Internet

Microsoft: współpracujesz z piratem? Płać!

przeczytasz w 1 min.

Microsoft domaga się wprowadzenia w USA przepisów pozwalających na pozywanie do sądu amerykańskich firm, których zagraniczni partnerzy korzystają z nielegalnego oprogramowania.

Wejście na drogę sądową z firmami spoza Stanów Zjednoczonych wiąże się z bardzo skomplikowanymi procedurami, a co za tym idzie - jest po prostu drogie. Dodatkowo prawnicy giganta z Redmond muszą liczyć się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, nie ma więc gwarancji sukcesu.


Koncern wpadł na pomysł, aby zamiast próbować karać podmioty bezpośrednio odpowiedzialne za naruszanie praw autorskich, można domagać się odszkodowań od współpracujących z nimi amerykańskich firm. Wszystko to pod przykrywką zapobiegania nieuczciwej konkurencji.

Zdaniem większości ekspertów pomysł jest absurdalny. Specjaliści z serwisu prawniczego Groklaw.net podają przykład uzasadniający tę opinię.

Gdyby np. jakaś niewielka firma, produkująca nakrętki dla General Motors, korzystała z pirackiej wersji Excela, to Microsoft mógłby pozwać General Motors za “nieuczciwą konkurencję” i domagać się wysokiego odszkodowania. Co więcej, prawo do pozwu przysługiwałoby nie tylko właścicielom praw autorskich do oprogramowania, ale również prokuratorom generalnym poszczególnych stanów USA.

Pomysł spotkał się z krytyką nie tylko środowisk prawniczych, ale również takich firm, jak Intel, HP, Dell czy IBM.

Mimo to podobne rozwiązanie prawne obowiązuje już od ubiegłego roku w Luizjanie, a jego wprowadzenie rozważa Oregon.

Źródło: Techspot.com

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Kowal zawinił, cygana powiesili. Miałem nadzieję, że "faceci w krawatach" z M$ mają trochę więcej oleju w głowie. Myliłem się.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   taa, niedługo jak sąsiad ściągnie film i go ktoś przyłapie to grzywnę będą musieli zapłacić również wszyscy mieszkańcy bloku, jako potencjalni odbiorcy
   • avatar
    jeomax.co.uk
    0
    Jedna choroba (piractwo) rodzi druga chorobe. Nie prosciej bylooby po prostu nie krasc, albo spowodowac, zeby nie kradziono niczego ? Prawo jest do bani, bo przyzwala na takie zachowania (w Polsce daleko nie trzeba szukac: znikoma szkodliwosc spoleczna czynu - czyli cos, za co powinni juz wsadzic do wiezenia - oczywiscie tego, co taka bzdure wymyslil), to i co sie potem dziwic, ze rodzi sie kolejna patologia ? Chorobe pleni sie od podstaw, a nie leczy skutki.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     piractwo w znakomitej większości nie jest chorobą tylko skutkiem choroby jaką jest polityka zarówno rządów jak i korporacji względem wydawania muzyki/wideo/oprogramowania
     • avatar
      jewgienij
      0
      Chyba kogos ponioslo... Jutro beda tlumaczyc, ze nie chcieli powiedziec tego, co powiedzieli!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Totalna paranoja. Widać w MS siedzi beavis i butthead, żłopią piwo i zagryzaja chipsami i dumają nad nowymi psikusami.

