Laptopy

Mobilny procesor Orion bardzo szybki w 3D

przeczytasz w 1 min.

Samsung zaprezentował nowy układ mobilny z rodziny ARM. Konstrukcja procesora Orion ma zapewnić ogromną jak na układ mobilny wydajność w 3D.

 Warto przeczytać:
 

Układ scalony Samsunga opiera się na dwóch 45 nm rdzeniach ARM Cortex-A9 oraz wydajnym procesorze graficznym. Orion pracuje z częstotliwością 1 GHz i został wyposażony w 64 kB pamięci podręcznej pierwszego poziomu (L1), a także - co ważniejsze - 1 MB drugiego poziomu (L2). Wprowadzono również znaczne ulepszenia w magistrali pamięci. Dodatkowo Orion obsługuje LPDDR2 lub DDR3, jak również pamięci masowe, poprzez porty SATA (dyski twarde, SSD) oraz eMMC (kości pamięci NAND flash, moviNAND).

Zastosowany w tej konstrukcji układ graficzny bez problemu poradzi sobie z odtwarzaniem, a także nagrywaniem filmu 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Będzie on wyróżniał się 5-krotnie większą wydajnością w aplikacjach 3D niż poprzednie rozwiązania Samsunga. Kiedy przypomnieć sobie, że obecnie stosowany układ Hummingbird jest jednym z najszybszych na rynku, to w praktyce może się nawet okazać, że zapowiadany Samsung Orion zdystansuje platformę NVIDIA Tegra 2 (Tegra 250).

Procesor Samsung Hummingbird oparty na Cortex-A8

Ponadto możliwe będzie używanie jednocześnie aż trzech ekranów - dwóch wbudowanych i jednego poprzez wyjście HDMI (1.3a). Nie można też zapomnieć o wbudowanym odbiorniku GPS. Weryfikacja tych wszystkich zapowiedzi nadejdzie już w czwartym kwartale br., gdy zostaną rozdysponowane pierwsze układy Orion. Zaś masowa produkcja rozpocznie się dopiero na początku 2011 roku.

Źródło: Samsung PR

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  To teraz tylko czekam aż na phonach będzie można grać w GTA 4 i Crysisa xD A tak na serio. Już teraz smartphone'y na baterii wytrzymują 1 dzień. Jak zrobią je jeszcze wydajniejsze to okaże się ze zrobią z nich małe piecyki które będa musiały mieć chłodzenie wodne i ciągłe podłączenie do zasilania :)
  • avatar
   19arek93
   0
   "Kiedy przypomnieć sobie, że obecnie stosowany układ Hummingbird jest jednym z najszybszych na rynku, to w praktyce może się nawet okazać, że zapowiadany Samsung Orion zdystansuje platformę NVIDIA Tegra 2 (Tegra 250)."

   To HummingBird ma zintegrowaną grafikę? Widać byłem w błędzie myśląc że ma dołożony oddzielny czip od PowerVR 540.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Warto zaznaczyć, ze nowy A9 ma być o 30% bardziej energooszczędny od A8.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A8 pracuje z f=833 MHz (chyba), podczas gdy częstotliwość A9 wynosi 1 GHz, więc A8 musi być oszczędniejszy.
     Poza tym, z tego, co czytałem, to przecież w Tegrze 250 jest również Cortex A9. Prawdopodobnie nVidia ze swojej strony zrobi tylko moduł graficzny, a CPU będzie od Samsunga.

     Swoją drogą, widać, że Samsung "podbija" rynek procesorów ARM. Qualcomm ze swoim Snapdragon'em jest mniej widoczny.
     • avatar
      wildthink
      0
      Za niedługo wszystkie elementy "płyty głównej" zostaną zintegrowane w procesorze, będziemy mieli na płytce tylko chip i wyjścia na ekran, zasilanie i pamięć masową - reszta w środku.