Internet

Nie skomentujesz, jeśli nie przeczytasz - pomysł z Norwegii

przeczytasz w 1 min.

Jeśli chcesz dodać komentarz, udziel poprawnej odpowiedzi na trzy krótkie pytania. Co myślicie o takiej metodzie?

Widać to praktycznie we wszystkich serwisach internetowych i nie inaczej jest u nas. Choć pod artykułami często można znaleźć merytoryczne, ciekawe i sporo wnoszące do tematu komentarze, nie brakuje też takich, których autorami są nie tylko osoby nieznające danego tematu, ale wręcz takie, które nawet nie przeczytały komentowanego tekstu. 

Jest to szczególnie widoczne w przypadku tekstów poruszających kontrowersyjne tematy, w których emocje mogą brać górę. Wpisy takich użytkowników mogą napsuć innym krwi i jeden z norweskich serwisów postanowił z tym walczyć. W bardzo interesujący zresztą sposób.

Norweski serwis NRKbeta testuje obecnie mechanizm, którego celem jest wykluczenie dodawania komentarzy przez osoby, które nie przeczytały tekstu. Pomysł jest prosty: zanim wprowadzisz swój wpis, musisz odpowiedzieć na trzy krótkie pytania dotyczące artykułu, z czym nie powinieneś mieć problemu, jeśli go przeczytałeś. 

NRKbeta

Pewnie – można to ominąć (na przykład szukających tylko danych fraz), ale na pewno jest to przeszkoda, która powstrzyma przynajmniej część użytkowników przed dodawaniem bezsensownych komentarzy. Osobie, która przeczytała tekst, quiz zajmie kilka, może kilkanaście sekund, ale troll czy hejter spędzi przy nim więcej czasu.

Różnie próbowano już sobie radzić z hejtem i trollingiem w komentarzach, ale ta metoda wydaje się jak dotąd jedną z najlepszych. Może też pozytywnie wpływać na utrwalanie przeczytanych wiadomości i jakość samych komentarzy (wszak mamy więcej czasu, by przemyśleć ich treść).

Uważacie, że to dobry sposób?

Źródło: Business Insider, Mashable

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nodi9899
  5
  Moim zdaniem bardzo dobry pomysł, czytając artykuł ze zrozumieniem nie będę miał problemu z odpowiedzeniem na 3 pytanka. Jak dla mnie Benchmark mógłby to wypróbować :)
  • avatar
   Kessarath
   5
   Odpowiedzi wcale nie musza być zawarte w tekście jako konkretne słowo. Mogą wynikać z kontekstu i trzeba będzie czytać ze zrozumieniem, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Popieram taką metodę na benchmark.pl.
   • avatar
    misiek12_sdz
    4
    Przy newsach może się sprawdzi ale do dużego artykułu na kilka stron może być średnim rozwiązaniem. Nie każdego wszystkie kwestie muszą interesować żeby czytał od deski do deski. Jeśli strona ma dużo komentujących i system ocen to nic nie wnoszące komentarze i tak po paru minutach zostaną zakopane.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Albo dać opcję pozostałym użytkownikom bezpośrednio nad sekcją komentarzy aby domyślnie chować komentarze, których autorzy zdecydowali się ominąć powyższe zabezpieczenie.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      A kto się w końcu zajmie celowym wykorzystywaniem rzeczonych emocji przez tych, co te "gówonartykuły" publikują? Skoro celowo ściągają na siebie uwagę, to znaczy, że im to nie przeszkadza, ergo - problem nie istnieje, a szukanie rozwiązania nieistniejącego problemu to jest szczyt marnotrawstwa ludzkiego czasu.
      • avatar
       halman7
       3
       Słabe. Nie czytałem
       • avatar
        rob 25
        1
        Po co dywagować jak można spróbować . Oby się tylko nie okazało ,że pytania będą przyczynkiem do odpływu z portalu .Bo to już konkretny koszt .W Norwegii ludzie są wychowywani w przeświadczeniu ,że to co serwuje mainstream to najprawdziwsza prawda i bardzo potrzebują ochrony przed bombardowaniem intelektualnym .U nas to na razie nie grozi bo Polak zawsze wie "lepiej" i prędzej piekło zamarznie niż to się zmieni .
        • avatar
         Author
         0
         No czyli chodzi o cenzurę i dyskryminację innych poglądów niż lewacka gazetka prezentuje

         Wiadomo, że na północy szaleje lewactwo a lewackie poglądy to dowód na defekt mózgu bo to jest stan umysłu, jednostka chorobowa.

         W naszym kraju mamy dosyć tej patologii bo lewactwo dyskryminuje kobiety, łamie nasze prawa oraz styl życia. Postawa ta jest szkodliwa społecznie i należy się zastanowić nad delegalizacją patologii
         • avatar
          Marucins
          -2
          To nic nie da

          https://s20.postimg.org/b7gybafal/czego_nie_wiadc_w_tytule.png

          Czerska Szkoła Tytułu.
          Jak widać po komentarzach stałych czytelników Gazety Wyborczej, duża część nadal zatrzymuje się na samym nagłówku:

          "kościół polski bredzi i tylko szuka kasy"
          "Zapłata? Czy milion wystarczy?"
          "Wynagrodzenie? Znowu łapę po naszą kasę wyciągają wiecznie nienażarte tłuściochy?"
          "jedyne czego ten katolicki kościół chce to ciągłego wynagradzania go za wszystko, co tylko możliwe"
          "A ile sobie śpiewają za bluźnierstwa? I czy można zapłacić z góry i dostać zgodę na bluźnienie?"
          "Jeszcze więcej kasy?"
          "kościół niech sobie sam swoje teatrum odprawia i za nie płaci, a od obywateli - z daleka!"
          "Tego się należało spodziewać, wynagrodzenia! Durna dojna polska katolicka póki można z niej wycisnąć to doi"

          źródło: https://www.facebook.com/NagrodaZlotegoGoebbelsa/photos/a.447609275444525.1073741828.447606255444827/624128357792615/?type=3&theater