Sprzęt do gier

Membranowa, mechaniczna, hybrydowa - jaka klawiatura dla gracza?

przeczytasz w 2 min.

Wybór odpowiedniej klawiatury nie jest łatwy, ale jest konieczny do przyjemnej rozgrywki.

klawiatura CM

Każdy komputerowy gracz wie, że bez dobrej klawiatury ani rusz. Aby wybór był jednak odpowiedni, musi on być przede wszystkim świadomy. W sklepach znajdziemy wiele różnych modeli, reprezentujących różne typy – mechaniczne, membranowe, hybrydowe… Która z nich będzie najlepsza dla gracza?

Odpowiedź brzmi: każda. Każda z nich może okazać się najlepsza – wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb. Czego innego oczekuje hardkorowy fan CS-a, a zupełnie inne wymagania ma niedzielny gracz lubujący się w point-and-clickach. Wraz z firmą Cooler Master postanowiliśmy wam pomóc, przybliżając charakterystykę poszczególnych typów klawiatur.

Klawiatura mechaniczna

To klasyka – klawiatury mechaniczne lądują na półkach sklepowych już od lat 70. XX wieku. Pomimo leciwej, zdawałoby się, technologii, ten typ wciąż cieszy się sporym uznaniem, przede wszystkim za swoją precyzję. 

klawiatura CM mechaniczna

Jak to działa? Każdy przycisk osadzony jest na osobnym przełączniku, którego roboczym elementem jest stalowa sprężyna. Różne „switche” mają różne parametry, co przekłada się na potrzebę użycia różnej siły do aktywacji przycisku i otrzymywaniu różnej informacji zwrotnej. Gracze najchętniej wybierają przełączniki liniowe (np. Cherry MX Red lub Black), w przeciwieństwie do osób więcej piszących przed komputerem, którzy stawiają na „switche” o progresywnej sile aktywacji (np. Cherry MX Blue).

Klawiatury mechaniczne charakteryzują się dużą trwałością (około 50 milionów kliknięć), aktywacją w połowie skoku, szybkim powrotem do pozycji wyjściowej, charakterystycznym odgłosem-klikiem oraz – niestety – przeważnie dość wysoką ceną.

Klawiatura membranowa

Klawiatury membranowe są obecnie najpopularniejsze. Są one nieco wolniejsze od „mechanicznych” sióstr i mniej wytrzymałe (ok. 20 mln kliknięć), ale za to zdecydowanie tańsze i charakteryzują się znacznie cichszą pracą.

klawiatura CM membranowa
foto: Wtshymanski/Wikimedia

Jak to działa? Pod przyciskami rozciągnięte są długie membrany – kliknięcie powoduje styk określonego jej obszaru z obwodem elektrycznym na płytce drukowanej i jego galwaniczne zwarcie w miejscu klawisza. Tego typu konstrukcja przeważnie zapewnia też niższy skok klawiszy. 

Dobrej jakości klawiatura membranowa sprawdzi się najlepiej wśród amatorów wieczornych rozgrywek (cicha praca), którzy gustują raczej w produkcjach nie wymagających perfekcyjnego czasu reakcji.

Klawiatura hybrydowa

Jest jeszcze kompromis w postaci klawiatury hybrydowej. Łączy ona szybkość „mechanika” z cichą pracą „membranówki”. 

klawiatura CM hybrydowa

Jak o działa? W swoich klawiaturach hybrydowych firma Cooler Master stosuje przełączniki oparte na przyciskach sprężynowych i pojemnościowe czujniki elektrostatyczne. Przy naciskaniu na klawisz, ten drugi już w połowie odległości rejestruje kliknięcie, co znacznie zwiększa czułość i szybkość klawiatury oraz zapobiega jej zużywaniu się.

Klawiatura hybrydowa jest więc najbardziej uniwersalna, ale zachowuje przy tym świetne osiągi. Minusami są jednak brak podświetlenia oraz dość wysoka cena.

