Foto

Oceniamy jakość zdjęć RAW z Nokii Lumia 1020

przeczytasz w 2 min.

Nokia udostępniła przykładowe zdjęcia w formacie DNG wykonane smartfonem Lumia 1020, a także towarzyszące im pliki JPEG.

Nokia Lumia 1020

Niedawno wspominaliśmy wam o planach zaktualizania Nokii Lumia 1020 i 1520 o funkcje wykonywania zdjęć jako plików RAW. Mamy okazję zobaczyć po raz pierwszy jak wypadają takie zdjęcia. Nokia umieściła na swoim blogu pary plików JPEG i DNG dla kilku przykładowych scenek. Ich tematyka szału mnie wywołuje, niemniej pozwala wyrobić sobie wstępną opinię na temat możliwości jakie daje zapis w formacie DNG.

Pliki DNG można podejrzeć w wielu przeglądarkach zdjęć, na przykład w Irfan View. Jednak od samego wyświetlania do możliwości przetwarzania plików DNG jest jeszcze długa droga. Dlatego by móc cieszyć się edycją plików DNG konieczne będzie albo dedykowane i darmowe dla użytkowników Nokii narzędzie, albo płatna aplikacja. Najlepszych wyników można spodziewać się po oprogramowaniu Adobe (Photoshop lub Lightroom), gdyż to właśnie Adobe jest twórcą formatu DNG.

Nokia Lumia zapis plików DNG
Opcje zapisu zdjęć w nowym oprogramowaniu aparatu Nokia. Szkoda, że nie ma tu opcji zapisu tylko plików DNG.

Pierwsze co zauważyliśmy to bardzo duży rozmiar zdjęć. Większy nawet niż przypuszczaliśmy. Plik DNG ze smartrfona w pełnej rozdzielczości 38 Mpix ma aż 47 MB rozmiar. Przetworzenie takiego pliku w Adobe Camera Raw to nawet dla komputera wyposażonego w procesor Intel Core i5 trzeciej generacji, pewne wyzwanie. To co na pewno wnosi format DNG to łatwość manipulowania naświetleniem kadru. Korekta o +/- 3 EV wykonywana za pomocą Adobe Camera Raw nie stanowi problemu (zdjęcie nie było odszumiane po korekcie). Na przykładowej fotografii kobiety fotografującej zachód słońca widać jak dużo można wyciągnąć z takiego zdjęcia. Szkoda, że sam zachód nie jest spektakularny.

Przykład Nokia Lumia 1020 DNG 0EV
Oryginalny plik DNG bez korekty wywołany do JPEG w Adobe Camera Raw.

Przykład Nokia Lumia 1020 DNG 3EV
Oryginalny plik DNG z korektą +3EV wywołany do JPEG w Adobe Camera Raw.

Przykład Nokia Lumia 1020 DNG -3EV
Oryginalny plik DNG z korektą -3EV wywołany do JPEG w Adobe Camera Raw.

Drugi przykład to leżący kot. Format DNG daje niewątpliwie większe pole do popisu podczas regulacji kolorów, ostrości i lepszą kontrolę nad szumem. Szkoda, że przykładowe JPEGi to przetworzone przez Nokię w oprogramowaniu Adobe Lightroom 5.0 pliki DNG, a nie JPEGi prosto z aparatu, które zapisano wraz z plikami DNG. Wtedy znacznie łatwiej byłoby ocenić co zyskujemy dzięki swobodzie przetwarzania zdjęć. Poniżej załączamy porównanie pliku JPEG (po lewej) tak jak przetworzyli go ludzie z Nokii i tego samego pliku (po prawej), ale wywołanego przez nas z minimalną ingerencja w stosunku do domyślnych ustawień (bez redukcji szumów, raz z domyślnym wyostrzaniem 25% i raz bez wyostrzania).


Sierść kota i wibrysy - Zdjęcie JPEG według Nokii, zdjęcie JPEG według nas z wyostrzaniem 25% w Adobe Camera Raw i z wyostrzaniem 0%. 

By określić warunki graniczne dla jakości zdjęć z aparatu w Nokii Lumia 1020 będziemy musieli poczekać na kolejne przykłady. A i tak trzeba będzie zawsze pamiętać, że zwykle fotografujemy bez statywu, z ręki i bez samowyzwalacza. W takiej sytuacji jakiekolwiek drgania wywołają znaczny spadek wyrazistości obrazu.

