Nauka

Naukowcy US Navy stworzyli kuloodporne szkło ze spinelu

przeczytasz w 1 min.

Po latach badań udało im się stworzyć przezroczysty, lekki, kuloodporny materiał, który może przyjąć niemal dowolny kształt.

NRL spinel szyba
foto: U.S. Naval Research Laboratory/Jamie Hartman 

Inżynierowie laboratorium naukowego amerykańskiej marynarki wojennej (US Naval Research Laboratory, NRL) pochwalili się swoim nowym osiągnięciem, które może mieć poważny wpływ na sektor obronny, ale nie tylko. Po latach badań udało im się stworzyć przezroczysty, lekki, kuloodporny materiał, który może przyjąć niemal dowolny kształt.

Wynalazek bazuje na wytwarzanym syntetycznie spinelu. Sproszkowany glinian magnezu ogrzewa się i prasuje pod ciśnieniem tak długo, aż uzyskane zostaną przezroczyste arkusze. Mogą one następnie być formowane w różne kształty, w zależności od tego, co chcemy z nich uzyskać.

Prowadzący badanie dr Jas Sanghera twierdzi, że wynalazek może posłużyć do utworzenia znacznie wytrzymalszych szyb. Syntetycznie wytwarzany spinel jest bowiem twardszy niż szkło, zapewnia ochronę przed pociskami małego kalibru, niestraszny jest mu deszcz czy piasek, a jednocześnie jest bardzo lekki. Dodatkowo nie jest przeszkodą dla fal promieniowania podczerwonego, dzięki czemu może chronić, na przykład, wojskowe kamery.

NRL spinel maszyna
foto: U.S. Naval Research Laboratory/Jamie Hartman 

Oczywiście zastosowania wybiegają daleko poza sam sektor wojskowy. Tak wytrzymały, lekki i nieograniczający materiał może zastąpić typowe szkło w wielu rozwiązaniach. Możemy wkrótce znaleźć go w budownictwie czy sektorach technologicznych – w urządzeniach mobilnych lub aparatach fotograficznych

NRL spinel
foto: U.S. Naval Research Laboratory/Jamie Hartman 

Źródło: Popular Science, Engadget, NRL

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rysiu0192
  18
  Litości Wojciechu, sprawdź najpierw to co piszesz, bo czy dla Ciebie glinian magnezu to glina?

  Spinel to minerał - glinian magnezu.
  • avatar
   leotoro
   4
   Czyli Mg (Magnez), Al (Aluminium) i (O) Tlen połączone w określoną strukturę krystaliczną i do tego przeźroczyste !
   Przeźroczysty metal to na razie tylko w SF mieliśmy, a tu proszę dało rady zrobić :)
   Nauka jest fascynująca !
   • avatar
    kitamo
    2
    Z gliny powiadasz ? serio ?
    a ja mam pytanie - gdzie tu glina ??
    • avatar
     pawlopicasso
     1
     Spinel (glinian magnezu MgAl2O4) to nie glina a minerał naturalnie występujący w przyrodzie znany od starożytności czyli bardzo dawno temu, a teraz naukowcy wpadli na pomysł: A jakby go tak sprasować? W podobny sposób wytwarzane są materiały z ceramiki najpierw proszkowane, prasowane a następnie wyżarzane czego efektem jest wysoka twardość, ale też znaczna kruchość. Ciekawe jakie wady ma to nowe szkło?
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      nic nie stworzyli tylko od 1947r. wspolpracuja z kosmitami. polecam obejrzec film pt roswell albo posluchac bylego msz kanady mowiacy o tym ze obcy sa wsrod nas.