Karty graficzne

Micron dementuje plotki o pamięciach GDDR6 i zapowiada GDDR5X

przeczytasz w 1 min.

Nowy standard pamięci GDDR5X ma być rozwinięciem obecnego GDDR5 - zaoferuje wyższą wydajność przy niezmienionym systemie.

Micron pamięć GDDR5

Jakiś czas temu pojawiły się informacje o pamięciach GDDR6, które miałyby zastąpić obecne moduły GDDR5. Firma Micron zdementowała wcześniej plotki, ale jednocześnie zapowiedziała inny standard pamięci

Czołowy producent pamięci zaprzeczył, jakoby na rynku miałyby pojawić się pamięci GDDR6 (przynajmniej na razie). W przyszłym roku planuje on jednak wydać moduły GDDR5X – rozwinięcie standardu GDDR5, który zaoferuje jeszcze wyższą wydajność, bez znaczącej modyfikacji obecnych architektur.

Nowy standard wykorzysta szerszą magistralę (64 bit zamiast 32 bit), co pozwoli uzyskać nawet 2-krotnie wyższą przepustowość – początkowo ma być to 10, 12 lub 14 Gb/s, natomiast później nawet 16 Gb/s (obecne kości oferują przepustowość sięgającą 8 Gb/s).

Micron - plany pamięci GDDR5X

Producent jeszcze nie ujawnił, gdzie jego pamięci znajdą zastosowanie. Można jednak podejrzewać, że znajdziemy je w nadchodzących kartach graficznych AMD Radeon z generacji Arctic Islands i Nvidia GeForce z generacji Pascal. Szykuje się zatem konkurencja dla warstwowych modułów HBM.

Źródło: SweClockers

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  4
  "Nowy standard wykorzysta szerszą magistralę (64 bit zamiast 32 bit), co pozwoli uzyskać nawet 2-krotnie wyższą przepustowość"

  To jest duża nadinterpretacja:) 2 razy wyższa - w porównaniu do czego? Jeżeli chip graficzny ma 384-bitową magistralę to wymaga 12 kostek 32-bitowych. Z nowymi kostkami zmieni się tylko tyle, że wystarczy ich 6 (6x64=384). Z punktu widzenia chipu graficznego przepustowość W OGÓLE nie wzrośnie. Żeby wzrosła to trzeba albo poszerzyć magistralę albo zwiększyć jej taktowanie. Stąd w nazwie przybyło tylko X - bo nowe kostki to tylko nieznaczne uproszczenie budowy laminatu karty - osiągi przy tych samych taktowaniach będą TAKIE SAME. Dlaczego nieznaczne uproszczenie budowy laminatu karty - bo liczba ścieżek biegnących od chipu graficznego do kostek pamięci też się nie zmieni:) Ubędzie trochę ścieżek adresowych biegnących równolegle między kostkami pamięci ze względu na mniejszą liczbę tychże kostek - to wszystko.
  Z wykresu można wnioskować, że już na start dadzą wyższe taktowanie w porównaniu do GDDR5 bez X i na tym koniec rewolucji.
  Już to pisałem przy okazji HBM, aby dokonać rewolucji trzeba przenieść pamięć do rdzenia graficznego ale jako monolit a nie przyklejka jak jest w HBM.
  • avatar
   kokosnh
   0
   No muszą dać alternatywę dla rozwiązań typu HBM itp.
   • avatar
    Snack3rS7X
    0
    Nie rozumiem, a co z HBM?
    • avatar
     mutissj
     -2
     A kto z was ma Radeona 38xx z GDDR4?
     • avatar
      mobil12
      -2
      kolejny chwyt marketingowy mający na celu drenaż kieszeni klienta