Gry

NCsoft w tarapatach. Zagrożone wszystkie gry z gatunku MMO

przeczytasz w 1 min.

Jak donosi serwis Eurogamer jedna z bardziej znanych firm zajmujących się tworzeniem nowych gier MMO (massive multiplayer online) – NCsoft, została pozwana przez Worlds.com o naruszenie patentu dotyczącego platformy będącej wirtualnym światem. W treści patentu zarejestrowanego przez Worlds.com w 2000 roku czytamy, iż odnosi się on do „systemu i metod umożliwiających użytkownikom na interakcje w wirtualnym świecie”. Streszczenie patentu doprecyzowuje, iż chodzi tu o system „umożliwiający większej liczbie użytkowników na wpływanie na trójwymiarowy, wykreowany komputerowo świat, gdzie każdy użytkownik, za pośrednictwem klienta (programu) będzie obserwował ów świat z własnej perspektywy.”

Jak widać, ów patent ma dość szeroki zakres i w obecnej sytuacji może dotyczyć jakiejkolwiek gry MMO rozgrywającej się w trójwymiarowym środowisku. Dlaczego więc cała sprawa trafiła właśnie do NCsoft?

Eurogamer podaje, że choć pozew, który trafił do NCsoft Austin Texas w Wigilię Bożego Narodzenia, wymienia wszystkie gry tejże firmy po roku 2000, nie to może być prawdziwą przyczyną pozwania akurat tego a nie innego wydawcy  (czemu np. nie Activision Blizzard?).
Chodzi tu raczej o fakt, iż tak naprawdę NCsoft jest firmą zagraniczną, co szczególnie w Texasie stawia ją w nieco gorszej pozycji procesowej niż rodzime przedsiębiorstwa. Tamtejsi przysięgli są bowiem ponoć bardziej skłonni przyznawać wyższe odszkodowania firmom amerykańskim, a to z kolei powoduje większe szanse na zawarcie ugody. Innym powodem może być fakt, iż NCsoft to najsłabszy gracz w branży MMO na amerykańskim rynku.

Wszystko wskazuje więc na to, że znów mamy do czynienia z próbą szybkiego zarobienia sporej liczby pieniędzy przez mało znaną firmę na podstawie wątpliwego patentu. Bo czyż pierwsze graficzne MMO nie pojawiły się przed 2000 rokiem? Z drugiej strony cała sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla wszystkich firm mających w swojej ofercie gry z gatunku Massive Multiplayer Online, gdyż zgodnie ze specyfiką amerykańskiego prawa w sytuacji wygranej przez Worlds.com może dojść do powstania precedensu, co doprowadzi do kolejnych pozwów o dużo większe sumy.
 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "umożliwiający większej liczbie użytkowników na wpływanie na trójwymiarowy, wykreowany komputerowo świat, gdzie każdy użytkownik, za pośrednictwem klienta (programu) będzie obserwował ów świat z własnej perspektywy" - nie no jak dla mnie to jest to lekko chory patent, takim opisem charakteryzuje się chyba każda gra online w 3D. W FPP, np. Quake czy COD, też się wpływa na wykreowany 3d świat za pomocą klienta, obserwowany z własnej perspektywy.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To jak opatentować stół i pozwać stolarzy...
   • avatar
    erte0
    0
    System prawno-patentowy w USA już od dawna zjada swój własny ogon... Aż dziw bierze, że to wszystko jeszcze się jakoś trzyma za przeproszeniem, kupy.
    • avatar
     germo
     0
     Jestem ciekawy tylko kto wystawil patent na istniejace juz rozwiazanie? Poza tym opis jest zbyt szeroki i moze byc zbyt dowolnie interpretowany. Troche jakby jedna firma opatentowala "przenosne urzadzenie sluzace do prowadzenia rozmow glosowych na odleglosc" i wszyscy siedzielibysmy na stacjonarnych =D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Prorokiem nie jestem, ale czarno to widze... wg. mnie dojdzie do takiej sytuacji (do tego chyba usa dazy), ze caly swiat bedzie musial bulic im za kazda WYMYSLONA PRZEZ SIEBIE rzecz i z tego beda zyli.

      normalnie krew czlowieka zalewa.
      juz teraz jest tak, ze firmy z mocnym dzialem innowacyjnym musza sprawdzac czy cos, nad czym pracuja nie zostalo juz przez kogos opatentowane!
      najciekawiej jest ze wzorami matematycznymi.

      moze tak jedynke trygonomentryczna, albo tabliczke mnozenia?

      tu:
      http://www.uspto.gov/web/offices/com/speeches/01-02.htm
      jest lista 10 firm wnoszacych najwiecej patentow.
      2886 w ciagu roku - ibm

      a pamietacie jak probowano zbic fortune na opatenotwaniu podstawowej funkcji w html> hyperlinka?!

      z flashem udalo sie i teraz wyswietla sie napis - click to activate

      • avatar
       Konto usunięte
       0
       na szczęście żyjemy w europie ;) i NC soft u nas może spać spokojnie.

       Co do patentu. Nie wiem czy wiecie ale patent czasem rejestruje się kilka lat. Tak więc patent mógł wejść w życie przed powstaniem ultimy. Aczkolwiek ten patent to jakiś wybryk , bo ma zbyt szerokie spektrum. Równie dobrze nie musi się to ograniczać do Gry może to być też program, wirtualny świat to tez internet. Może pozwać wszystkich za to że korzystają z internetu ?