 12-rdzeniowy procesor dla smartfonów

przeczytasz w 1 min.

Ambitnych planów firmie MediaTek z pewnością nie brakuje. Pytanie, jakie będzie miało to przełożenie na pracę smartfonów.

Procesory MediaTek można cenić lub nie, ale nie zmieni to faktu, że smartfonów z nich korzystających nie brakuje. Producent systematycznie przygotowuje kolejne układy, ma już nawet plany na przyszły rok.

I są one bardzo ciekawe, przynajmniej wedle pierwszych, nieoficjalnych informacji. Mamy bowiem otrzymać procesor przygotowany w 7nm procesie technologicznym i składający się z aż 12 rdzeni. Niestety za wcześnie na to, aby mówić o ich dokładniejszej konfiguracji.

Masową produkcją zajmie się najpewniej TSMC, pierwszych smartfonów z zapowiadanym procesorem spodziewać należy się nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.

W tym natomiast pojawią się urządzenia z Helio X30, którego produkcja idzie już pełną parą (także przez TSMC). Przypomnijmy, iż w tym przypadku mowa o 10nm procesie technologicznym oraz 10 rdzeniach w konfiguracji 2x Cortex-A73 2.5 GHz + 4x Cortex-A53 2.2 GHz + 4x Cortex-A35 1.9 GHz i grafice PowerVR Series 7XT.

 Helio X30

Źródło: TheTechNews

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  9
  Przyda się kolejny gracz na rynku topowych procesorów mobilnych. W tej chwili gdy myślimy o nowym fonie a budżet nas nie ogranicza to uwzględniamy tylko Snapdragon 835 od Qualcomm i A10 Fusion od Apple. MediaTek z pewnością nie zatrzęsie rynkiem ale może wywrze minimalny wpływ na bardzo zaporowe ceny CPU od Qualcomm.
  • avatar
   ahael
   1
   Moim zdaniem ilość jest niepotrzebna ale jakość. W tym MediaTek jest jeszcze słaby. Wystarczy dobry 4-6 rdzeniowy z odpowiednimi rdzeniami, przykładowo 4 - 2 mocniejsze 2 energooszczędne 6 - 4 mocne i 2 energooszczędne. Przykładem chyba najlepszym jest bardzo mocny nadal 6 jajkowy SnapDragon 650, który jeszcze długo będzie pokazywał, że nie liczy się ilość ale właśnie ta jakość i odpowiednie zaprojektowanie architektury.
   • avatar
    Tomasz Słowik
    1
    I oczywiście przytną sobie na rdzeniach graficznych (od zawsze tak robią), więc wydajność będzie słabsza niż u konkurencji. Do tego brak dokumentacji technicznej, co powoduje problemy ze wsparcie deweloperów.
    • avatar
     king2127
     0
     Niech zaczną robić wersje wielowątkowe HT 8/16 to teraz modne :) Ale serio, lepiej niech skupią się na mniejszym apetycie na energie , by bateria dłużej trzymała.
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      Tylko po co te 12 rdzeni, przecież wystarczą 2 lub 4 porządną wydajnością pojedynczego. Widzę Mediatek chce pójść chyba w ślady FX od AMD 8 rdzeni a ledwo przeganiały i3 4 generacji, a i3 6 generacji zostawia je daleko w tyle.
      • avatar
       PL_SBX
       -5
       Ehh.. trzy różne wersje rdzeni.

       Nie potrafię zrozumieć sensu tego.
       • avatar
        darioz
        -24
        12 rdzeni a wydajność i tak będzie dużo niższa niż 12 letniego 2 rdzeniowego Intel Core 2 Duo!
        • avatar
         JSTMB
         0
         Ciekawe co wykorzysta te rdzenie, chyba tylko antutu a w normalnym użytkowaniu większość z nich będzie sobie leżeć bezczynnie
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dziwne te układy, CPU 8-rdzeniowy a pod maską 4 mocne + 4 oszczędne rdzenie które nigdy nie pracują razem.
          Czy nie lepiej/efektywniej/taniej było by zaimplementować coś na kształt Cool&Quiet z tabelą stanów energetycznych gdzie zegar i napięcie jest płynnie regulowane w szerokim zakresie?