Chłodzenie

Noctua przedstawia wentylator NF-A12x25 wykonany ze Sterroxu

przeczytasz w 1 min.

Noctua zaczyna pokazywać "zajawki" swojego nowego wentylatora z serii NF-A12x25, opracowywanego od prawie czterech lat, który może okazać się małą rewolucją na rynku dotkniętym stagnacją.

Najnowsza generacja "śmigieł" od Noctuy może okazać się przełomem, dzięki uniknięciu wad stosowanego w dotychczasowych produktach materiału PBT, czyli Poli(tereftalan butylenu). Opracowywana od czterech lat seria NF-A12x25 (wykonano 200 próbnych projektów), a pokazywana ostatnio na targach Computex 2017 ma być wg austriackiego producenta dwa razy lepsza od obecnej generacji (miejmy nadzieję, że nie skończy się tylko na 2x wyższej cenie) dzięki użyciu Sterroxu LCP (składnik kevlaru).

NF-A12x25 wentylator Noctua

Jeden wentylator z nowej odsłony osiągał identyczne temperatury jak dwa wentylatory NF-F12 (które same w sobie są dobrym produktem) na takim samym CPU, jego chłodzeniu i obciążeniu. NF-A 12x25 będzie serią idealną do chłodzeń procesorów, oraz radiatorów wymagających wysokiego ciśnienia statycznego (więc także AIO). By osiągnąć duży poziom tego parametru Noctua m.in. zmniejszyła odległość między ramką wentylatora, a łopatkami do 0.5 mm (zazwyczaj wynosi on między 1.5 a 3 milimetry). 

NF-A12x25 wentylator Noctua

W dalszym ciągu brak daty premiery, ale skoro Noctua pokazuje jak będzie wyglądało opakowanie, jest nadzieja, że wkrótce nastąpi debiut. Austriacki producent był zawsze skromny, nie stosował agresywnego marketingu, więc trzeba się spodziewać czegoś naprawdę dobrego.

NF-A12x25 wentylator Noctua

Trzymamy kciuki, by cena nie była kosmiczna, choć użyty do produkcji Sterrox jest cztery razy droższy od powszechnie stosowanego PBT (Poli(tereftalan butylenu)) , a już np. NF-F12 nie należą do tanich.

NF-A12x25 wentylator Noctua

Źródło: techpowerup, guru3d

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rulax
  3
  Zawsze jest szansa aby nowe wentylatory puszczone na 1000 rpm dorównywały starym kręcącym z szybkością 1500 rpm. W dwukrotną wydajność nie wierzę - w dwukrotną cenę już tak ;)
  • avatar
   loctor
   2
   Co za czasy... Nawet drobne poprawki w projekcie nazywane są szumnie "rewolucją". Pozostaje mieć nadzieje że różnica w cenie będzie równie niewielka jak poprawki. Ech... na co ja liczę.
   • avatar
    sebmania
    2
    Podoba mi się kolor, jeśli nie dodadzą ledów to będą fajne wentylatory.
    • avatar
     rulax
     2
     Lubię tę markę. Wentylatory może nie są najcichsze i najtańsze w porównaniu do konkurencji, ale są trwałe. I Jeszcze jedna sprawa: wymieniałem płytę główną i nie miałem zapinek do radiatora pod nową podstawkę. Wieczorem wysłałem do firmy skan dowodu zakupu, za godzinę odpowiedział automat, rano - człowiek, za trzy dni przyszła bezpłatna przesyłka z nowymi zapinkami. Początkowo chciałem kupić w polskim sklepie: na trzy wysłane maile nie było żadnej odpowiedzi ...
     • avatar
      Finear
      1
      ale czemu nadal ten koszmarny kolor, niezależnie jak dobre by były to i tak nich nie kupie, do niczego nie pasuja
      • avatar
       goozior
       0
       Wow, ciekawe jak z głośnością. Jak tylko wyjdzie to postarajcie się zrobić test. Jak wypadną tak jak mówi marketingowa reklama to biorę takie dwa ....albo trzy.
       • avatar
        xchaotic
        0
        Ogolnie cenie Noctua ze moge zrobic przeplyw powietrza taki jak Corsair przy 2x mniejszym RPM (i glosnosci) - dlatego wymienilem w zasilaczu mimo wyzszej ceny...
        • avatar
         Macieyerk
         0
         Moja teoria jest taka, że powód dla którego jest taki zastój na rynku chłodzeń powietrzem na procesor w sensie, że żaden cooler od 4 lat nie pokonał przekonująco NH-D15 jest fakt, iż gdyby poprawili wydajność chłodzeń powietrzem to by zabiło rynek AIO. Mogą odpowiedzieć również ulepszaniem wentylatorów na chłodnicy ale czy klienci wciąż będą na AIO się decydować? Trochę bez dowód tą teorie wysnuwam ale muszę przyznać, że nowe BeQuiety (Rock 4 & 4 Pro) mnie zawiodły, nic ciekawego po prostu mają wydajność i cenę na poziomie konkurencji ...
         • avatar
          pscager
          0
          Ja bym chciał, żeby były takie komputery co bym mógł w zimie wystawić za okno, a w lecie wstawić do wanny z zimną wodą.
          • avatar
           shamoth
           0
           Prawda jest taka, że Noctua nigdy nie robiła wentylatorów do porządnego chłodzenia, co najwyżej do chuchania i wentylowania obudowy. Owszem ciche i duża przepływność powietrza ale jak tylko w grę wchodziło żebrowanie radiatora i często syf to okazywało się że brak ciśnienia statycznego pokładał całą konstrukcję.
           Teraz idą w wysokie wartości ciśnienia statycznego więc będzie na pewno lepiej ale nie oszukujmy się. Nawet jeśli uda się skonstruować wentylator cichy przy 3k rpm to powietrze przechodzące przez żebra radiatora będzie nam grało. No chyba że Noctua podeszła do tematu kompleksowo i wraz z tymi wentylami wypuści dedykowany pod nie "cichy" radiator...