Systemy operacyjne

Nokia po raz drugi uwalnia kod Symbiana

przeczytasz w 1 min.

Wiele osób zapewne pamięta ostatnie perypetie związane z systemem Symbian, którego przyszłość jeszcze niedawno rysowała się w ciemnych barwach.

Firma Nokia odpowiedzialna obecnie za rozwój leciwego już mobilnego systemu operacyjnego Symbian, postanowiła już po raz drugi opublikować jego kod źródłowy.  Wiele osób zapewne pamięta ostatnie perypetie związane z systemem Symbian, którego przyszłość jeszcze niedawno rysowała się w ciemnych barwach, wówczas podjęto decyzję o oficjalnym udostępnieniu kodu źródłowego systemu. Jednak w listopadzie ubiegłego roku, po podjęciu decyzji o planach dalszego wykorzystania Symbiana w telefonach Nokii - ale jednocześnie o jego powolnym uśmiercaniu i przechodzeniu na oprogramowanie Windows Phone 7, zdecydowano o przygarnięciu udostępnionego kodu przez Nokie. Kod Symbiana wrócił więc znów pod strzechy fińskiego producenta telefonów.

Obecnie ten chociaż już leciwy system, mający najlepsze lata już za sobą i będący już obecnie w rynkowym odwrocie, coraz silniej spychanym na margines przez rosnącą w siłę konkurencję, ciągle dzierży w swoich rękach duże udziały w rynku. Dlatego Nokia nie zdecydowała się na jego całkowite i natychmiastowe uśmiercenie, lecz wręcz przeciwnie, postawiła na jego dalszy rozwój. Chociaż nie możemy tutaj mówić o jakichś wielkich planach, ani też o opracowywaniu kolejnych wersji, ale jedynie o przygotowaniu nowego środowiska pracy i o stałe przygotowywania aktualizacji oprogramowania wzbogacanego o nowe funkcje. Mimo wszystko system ten według analiz Nokii ma trafić jeszcze do 150 milionów smartphonów, po czym ma zostać całkowicie wyparty przez Windows Phone 7. 

Wracając jednak do tematu, fiński producenta zapowiedział ostatnio ponowne udostępnienie kodu źródłowego Symbiana. A ma to być ukłon w stronę deweloperów, którzy oprócz jego kodu otrzymają pełną dokumentację oraz specjalistyczne narzędzia deweloperskie. Dzięki którym będzie możliwa jego niemalże pełna modyfikacja. Obecnie na specjalnej stronie internetowej Nokii, udostępniono już część materiałów, niedługo będzie można znaleźć w niej cały ciągle poddawanym aktualizacjom kod źródłowy Symbiana.

Źródło: TechSpot, InsideHW

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Łooo kufa ...
  Jak tak lipny system operacyjny można kontynuować
  • avatar
   0
   "Obecnie ten chociaż już leciwy system, mający najlepsze lata już za sobą i będący już obecnie w rynkowym odwrocie, coraz silniej spychanym na margines przez rosnącą w siłę konkurencję, ciągle dzierży w swoich rękach duże udziały w rynku." - ciekawe zdanie ;)
   • avatar
    eryk1310
    0
    Ja mam symbiana ;) na noki 5230 jest fajny szubko chodzi ;)
    nie to co ten system w avlili co chile sie zacina i trzeba mocno cisnąć !!
    • avatar
     dzumms
     0
     Nokia to Shit, a symbian...cóż lepiej nie będę się wypowiadał na temat tego tragicznego systemu.
     eryk1310 po 1 avila nie jest smartphonem i nie posiada systemu operacyjnego :D a po 2 chyba nigdy nie miałeś w rękach tel z androidem, badą albo iOS, to jest dopiero szybkość działania :)
     Nokia ze swoimi tragicznymi wyświetlaczami, słabymi procesorami (400 mhz ) i brakiem grafiki może tylko np. samsungowi pięty lizać :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mam już drugi telefon z Symbianem i jest rewelacyjny, dawno temu 7650, a teraz C6 i się dziwie tym co mówią, że to syf...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Symbian w N73 to jest jakaś porażka, po włączeniu menu trzeba czekać z jakieś 2, czy 3 sekundy aż pojawią się ikony, to jest po prostu śmieszne, nie mówiąc już o reszcie. Symbian to porażka i tyle.

       PS. Zagadka na dziś: Gorszy system o Windows'a? - Odp. Symbian! xD
       • avatar
        miedzianek
        0
        Troszke bledow interpunkcyjnych,przydalo by sie poprawic;)
        • avatar
         bullseye
         0
         Czy w każdej dziedzinie są fanboje* tego i tego ?
         Pewnie większość z was co krzyczy że Symbian beee a Android górą używali go jedynie na poziomie odpal i ewentualnie zainstaluj coś z marketu, a z konkurencyjnymi systemami mieli tyle do czynienia co przeczytanie na pudelku ze iOS jest zły bo zegarek nie działa czy Symbian bee bo jest stary.

         Weźcie się ogarnijcie i nie strugajcie wielkich filozofów wszech wiedzących i najmądrzejszych.
         Gdybyście takowymi byli gwarantuję że nie mielibyście czasu na trolowanie.

         Sam używam Symbiana od samego początku, nie uważam że jest najlepszy ale dzięki otwarciu kodu, będzie można go ulepszać co jest dla mnie pozytywem, do tego łatwość pisania aplikacji, i co ważne dla mnie w pełni darmowe (w tym Off-Line) mapy OVI często aktualizowane chociaż nie idealne. Ale wszystko działa bardzo szybko i żwawo, więc co więcej chcieć ?
         • avatar
          squider
          0
          Stan rzeczy opisany w artykule jest nie do końca prawdziwy. Nokia rzeczywiście ponownie uwalnia kod Symbiana ale będzie on dostępny tylko dla firm/osób które bezpośrednio współpracują z Nokią, pozostali nadal będą mieć tylko dostęp do SDK (poprzez forum.nokia.com).

          A odnośnie Symbiana jak OS dla telefonów. Prawie wszyscy tutaj patrzą i oceniają system tylko poprzez pryzmat aplikacji i szybkości działania, bez zagłębiania się w samą budowę systemu. Wbrew pozorom Symbian to dobry i szybki system jeśli jest uruchomiony na odpowiednim sprzęcie. Mogę was zapewnić że gdyby Nokia wypuszczała komórki z takimi procesorami i ilościa pamęci jak telefony z Androidem to wszystko by działało super płynnie (porównajcie sobie np procesor z N80 z pierwszym lepszym telefonem z Androidem, na tym sprzęcie Android za chiny by nie ruszył a Symbian działa bardzo sprawnie). Ta cała nagonka medialna pseudo ekspertów na Symbiana jest po prostu śmieszna. Tak naprawdę wystarczyło by zmienić warstwę GUI i wszyscy byli by szczęśliwi.


          • avatar
           eryk1310
           0
           lol lol tak tak ale w mojej noki 2 megapixele robie 3-5 razy lepsze video i zdj niż avillą-gównem
           avilla 265 tys kolorów ja mam 16 mln ;)
           samsungi sie zacinają i to bardzo ;) a tych lepszych niespradzałem