Telefony

MobiUS: tanie USG w smartfonie z Windows Mobile 6.5

przeczytasz w 2 min.

Widzieliśmy już wiele zastosowań dla smartfonów z kontrola szpiegowskich robo-czołgów czy samochodów na czele. Dotarliśmy do całkowicie innej informacji, tym razem przedstawiamy Wam w pełni funkcjonalny i tani zarazem ultrasonograf podłączany do smartfona.

Ultrasonografia czyli USG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwięków. Z USG korzysta się podczas badań jamy brzusznej, serca, czy płodu. Jednak urządzenia te – mimo znaczącego postępu – ciągle są raczej stacjonarnymi rozwiązaniami, a przy tym dość drogimi. Oznacza to że uboższe regiony świata nie mają dostępu do tego typu badań i tu z pomocą przychodzi firma MobiSante i główny twórca MobiUS doktor Sailesh Chutani.

MobiUS - wygląd urządzenia

MobiUS to mówiąc w skrócie przenośny i tani ultrasonograf. Na całość systemu składa się smartfon Toshiba TG01 oraz specjalne urządzenie, sonda do przeprowadzania badań, która łączy się ze smartfonem przy pomocy portu USB 2.0. Zapewne część z Was zastanawia się co w świeżej wiadomości robi tak archaiczny już telefon. To prawda, Toshiba TG01 działa pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.5. Czy jednak jest to aż tak wielki problem? Rozwiązanie jest stosunkowo tanie i skierowane raczej do lekarzy, nikt nie zamierza tu grać w Angry Birds.

Na razie nic nie wiadomo na temat wersji przeznaczonych na smartfony z systemami iOS czy Android. Dzięki niewielkim gabarytom MobiUS lekarze mogą przeprowadzić badanie w każdym miejscu na świecie bez specjalnych problemów. Dzięki łączności 3G i WiFi istnieje możliwość przesłania wyników do fachowej analizy. Cena zestawu to zaledwie 7495 dolarów, „zaledwie” bowiem tego typu rozwiązania oscylują w granicach stu tysięcy dolarów.

Według twórców zestawu MobiUS, ponad 70% ludzi na świecie nie ma dostępu do badań USG. Chodzi tu głównie o kraje trzeciego świata ale i te mniej rozwinięte, biedniejsze rejony. Tego typu urządzenie na pewno bardzo usprawni problem leczenia w tych miejscach.


Więcej ciekawostek o smartfonach:

Źródło: Engadget, CNET, Mobisante

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maciej Lewczuk
  2
  To sprzęt dla lekarzy i diagnostów, położnych, etc. Dzięki niemu nie trzeba wozić pacjenta - można mu zrobić USG gdziekolwiek, byleby mieć właśnie ten sprzęt ;D
  • avatar
   GLI75
   2
   Głowica USG (to "coś" z kulką, czym "smyra się" po pacjencie) jest jednym z droższych elementów. Dobra (w zakresie 3,5/5 MHz) kosztuje ok. 5000 USD, a specjalistyczne (np. dla ginekologów) mogą być droższe... :>

   Jeśli chodzi o smartphone-a, to nie powinien mieć z tym problemu. Kilka lat temu polski TESON robił USG, którego podstawą był PC z Pentium III i Win98 (zwykły, nie "embedded")... i był znacznie lepszy od "chińszczyzny".
   • avatar
    hex3n
    -1
    Chyba kupie tego smarta. Flaki mnie bolą od 6 miesięcy a babsko na rejonie nie chce dać mi skierowania na USG żołądka ;(
    • avatar
     Bandyto3xx
     -2
     Windows Mobile to coś, anie androidy, windows phone, iOS itd :P
     • avatar
      okar19
      -7
      A po co to zwykłemu kowalskiemu który nie ma pojęcia co widzi na ekranie smartfona ?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       jaaa wreszcie się dowiem czy nie mam tasiemca :P
       • avatar
        radzab7
        0
        Wiecie do czego to sie przyda? Gdy bylem dzieckiem zawsze o tym marzył○em, takie usg przyda sie kowalskiemu do sprawdzenia czy w jego laysach jest 10 zl :)