Systemy operacyjne

NASA: Linux zamiast Windows na stacji ISS

przeczytasz w 1 min.

Z systemów spod znaku pingwina pracować będą nie tylko laptopy i komputery, ale również humanoidalny robot Robonaut R2

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS zdjęcie na tle Ziemi

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ogłosiła, że wkrótce wszystkie komputery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będą pracować pod kontrolą systemów operacyjnych z rodziny Linux.

Na samym początku warto jednak wspomnieć, iż Linux był obecny na ISS już od końca 2001 roku, a więc rozpoczęcia jej trzeciego etapu rozbudowy. Dotychczas pod jego kontrolą pracowały jednak tylko niektóre urządzenia, które korzystały z dystrybucji Scientific Linux i Red Hat Enterprise Linux (RHEL).

Wkrótce większość systemów – w tym także te z rodziny Windows – ma zostać zastąpiona przez Linuksa Debian 6 – od kilku dni dostępna jest już jego siódma wersja (stabilna), ale najwyraźniej nie wnosi ona na tyle istotnych zmian, aby właśnie po nią sięgnęła NASA. Oprócz tego obecne będą również różne wersje Red Hat Enterprise Linux i CentOS.

„Migrujemy z Windowsa na Linuksa, gdyż potrzebujemy stabilnego i niezawodnego systemu operacyjnego” - powiedział Keith Chuvala, szef Space Operations Computing (SpOC) w NASA.

Robonaut R2 robot zdjęcie

Na uwagę zasługuje fakt, iż pod kontrolą systemu operacyjnego z rodziny Linux pracuje także Robonaut (R2) – pierwszy humanoidalny robot w kosmosie, która wyręcza astronautów w uciążliwych i zbyt niebezpiecznych zadaniach.

Źródło: Zdnet, Wikipedia

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  42
  W kosmosie nie ma żartów. Tylko wariat poleci tam z Windowsem.
  • avatar
   Otheim
   3
   Ja jakoś nie mam problemów ze swoim linuxem, zainstalowane mam 12.04 i chodzi mimo zmian środowisk. :P
   • avatar
    Ravir
    2
    System AEGIS na Krążownikach typu Ticonderoga pracuje na Windows. :)
    Lwia część technologii militarnej pracuje na Windows'ach.

    NIE MYLCIE zwykłych Windowsów z dedykowanymi Windowsami - sam posiadam mały komputer przemysłowy - który od 8 lat pełni rolę sterownika pogodowego i ANI RAZU się nie zawiesił.

    W większości bankomatów mamy Windowsy, a jakość się nie zawieszają. :)

    W aplikacjach przemysłowych Windows to często stareńkie jądro NT z nakładką.

    Do tego pamietajmy, że taki Windows Embedded Industry - jest DOSTOSOWYWANY do sprzętu. NIE uświadczymy tu zbędnych sterowników - TYLKO te, które są potrzebne.

    Więc nie piszcie głupot, że się zawiesza.

    Na ISS mamy wiele urządeń - część z nich to "klasyczne" komputery a część to krytyczne podzespoły.
    Wymiana na Linux'a dotyczy na 100% ZWYKŁYCH komputerów - NIKT o zdrowych zmysłach do krytycznej aparatury NIE załaduje "zwykłego" RedHat'a.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To dlatego, bo Linux jest darmowy, jest na niego mniej wirusów i jest stabilniejszy. Przedewszystkim powtarzam, darmowy. NASA ciągle ma obcinany budżet na rzecz "obrony" USA. Osobiście korzystam z obu systemów Windows 7 x64 oraz Linux i żyję.
     • avatar
      Lord_NeReVaR
      -1
      „Migrujemy z Windowsa na Linuksa, gdyż potrzebujemy stabilnego i niezawodnego systemu operacyjnego”
      No, i tyle w tym temacie :]
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       Przy okazji mogliście już podać info, że stacja aktualnie ma poważna awarię z systemem chłodzenia i choć o ewakuacji nie było jeszcze mowy, to w razie czego kapsuły ratunkowe są przygotowane.
       • avatar
        Konto usunięte
        -4
        Wysztko pieknie tylko ze takie NASA nie musi przekopywac googla w celu znalezienia driverow, libsow czy jakis kelnerow pod tego swojego linuxa bo im urzadzenie peryferyjne czy soft nie chce dzialac.
        • avatar
         soulburner
         -10
         Po raz trzeci w ciągu 2 dni zawiesił mi się Ubuntu 13 (freez). Nie życzę tego załodze ISS :P
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Cały czas latali i latają na "windzie". Kolejna sprawa to taka że "widna" wywali się tylko przez zły sterownik (od xp-ka w góre żaden windows mi się jeszcze sam nie wywalił). No i ostatnia j najważniejsza sprawa to taka że NASA jest państwowa i kasy dostanie tyle na ile państwo się zgodzi, dlatego szukają oszczędnosci gdzie popadnie. Każda państwowa firma jest nie wydajna i droga w utrzymaniu (Obama swoja służbą zdrowia w ciągu 4 lat narobił większego długu jak za busha który prowadził 8 lat wojny haha a w Polsce ciemnogród popiera państwowe szpitale oraz oświate od zakończenia IIWŚ). Być może na przejsciu na linuksy również ktoś skorzysta (ktoś inny straci) ale tak to już jest wystarczy spojrzeć na służbe zdrowia u nas w kraju oraz sposób rozporządzania pieniędzmi podatnika przez ministrów. Mowa o stabilności to zwykłe bajki, tam chodzi tylko i wyłacznie o pieniądze ponieważ bez nich nic nie osiągną. Im mniej wydadzą na oprogramowanie tym więcej zostanie na inne cele. Bieda zaczyna trawić NASA. Nawet nie potrafią wysłać człowieka na Marsa ba o kolejnej wyprawie na księżyc niawet nie ma mowy i to tylko i wyłacznie z przyczyn finansowych.