Przeglądarki WWW

Mozilla szykuje się do uszczuplenia Firefoxa

przeczytasz w 1 min.

Mozilla postanowiła zrezygnować z kilku funkcji, z których użytkownicy i tak podobno nie korzystają.

Firefox

Mozilla nie ustaje w wysiłkach mających na celu ciągły rozwój przeglądarki Firefox. Właśnie zapowiedziano kolejne zmiany, czego nie należy jednak utożsamiać z pojawieniem się nowych funkcji. Będzie wręcz przeciwnie. Firefox zostanie pozbawiony kilku elementów. Tych, z których użytkownicy podobno nie korzystają.

Na pierwszy plan wysuwa się tutaj opcja pod nazwą Panorama. Umożliwia ona grupowanie zakładek, ale zdaniem twórców nie cieszy się szczególnym wzięciem. Dość powiedzieć, że z opcji tej korzystać ma jedynie 0,01% użytkowników przeglądarki.

Planowana jest też rezygnacja z integracji Firefoxa i usługi Pocket. Dla zainteresowanych będzie to jednak opcja dostępna w formie rozszerzenia, podobnie zresztą jak w przypadku omówionego wcześniej grupowania zakładek.

Co ciekawe, największe zainteresowanie wzbudzić może trzecia z zaplanowanych zmian, która dotyczy już jednak warstwy estetycznej. Firefox nie będzie bowiem obsługiwał większości skórek modyfikujących wygląd przeglądarki. Dalej wpierane będą jedynie te wprowadzające drobne zmiany, które tym samym nie są szczególnie dużym obciążeniem dla przeglądarki.

Efekty powyższych planów zaobserwujemy w Firefox 45.

Źródło: ghacks, all4desktop

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Varso
  3
  A co z optymalizacją ? Od momentu wyjścia aktualizacji z pół roku temu Firefox zabija procesory. Na desktopie i tak nikt do tego nie przykłada uwagi, ale na farmach VDI to jest jakiś koszmar. Jeszcze jakoś starymi wersjami FF się ratujemy, ale jak długo ?
  • avatar
   PiCzerki
   2
   Ciekawe co wykombinują, bo ja przez tą ociężałość i "szybkość" działania zaczynam stawiać na niej krzyżyk... coraz częściej korzystam z innych przeglądarek - już nawet Chrome działa szybciej.
   • avatar
    Mizuiro
    1
    Skórki i tak niewiele dawały. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wtyczka Stylish i nadpisanie stylu .css przeglądarki.
    • avatar
     BriHecato
     -1
     Marketplace i pocket od ręki do wylotu, hello i udostepnianie strony też.
     Co do powolnego działania się zgodzę, konkurencja jest szybsza, ale jaki to wybór - szpiegujący chrome/opera i klony webkitowe (bez względu na to co kto mi będzie wpierał o kombinacjach zabezpieczających dodatków czy kompletnych modyfikacjach) otwierające po 3 procesy do każdej karty ewentualnie explorer który nie ma w sobie nic bezpiecznego czy praktycznego.
     Nie ma alternatywy dla lisa ale twórcy poprawiają go od kilku lat i tego nie widać poza cyferkami w numerze wersji głupota że heeeej - to jest dalej fox wersji 4 albo 5 tylko w kolejnej niewiele wnoszącej kompilacji...
     • avatar
      Snack3rS7X
      -3
      Jeśli skasują motywy to nie będę aktualizował Firefoxa...
      • avatar
       kakagonzalez
       0
       Jak w FF w ogóle "uaktywnić" RSS feed?