Życzymy udanych zakupów! ;-)

Źródło: Cooler Master, inf. własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  thoorin
  12
  Sporo się naczytałem o klawiaturach mechanicznych. Ludzie zachwalali pod niebiosa. Mówili, że jak ktoś raz kupi mechanika to nie będzie chciał już nigdy zwykłej klawiatury. Z racji tego, że jestem zapalonym graczem, do tego pracuje sporo przed komputerem to postanowiłem sprawić sobie taką klawiaturę. Wyższa półka, wszystkie bajery. Opinie w Internecie rewelacyjne. Cena lepiej nie mówić. Zamówiona i wyczekiwana przyszła w końcu. Piękna, dobrze wykonana, widać na pierwszy rzut oka, że nie można będzie narzekać. No i zacząłem używać. Długie sesje w grach, długie sesje pracy. Jak tylko zacząłem jej używać, bardzo się zdziwiłem. Zdziwiłem się ponieważ nie opadła mi szczęka. Myślę sobie, muszę się przyzwyczaić. Zmiana z malucha na ferrari wymagała na pewno przyzwyczajenia. Tak na pewno. No to się przyzwyczajałem i przyzwyczajałem. W końcu po dwóch miesiącach uznałem, że wystarczy tego przyzwyczajania i sprzedałem swoje Ferrari. Kupiłem niesporofilową klawiaturę za 50zł i jestem dużo bardziej zadowolony. Przynajmniej widzę, na co poszło to 50zł. Nie twierdzę, że mechaniki są jakieś złe, że piszę się na nich tragicznie czy kiepsko się gra. Używa się ich trochę inaczej, jednemu będzie pasować innemu mniej. Jednak jak się ma z tyłu głowy ile taka klawiatura kosztuje to szybko dochodzi się do wniosku, że zdecydowanie nie są warte tych pieniędzy a cenę winduje tylko i wyłącznie naiwność ludzka. Dodam jeszcze, że nie musiałem sprzedać nerki, żeby sobie kupić taką klawiaturę. Miałem luźne pieniądze, więc chciałem zobaczyć o co ten szum. Jak coś jest warte pieniędzy to mogę za to zapłacić naprawdę dużo i w żadnym wypadku mi to nie przeszkadza. Tutaj mi to przeszkadzało bo większość ceny to marketing i wszelkie dopiski: „gaming”, „dla graczy”, „super hiper”. Oczywiście to tylko moje zdanie.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Mówili mi, że na monitorze z input lagiem 10ms nie da się grać w FPSy. Nie ma żadnej różnicy między moją starą TN'ką.
   Klawiatury membranowe też były niefajnie i miały małą wytrzymałość. Moja wytrzymała 6 lat intensywnego używania.
   Gratuluję wszystkim ludziom, którzy kupują klawiatury mechaniczne z wykrojonym blokiem numerycznym za grube pieniądze. Za 50 złotych można mieć coś równie porządnego i bardziej funkcjonalnego, jak mechaniczna za 500...
   • avatar
    kamil112234
    2
    - jaka jest najlepsza klawiatura?
    - działająca
    • avatar
     Snack3rS7X
     1
     Ja tam wolę jak skok jest niski a klawisze płaskie : ) na takiej mi się pisze najlepiej, można powiedzieć, że wręcz się płynie po tej klawiaturce, jakoś do tych typowych głośnych klawiaturach palce się same przyklejają
     • avatar
      warlock85
      0
      Jak się nazywa model tej hybrydy i jakie SRP?
      • avatar
       Lee5.56
       -2
       • avatar
        Dudzio993
        -2
        Lubie pograc ale do dzisiaj wybieram klawiatury na podstawie wygladu. Kilka razy postukam w klawisze, sprawdze czy cena odpowiada i kupuje jeśli tak :) aktualnie steel series, nie mam pijecia czy to mechaniczna membranowka czy hybryda.
        • avatar
         warlock85
         -4
         Jak się nazywa model tej hybrydy i jakie SRP?
         • avatar
          warlock85
          -4
          Jak się nazywa model tej hybrydy i jakie SRP?
          • avatar
           Nullmaruzero
           -7
           Klawiatura dla gracza? A po co, przecież padem da się zrobić wszystko i grać we wszystko ( ͡° ͜ʖ ͡°)