Ciekawostki

Netflix odrzuca rosyjskie kanały z oferty - koniec z propagandą Putina

przeczytasz w 1 min.

Konflikt na Ukrainie zatacza coraz szersze kręgi, a od Rosji odwracają się kolejne firmy. Ostatnio taką decyzję podjął Netflix.

Netflix uruchomił swoją usługę w Rosji w październiku 2020 roku. Serwis zdobył wielu nowych klientów, ale jednocześnie podlega tamtejszym regulacjom - jeden z przepisów nakłada na usługi audiowizualne (ale takie z ponad 100 tys abonentami) obowiązek udostępniania 20 państwowych kanałów informacyjnych, sportowych i rozrywkowych. Nowe przepisy miały wejść w życie od dzisiaj, jednak serwis postanowił się im sprzeciwić.

Netflix nie wprowadzi rosyjskich kanałów

Netflix poinformował, że w obecnych okolicznościach nie planuje dodawać państwowych kanałów do swojej rosyjskiej oferty. Sytuacja oczywiście ma związek z najechaniem Rosji na Ukrainę. 

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie planujemy dodać tych kanałów do naszego serwisu” – powiedział rzecznik Netflix w oświadczeniu, odnosząc się do inwazji Rosji na Ukrainę.

Nie wiadomo jak w takiej sytuacji postąpią rosyjskie władze i jak decyzja wpłynie na dostępność usługi.

Rosyjskie kanały znikają z telewizji

Warto dodać, że wcześniej rosyjskie kanały zostały wyrzucone też z oferty innych dostawców usług. Podobnie postąpiła m.in. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która wyrzuciła z rejestru rozprowadzanych programów kanały telewizji rosyjskiej. 

Na reakcję drugiej strony nie musieliśmy długo czekać. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało, że dyskryminacja rosyjskich mediów w Europie przez zachodnich dostawców usług internetowych musi się skończyć.

Źródło: Reuters, KRRiT, Twitter @ Wojciech Szewko

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  saha8
  3
  Hmm, netflix i kanały liniowe coś tutaj się nie zgadza.
  • avatar
   gromzjasnegonieba
   1
   Ale kanaly LGBT sa dobre ?. Teraz trzeba usunac Netflix z oferty. Tam i tak nic nie ma o filmy w Rosji kupuje sie na targu za 1 dolara.
   • avatar
    studionti
    1
    Po co nam ruskie trolle w domach? Wystarczy, że od lat lobbowali rosję w polityce.
    • avatar
     MokryN
     -2
     Szkoda ze gejostwa nie usuną.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Teraz, a wcześniej to nie było propagandy?
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Dyskryminujcie aż do śmierci Putina!!!