       Rozumiem żeby uchronić się jako przedsiębiorca przed ewentualnym procesem mam sprawdzić wcześniej wszystkie komputery potencjalnego kontrahenta? MS chce przenieść koszty walki z piractwem, które teraz sam ponosi na to żeby ponosiło je państwo? Czyli my. Generalnie MS jak każdy obywatel może mieć pretensje, że wymiar spr. nie zajmuje się ochroną jego praw. Ale pomysł powyżej raczej nie w ten deseń.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Przepraszam, ale wpierw chyba trzeba temu podmiotowi, który rzekomo piraci, udowodnić przed sądem, iż piraci. Więc i tak na prawników za oceanem musieliby zapłacić. Ktoś po prostu mocno przypalił na imprezie integracyjnej w Gatestein, Allenstein & Partnerzy. No, jutro będą się z tego rakiem wycofywać.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         mają za dużo kasy i chcą więcej, czysta pazerność... jestem za tym żeby piractwo kwitło, może wtedy ceny oprogramowania legalnego spadną, a nie cały świat ma się zrzucać na kolejną willę dla bila...
         • avatar
          jonny2003
          0
          Amerykańskie "prawo". Kto płaci, ten je dyktuje, tak jak mu pasuje i co chce. I niech mi ktoś powie, że NWO i rządy elit to tylko teorie konspiracyjne.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Niech wprowadzą to. Będzie śmiesznie jak rzucą się na nich Anonimowi z 4chana :PP
           • avatar
            Brudka
            0
            Widać amerykanów nawet kryzys nic nie nauczył.
            Takie zagranie to nic innego jak podcinanie gałęzi na której się siedzi. Nie dość, że większość firm jest aktualnie w ciężkiej sytuacji finansowej to jeszcze bezprawnie będą chcieli z nich doić kolejne pieniądze.

            Zapewne przyłożyło by się to do kolejnych bankructw ich rodzimych firm. Z powyższego widzę, że MS nie do końca posiada świadomość, że ich istnienie w tym świecie zależne jest bardzo w sposób liniowy od istnienia i dobrobytu jego klientów / chlebodawców.

            Niektórzy mówią, że dobrze im tak, że poczują co to bieda.

            A ja powiem tak. Olbrzymi często się w historii tego świata wywracali, przeważnie z własnej winy. Ale przy okazji ich wywrotki, wielu maluczkich pokończyło swe żywota - bo gdy na stole wielkiego zabrakło jadła, maluczki pod stołem już okruchów nie znalazł ;)

            Przemyślcie sobie to :) Bo my do dużych nie należymy, a okruchy z ich stołów zjadamy codziennie ;)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Jak to przejdzie to AMERYKA padnie bo tam wszystko z CHIN sprowadzają a jak powszechnie wiadomo w CHINACH z tym legalnym oprogramowaniem to różnie bywa :D
             • avatar
              TomaszPawel
              0
              Microsoft i dostawcy Microsoft ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za szkody bezpośrednie i do wysokości kwoty zapłaconej za oprogramowanie. Licencjobiorca nie może dochodzić roszczeń z tytułu żadnych innych szkód, w tym szkód wynikających z utraty zysków, szkód wtórnych, szczególnych, pośrednich ani ubocznych.

              Kali nie ponosi ale inni tak...
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               No i dobrze. Nie rozumiem o co wy się plujecie? Jak ktoś używa nielegalnego oprogramowania to prędzej czy później zabuli.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Patologia cenowa i pazerność M$ rodzą następną patologię ,.
                Milionowe zyski już im nie wystarczają , chcą być miliarderami.
                WALKA Z PIRACTWEM!? RACZEJ WALKA A WŁASNĄ GŁUPOTĄ I CHYTROŚCIĄ BY SIĘ PRZYDAŁA!!!
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 HALLO! PRZEPRASZAM CZY MACIE PAŃSTWO LEGALNE OPROGRAMOWANIE W FIRMIE?BO NIE WIEM CZY MOŻEMY PODPISAĆ Z WAMI UMOWĘ?
                 BUAAAHAHAHAAHAA DEBEŚCIAKI
                 • avatar
                  constantine86
                  0
                  W USA każdy pomysł za który się zapłaci przejdzie. To jest po prostu fenomen państwa w którym nie ma narodu, tylko zbieranina różnych ludzi. Gdyby obsadzić kluczowe stanowiska murzynami z Afryki, mielibyśmy światowy trend na voodoo, gdyby eskimosami, nagle igloo stałoby się przebojem. Tymczasem są żydzi i jest wyrywanie grosza sobie nawzajem.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Idiotyczny kraj. Żydokomuna zagryzie wujka Sam-a.