Dlatego nasza pierwsza opinia jest taka. Przetwarzanie plików DNG będzie nie lada wyzwaniem, a przecież już teraz Nokia Lumia 1020 nie grzeszy dużą szybkością pracy. Mimo to gdy będziemy mogli sobie pozwolić na dodatkowe operacje na zdjęciach, fotografowanie w RAWach będzie wielką zaletą. Zwłaszcza ze względu na spore możliwości korekty naświetlenia, choć na pewno nie takie jakie oferują nam lustrzanki.

Źródło: Nokia Conversations

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian_jo
  6
  "Drugi i trzeci przykład to zdjęcie dłoni rysującej po mokrym piasku oraz leżący kot. "
  A zdjęć brak.
  Widzę ktoś zrobił tylko CTRL+C - CTRL+V (no, translator swoją drogą)
  Nie fajnie redakcjo,nie fajnie...
  Drugi błąd - 2 i 3 zdjęcie z korektą " + 3EV " ?

  Btw. na prawdę fajna jakość zdjęć ale jak było wspomniane - raczej półśrodek w porównaniu z nawet niską półką lustrzanek - zdjęcia mogą wychodzić nie ostre gdy będziemy chcieli robić zdjęcia "z rąsi"

  Najbardziej w Lumii 1020 boli cena,system no i chyba to co najważniejsze - shutter lag i save lag - telefon/smartphone stworzony dla "fotografów" a zdjęcia w pełnej rozdzielczości potrafi zapisywać w najgorszych wypadkach nawet ~3 sekundy co jest nie dopuszczalne

  Jak wspomniałem w temacie Note 3 i jego fantastycznej sprzedaży - zastanawiałem się nad Lumią 1020, miałem okazję testować zapis zdjęć w DNG (sprzedawca w Media Expert ;) ) ale po wrzuceniu ich do Photoshopa zacząłem wątpić w sens smartphone'a dla "fotografów"

  Zostanę przy Note 3 i lustrzance - lepsza jakość zdjęć dzięki lustrzance i "otwarty" system w Note 3

  PS Tak, wiem wiem - pewnie zminusują mnie osoby które powiedzą że muszę nosić i smartphone'a i lustrzankę - a właśnie że nie!
  Smartphone mam zawsze przy sobie, gdy wiem że będę gdzieś szedł gdzie przyda się lepsza jakość zdjęć - biorę lustrzankę
  Nie wiem jak komuś innemu ale mi nie zdarza się iść na miasto i zacząć robić profesjonalne zdjęcia "tak o". Wybieram się w konkretnym celu. Jeśli w tym "celu" jest robienie zdjęć - biorę lustrzankę. Proste.
  • avatar
   luq529
   5
   Mój roczny aparat cyfrowy robi gorsze zdjęcia. :D
   Wole właśnie mocniej ziarniste zdjęcia, niżeli z zastosowaniem mocnej redukcji szumów. Wprowadzenie formatu RAW to świetne posunięcie. Oby tak dalej Nokia/Microsoft.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    "Przetworzenie takiego pliku w Adobe Camera Raw to nawet dla komputera wyposażonego w procesor Intel Core i5 trzeciej generacji, pewne wyzwanie."
    Bo intel ssie.
    • avatar
     daker836
     1
     Myślałem ze znowu ta dupcia bedzie;P
     • avatar
      abukiewicz
      0
      zdjęcia są chyba źle podpisane bo oba maja podane "z korektą +3EV "
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Lubie nokie, lubie windows phone (bardziej niz android czy ios), fajny telefon. Niby wszystko fajnie ale brakuje mi pare istotnych programow na ta platforme :( To jest cos, co MS/Nokia musza koniecznie poprawic, bo wielu ludzi chetnie wydaloby na to pieniadze.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Rozumiem że noszę okulary, ale nie widzę żadnej różnicy na zdj z kotem xD
        • avatar
         erystr
         0
         Trzeba też pamiętać że zdjęcia RAW z racji rozmiaru zajmują "chwilę" aż się zapiszą więc pewnie albo będzie je można zapisywać pierwotnie tylko w pamięci telefonu, albo będzie można zapisywać na SD gdy telefon wykryje klasę 10 lub wyższą danej karty...