Ciekawostki

Mikroigły HP

przeczytasz w 0 min.

Medycyna i informatyka to dwie dziedziny, które od dawna ze sobą współpracują z czego być może na co dzień nie do końca zdajemy sobie sprawę. Trudno jednak wyobrazić sobie współczesne szpitale bez tomografów komputerowych, urządzeń USG i innych. Kolejnym efektem mariażu dokonań informatyki z medycyną jest system inteligentnego dozowania leków zaproponowany przez HP i Crospon.

Crospon, firma opracowująca urządzenia medyczne, poinformowała o zawarciu umowy licencyjnej z HP przewidującej opracowanie metody dawkowania leków, która umożliwi kontrolowane wprowadzanie do organizmu jednego lub większej liczby leków za pomocą jednego plastra naklejanego na skórę. Crospon skomercjalizuje plaster wynaleziony w HP Labs, centrum badawczo-rozwojowym HP, i udostępni go firmom farmaceutycznym do różnych zastosowań terapeutycznych.


W plastrach wynalezionych przez HP zastosowano mikroigły, które tylko w niewielkim stopniu wnikają w skórę. Zmniejsza to radykalnie przykre odczucia w porównaniu z tradycyjnymi igłami wywołującymi przekrwienie i umożliwia stosowanie tej techniki do dawkowania znacznie szerszego asortymentu leków i biofarmaceutyków. Mikroigły umożliwiają wstrzykiwanie leku bezpośrednio do krwiobiegu, co pozwala stosować niższe i dokładniejsze dawki.
Początkowo HP opracował tę metodę z myślą o wykorzystaniu swojej technologii druku atramentowego na nowych rynkach. Technologia stosowana w plastrach na skórę jest podobna do tej, która jest wykorzystywana w opatentowanych procesach druku atramentowego.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!