Telefony

Microsoft kupi Nokię

przeczytasz w 2 min.

Rosyjski blogger Eldar Murtazin ogłosił, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się rozmowy na temat wykupienia firmy Nokia (oddziału zajmującego się telefonami komórkowymi i smartfonami) przez Microsoft.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od września 2010 roku. Wtedy CEO Nokii został Stephen Elop. Wówczas wiele osób mówiło że będzie on swego rodzaju koniem trojańskim Microsoftu, niewielu jednak wierzyło w taki obrót spraw. Początek roku przyniósł nam jednak wiadomość o współpracy Microsoftu z Nokią nad smartfonami z systemem Windows Phone 7. Wówczas fiński koncern zrezygnował z własnego OS-u, Symbiana, w którego rozwój zainwestował wiele pieniędzy i czasu. Zrezygnowano również z systemu operacyjnego, nad którym Nokia pracowała z Intelem. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Nokia rezygnuje również z usługi Ovi.

Można stwierdzić, że fiński producent telefonów nie może zaliczyć obecnego roku do udanych. Ciągłe spadki sprzedaży i całkowita dominacja na rynku smartfonów wykorzystujących systemy iOS i Android. Na całkiem innej pozycji jest jednak Microsoft. Dla nich pozyskanie takiego partnera jak Nokia byłoby świetnym posunięciem. Kilka dni temu ujawniono, że za 8,5 mld dolarów koncern z Redmond wykupił pakiet większościowy w Skype. Czy teraz sięgną po Nokię?
 

Stephen Elop, Steve Balmer
 

Tak twierdzi rosyjski blogger Eldar Murtazin. Podobno Microsoft w przyszłym tygodniu ma rozpocząć rozmowy z Nokią na temat wykupienia oddziału zajmującego się telefonami komórkowymi. Cała transakcja jest jednak utajniona, a do publicznej informacji podana zostanie dopiero pod koniec roku, kiedy to ma zostać sfinalizowana. Podobno obu firmom bardzo zależy na szybkim przeprowadzeniu fuzji.

Kim jednak jest Eldar Murtazin, by w ogóle zajmować się niepotwierdzonymi informacjami opublikowanymi na jego blogu? Jest to redaktor serwisu Mobile-Review, który już kilkakrotnie, z powodzeniem, przewidywał posunięcia Nokii. Pisał między innymi o tym, że Nokia szuka nowego CEO (niedługo potem zatrudniono Elopa), że Nokia będzie dostarczać telefony z Windows Phone 7 (wiadomo co się stało), a ostatnio pisał o rezygnacji z usługi Ovi, co również nastąpiło.

Na temat sprawy wypowiedział się Mark Squires z brytyjskiego oddziału Nokii. Napisał, że firma przeważnie nie komentuje plotek, ale muszą przyznać, że plotki pana Eldara są coraz mniej dokładne. Ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył.

Murtazin nic nie pisze o kwocie jaką Microsoft miałby zapłacić za oddział Nokii zajmujący się telefonami komórkowym, lecz z plotek wynika, że chodzi o kwotę 30 mld dolarów. Mogłoby to być realne, gdyż Microsoft prawie dwukrotnie (według wielu komentatorów) przepłacił za Skype, dlatego wyłożenie takiej sumy by stanąć do walki z Apple i Googlena rynku smartfonów byłoby do zaakceptowania.


Więcej o Nokii i Microsoft:

Źródło: The Register

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Mówiłem ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   mam tylko nadzieje, ze nie zrezygnuja z MeeGo. Ten system moze jeszcze nie jest dopracowany, ale jak dla mnie wyprzedza inne "smartphone-OSy" o cala epoke.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nie chcę mieć windowsa w nokii!!!
    • avatar
     wildthink
     0
     Ten artykuł nadaje się do "życia na gorąco" a nie tutaj. Jakieś wypociny bloggera, plotki i domysły. I to ma być portal poświęcony tematyce komputerowej? Konkrety a nie wróżenie z fusów
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Przeciez to bylo oczywiste. Pisalem wielokrotnie: najbardziej brudna transakcja w ostatniej dekadzie na rynku konsumenckim.
      • avatar
       0
       Przecież te plotki zostały już oficjalnie zdementowane przez Nokię...Wczoraj dokładnie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ta yhm :P Wiedziałem, że Nokia da ciała (w sumie to już dała).
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         ja już od kilku tygodniu mówię wszystkim że nokia zostanie wykupiona
         no i ba
         stało się
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Świetnie, może pojawi się wreszcie więcej tańszych telefonów z WP.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jakiś bloger z Rosji tak napisał i już news na główną stronę?
           • avatar
            xentiu
            0
            To już tylko brakuje mi lodówki i tv z softem M$'a
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Jeśli to prawda to mimo wszystko trochę smutna.. Gdzie się podziała ta Nokia z przed lat?
             • avatar
              RomanTyczka
              0
              Jeszcze trochę i MS przejmie ARM. Oni kombinują i to ostro.